MiastoStoleczne.pl

Farby fleksograficzne – jakie mają zastosowanie?

Za jedną z najbardziej wartościowych metod druku uznawana jest powszechnie fleksografia. Umożliwia ona bowiem skuteczne nanoszenie napisów i grafik zarówno na papier, jak i na tworzywa syntetyczne, folie PET, laminaty, aluminium czy tkaniny. W procesie tym wykorzystywane są specjalne farby fleksograficzne, które zawierają barwidła organiczne, żywice, rozpuszczalniki, polimery i rozmaite substancje uzupełniające.

Zalety decydujące o popularności 

Farby fleksograficzne gwarantują znakomite przyleganie do powierzchni, ekspresowe wysychanie oraz bardzo dobrą szczegółowość nadruku (wysoki kontrast, elegancki połysk, intensywne nasycenie kolorów). Pozwalają również na swobodne pokrywanie materiałów nadmiernie chropowatych i rozciągliwych, a dodatkowo wykazują ponadprzeciętną trwałość wynoszącą nawet kilkadziesiąt lat. Wymienione właściwości wpływają bezpośrednio na znaczne obniżenie kosztów produkcji, co okazuje się nieocenione przy realizowaniu zamówień wysokonakładowych. Pod względem jakości uzyskiwane grafiki w niczym nie odbiegają od tych wykonywanych standardową techniką offsetową. Najczęściej stosowane są farby fleksograficzne wodorozcieńczalne, ponieważ nie posiadają w swoim składzie absolutnie żadnych toksycznych substancji (ekologiczny charakter), a jednocześnie dają możliwość nanoszenia na niemal wszystkie nawierzchnie. Alternatywę stanowią wersje utrwalane promieniami UV, które ulegają natychmiastowemu utwardzeniu i nie emitują nieprzyjemnego zapachu. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o farbach rozpuszczalnikowych – wyjątkowo odpornych na oddziaływanie szkodliwych czynników atmosferycznych.

Uniwersalność na najwyższym poziomie

Szybkoschnące farby fleksograficzne znajdują szerokie zastosowanie m.in. w branży spożywczej, gdzie służą do zadrukowywania opakowań kartonowych (np. na mleko, napoje), pudełek tekturowych, folii ochronnych, aluminiowych wieczek i etykiet dla produktów detalicznych. Poza tym doskonale sprawdzają się przy wytwarzaniu różnorodnych materiałów poligraficznych, takich jak choćby plakaty, foldery, katalogi, ulotki, książki i czasopisma do czytania, mapy, reprodukcje dzieł sztuki, prospekty, instrukcje obsługi, regulaminy, cenniki czy rozkłady jazdy. Jak by tego było mało, mogą być z powodzeniem używane do pokrywania:

  • dekoracyjnych tapet ściennych
  • reklamówek foliowych, tkaninowych toreb zakupowych, parasolek i innych gadżetów marketingowych
  • etykiet samoprzylepnych o charakterze informacyjnym
  • blistrów farmaceutycznych
  • kartoników, słoiczków i tubek z kosmetykami
  • kopert pocztowych
  • kart kredytowych
  • elementów garderoby (t-shirtów, skarpetek, bluz itp.)

Podsumowując, farby fleksograficzne są preparatami niezwykle wszechstronnymi i przydatnymi w wielu gałęziach przemysłu. Ich największym atutem jest szybkie wysychanie połączone z dużą trwałością.

 

You might also like