Branża chemiczna – kiedy wybrać transport FTL, a kiedy LTL?
Działasz w branży chemicznej i chcesz sprawnie, a zarazem bezpiecznie dostarczać towary do swoich klientów? Sprawdź, kiedy wybrać transport FTL, a kiedy LTL. Odpowiedni rodzaj przewozów pozwoli Ci zoptymalizować czas i koszty dostaw.
Transport w branży chemicznej – o czym pamiętać?
Organizacja transportu towarów w branży chemicznej to nie lada wyzwanie. Nieodpowiednio przewożone ładunki mogą bowiem stwarzać zagrożenie nie tylko dla środowiska naturalnego, ale również zdrowia i życia ludzi oraz mienia. Z tego względu należy zadbać przede wszystkim o ich bezpieczeństwo. Transportowanym towarom trzeba zapewnić odpowiednie warunki temperaturowe i wilgotnościowe, a także zadbać o to, aby nie przemieszczały się w niekontrolowany sposób podczas transportu.
Dodatkowo część towarów chemicznych kwalifikuje się do kategorii ładunków niebezpiecznych, których przewóz jest objęty przepisami Konwencji ADR. Musi zatem spełniać szereg wymogów prawnych. W przeciwnym razie będzie stwarzał liczne zagrożenia. Z tego względu warto go powierzyć doświadczonemu operatorowi logistycznemu, który jest świadomy ryzyka i wie, jak je zminimalizować.
Dynamiczne przeobrażenia rynkowe sprawiają, że firmy z branży chemicznej poszukują rozwiązań logistycznych, które optymalizują czas i koszty realizowanych dostaw. Przekłada się to pozytywnie nie tylko na ich wizerunek wśród klientów, ale również sytuację finansową. Nie wiesz, jaki rodzaj transportu drogowego wybrać? Sprawdź, w jakich sytuacjach odpowiednie będą przewozy FTL, a w jakich LTL?
Branża chemiczna – dla kogo transport FTL?
Transport FTL to transport całopojazdowy. W jego przypadku cała przestrzeń ładunkowa pojazdu jest zajmowana przez towary jednego klienta. Najbardziej opłaca się on wtedy, gdy zachodzi konieczność przewiezienia ładunku, który wypełnia całą powierzchnię naczepy. W efekcie jest polecany w przypadku firm z branży chemicznej, które realizują duże zamówienia.
Transport całopojazdowy (FTL) sprawdzi się także w sytuacji, gdy chcesz w możliwie jak najkrótszym czasie przewieźć ładunek do odbiorcy. Trafia on bowiem bezpośrednio pod wskazany adres, bez przerw na doładunek innych towarów, co przyspiesza dostawę. Przewóz całopojazdowy to opcja polecana także w przypadku tych ładunków chemicznych, które muszą być przewożone w ściśle kontrolowanych warunkach i które nie mogą mieć styczności z innymi towarami, w tym także towarów niebezpiecznych objętych przepisami Konwencji ADR.
Branża chemiczna – dla kogo transport LTL?
Transport LTL to transport drobnicowy. W jego przypadku przestrzeń ładunkowa pojazdu jest dzielona pomiędzy towary kilku nadawców, które trafiają do różnych odbiorców. Sprawia to, że w porównaniu z przewozami całopojazdowymi transport LTL jest tańszy. Wiąże się jednak z dłuższym czasem dostawy, co wynika z liczniejszych postojów na doładunki, przeładunki i rozładunki poszczególnych towarów podczas przewozu.
Transport drobnicowy będzie odpowiedni, jeśli chcesz przewieźć mniejszy ładunek, który nie zajmuje całej powierzchni naczepy i nie musi być szybko dostarczony do odbiorcy. W rezultacie jest polecany w przypadku przedsiębiorstw z branży chemicznej, które realizują niepilne, małe i średnie zamówienia.
Co ważne, część operatorów logistycznych zapewnia regularne połączenia liniowe pomiędzy punktami przeładunkowymi i magazynami stworzonej sieci dystrybucyjnej, co pozwala zoptymalizować czas i koszty dostaw drobnicowych. Zapewnia to również ich terminowość i pozwala do minimum ograniczyć ryzyko opóźnień, co w branży chemicznej ma szczególne znaczenie.
Organizacja przewozu ładunków w branży chemicznej to wymagające zadanie, które warto powierzyć profesjonalistom. Nie tylko zadbają oni o wybór odpowiedniego rodzaju transportu, ale również optymalnie wyznaczą trasę dostawy i dopasują zabezpieczenia. W efekcie przewożone towary sprawnie, bezpiecznie i bez uszczerbku na jakości trafiają do odbiorców.
źródło: TRANSLOGIS transport i spedycja