MiastoStoleczne.pl

Dlaczego tak istotna jest troska o dobrą atmosferę w miejscu pracy?

Statystycznie znaczącą część naszego życia spędzamy w pracy. Dla wielu osób najważniejsze jest, aby przy jej wykonywaniu czuć się komfortowo. Jednym z głównych czynników wpływających na to, jakie samopoczucie towarzyszy nam w biurze, jest atmosfera tam panująca. Napięcie, stres i nieporozumienia pomiędzy pracownikami nie sprzyjają zarówno rozwojowi firmy, jak i wydajności osób w niej pracujących. Dobra aura podnosi efektywność pracy i zwiększa nasze zaangażowanie.

Dobra atmosfera to zadowoleni pracownicy

Podstawą funkcjonowania każdej firmy są jej pracownicy i nie da się ukryć, że kiedy są zadowoleni, odwdzięczają się większą efektywnością i lojalnością. Osoby, które z przyjemnością przebywają w miejscu pracy, chętniej się angażują i wypełniają swoje obowiązki z większą motywacją.  Zadowolenie wynikające z pozytywnej atmosfery, często przekłada się również na zwiększenie kreatywności. Spokój wewnętrzny oraz brak stresu sprzyja powstawaniu nowych pomysłów, pozwala znaleźć sposoby na rozwiązywanie pojawiających się problemów. Pracownicy, którzy czują, że są doceniani przez pracodawcę, potrafią wykonywać więcej dodatkowych obowiązków, które mogą przynieść firmie korzyści.

Relacje między pracownikami wizytówką firmy

Sympatia i przyjacielskie relacje w miejscu pracy powodują, że pracownicy nie odczuwają głębokiego stresu oraz zupełnie inaczej podchodzą do swoich obowiązków, ponieważ mają poczucie, że wokół są ludzie, którzy pomogą w każdych okolicznościach. Stworzenie zgranego zespołu przekłada się bezpośrednio na osiąganie lepszych rezultatów. Przychodzenie do pracy z radością, uśmiechem na twarzy i bezstresowa atmosfera mają niesamowity wpływ na jakość realizowanych projektów. Często to właśnie pracownicy są wizytówką danej organizacji. Warto więc zadbać o to, aby relacje między pracownikami były jak najlepsze.

Jak sprawdzić zadowolenie pracowników?

W dużej mierze, to od pracodawcy zależy, czy w firmie panuje pozytywna atmosfera. Jest wiele sposobów na to, aby sprawdzić, czy osoby zatrudniane są usatysfakcjonowane z pracy. Dobrym rozwiązaniem będzie na przykład zorganizowanie badania satysfakcji i zaangażowania pracowników. Jest to narzędzie pozwalające poznać punkt widzenia zatrudnionych w firmie i zidentyfikować czynniki, które mają bezpośredni wpływ na poziom ich satysfakcji i zaangażowania. Poprzez wywiady grupowe, ankiety i kwestionariusze, uzyskać można informacje, na których podstawie można stworzyć nowy system działania firmy. Powinien on poprawić atmosferę w miejscu pracy i w związku z tym motywację, wydajność i wyniki osób zatrudnionych. Dzięki temu zmniejszy się rotacja pracowników, a komunikacja w zespole będzie znacznie lepsza.

Jak zadbać o pozytywną atmosferę?

Podstawą do zwiększenia zaangażowania pracownika jest zapewnienie podstawowych warunków, takich jak motywujące wynagrodzenia, system premii czy dodatkowe świadczenia w postaci karnetów sportowych czy opieki medycznej. Aby jednak poprawić ogólną atmosferę w miejscu pracy i dobre samopoczucie pracowników, warto zwrócić szczególną uwagę na działania sprzyjające integracji grupy. Zacieśnianie więzi między pracownikami powoduje, że praca przebiega efektywniej, a nastroje osób zatrudnionych są pozytywne. Sprzyjające w nawiązywaniu relacji będą z pewnością wszelkie spotkania i wyjazdy grupowe. Dobrym rozwiązaniem są również biurowe imprezy integracyjne, pomagające nawiązać więzi pomiędzy pracownikami.

źródło: firmaprzyjaznaklientowi.pl – certyfikaty dla firm

You might also like