MiastoStoleczne.pl

Kiedy można i kiedy warto przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych to uproszczona forma opodatkowania prowadzonej działalności. W ryczałcie podstawę opodatkowania stanowi przychód, od którego odjęto przysługujące odliczenia. Stawki podatkowe dla ryczałtu wynoszą, w zależności od typu prowadzonej działalności od 2% do nawet 17%.

Czy wobec tego warto rozważyć zmianę formy opodatkowania na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Kto może przejść na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych?

Z tego typu formy opodatkowania skorzystać mogą:

  • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą,
  • spółki cywilne, prowadzone wyłącznie przez osoby fizyczne lub osoby fizyczne i przedsiębiorstwa w spadku,
  • spółki jawne, prowadzone wyłącznie przez osoby fizyczne,
  • przedsiębiorstwa w spadku,

które w poprzednim roku podatkowym osiągnęły przychody nieprzekraczające limitu 2 mln euro. Co ważne, wartość przychodów należy przeliczyć na podstawie średni kurs euro ogłoszony przez NBP na pierwszy dzień roboczy października roku poprzedniego.

Jakie są zalety stosowania ryczałtu?

Podatnicy stosujący ryczałt od przychodów ewidencjonowanych nie mają możliwości odliczania kosztów uzyskania przychodu. To sprawia, że ryczałt jest szczególnie korzystny dla tych przedsiębiorców, których działalność nie wiąże się z ponoszeniem wysokich kosztów.

Główną zaletą stosowania ryczałtu jest możliwość zastąpienia pełnej księgowości oraz podatkowej księgi przychodów i rozchodów ewidencją przychodów. Prowadzenie księgowości w takiej formie nie wymaga szczególnych nakładów, dzięki czemu pozwala ograniczyć koszty związane z korzystaniem z usług profesjonalnego biura księgowego.

Kolejną, a przy tym zapewne decydującą zaletą ryczałtu ewidencjonowanego jest możliwość znacznego obniżenia poziomu opodatkowania. Szczególnie warto rozważyć tę opcję, prowadząc działalność wpisującą się w zakresy tych, dla których stawka ryczałtu od przychodów wynosi od 2 do 8,5%.

Jak przejść na ryczałt?

Chcąc zmienić formę opodatkowania, najlepiej odwiedzić biuro doradztwa podatkowego. Specjaliści w dziedzinie podatków wskażą, czy w rzeczywistości istnieje możliwość zastosowania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, a także pomogą przejść przez cały proces zmiany formy opodatkowania. Co więcej, korzystając ze wsparcia biura doradztwa podatkowego, przedsiębiorca pozna zasady prowadzenia księgowości w nowych realiach, co pozwoli uniknąć ewentualnych trudności już na etapie prowadzenia działalności gospodarczej.

Zakładając działalność gospodarczą, wielu przedsiębiorców decyduje się na rozliczenie na podstawie zasady ogólne. Tymczasem istnieje szereg typów działalności, dla których korzystniejsze okazuje się stosowanie ryczałtu ewidencjonowanego. Wariant ten, nie tylko pozwala zmniejszyć realny poziom opodatkowania, ale dodatkowo znacząco upraszcza prowadzenie księgowości, generując dodatkowe zyski. Jeśli nie wiesz, jak dokonać zmiany formy opodatkowania, skorzystaj z możliwości, jakie daje biuro doradztwa podatkowego. Dobierz formę rozliczenia, która pozwoli Ci zachować jak najwyższy zysk.

You might also like