Młynki i rozdrabniacze do zlewozmywaków – właściwości i zastosowanie
Podstawowym wyposażeniem większości amerykańskich kuchni są młynki do opadów. Na polskim rynku również stopniowo zdobywają swoich miłośników. Doceniają je w szczególności osoby, które wielokrotnie korzystały z usług hydraulicznych przy udrażnianiu rur. Zwykle są one bowiem dość kosztowne i raczej niedostępne od ręki.
Montaż młynka do zlewu pozwala nie tylko zmniejszyć ryzyko zapchania odpływu, ale umożliwia również propagowanie w pełni ekologicznych i bezpiecznych dla środowiska działań. Wspomniane rozwiązanie jest z powodzeniem wykorzystywane nie tylko w gospodarstwach domowych, ale przede wszystkim w lokalach gastronomicznych.
Jak działa młynek do odpadów?
Młynek do odpadów służy do mielenia odpadów organicznych, które w tym przypadku nie trafiają bezpośrednio do odpływu, lecz są zatrzymywane w młynku i ulegają mechanicznemu rozdrobnieniu do wielkości maksymalnie 2 mm. Wewnątrz mechanizmu znajdują się wirniki, umieszczone na wirujących talerzach, które wprawione w ruch powodują wytworzenie siły odśrodkowej i całkowite rozbicie odpadków. Następnie przy pomocy bieżącej wody przemieszczają się one do rur odprowadzających. Niezależnie od modelu, młynki do zlewozmywaków, działają na zasadzie podobnego schematu. Poszczególne urządzenia różnią się mocą, ilością obrotów na minutę czy rozmiarem. Niektóre z nich zostały wyposażone w specjalne dźwiękoszczelne komory.
Jakie korzyści przynosi młynek do zlewu?
Młynek do zlewu, początkowo był wykorzystywany wyłącznie w lokalach gastronomicznych, jednak obecnie jego obecność w zwykłych gospodarstwach domowych jest bardzo powszechna. Urządzenie to jest jednym z najbardziej ekologicznych sposobów na utylizację bioodpadów. Szacuje się bowiem, że młynek do opadów pozwala zmniejszyć ilość śmieci w każdym domu aż o 60%. Jego instalacja w punktach gastronomicznych poprawia więc ogólną higienę przygotowywania posiłków oraz pozwala ograniczyć wydatki na wywóz nieczystości. Większość odpadów jest utylizowana w sposób ekologiczny, więc nie obciąża to rachunków za wodę i ścieki.
Jeżeli młynek do zlewu jest użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta, nie wymaga on wykonywania żadnych dodatkowych czynności konserwujących. Dbałość o jego prawidłowe działanie sprowadza się do stosowania na jego powierzchni wyłącznie zimnej wody. Młynek do odpadów jest bardzo łatwy w utrzymaniu i pozwala uniknąć systematycznego udrażniania zapychających się rur.
Zakup sprzętu nie wymaga wymiany zlewozmywaka na nowy, jeżeli posiada on standardową instalację. Montaż można skutecznie przeprowadzić bez użycia specjalistycznych narzędzi.
Jak wybrać właściwy młynek do odpadów?
Młynki do zlewów dostępne na rynku, są bardzo zróżnicowane po względem ceny i funkcjonalności. Decydując się na zakup tego rodzaju sprzętu, przede wszystkim należy zwrócić uwagę na miejsce jego przyszłego użytkowania oraz na to, jakie odpady będą poddawane zmieleniu. Poszczególne modele różnią się pomiędzy sobą mocą. Młynek do zlewu o większej mocy umożliwia rozdrobnienie twardszych odpadów takich jak skóry czy niewielkie kostki. Urządzenia różnią się również głośnością emitowanych dźwięków. Poziom hałasu, jaki osiąga urządzenie w trakcie pracy, zawsze jest przedstawiany przez producenta. Zasadniczo mniejszy mechanizm będzie pracował ciszej. Jeśli chodzi o wydajność młynków, bardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wybór większej komory.
Młynki do zlewozmywaków są proekologiczne, wydajne i bezpieczne. Mogą być źródłem wielu oszczędności i przyczyniają się do usprawnienia procesu usuwania odpadów żywnościowych, zarówno w małych gospodarstwach domowych, jak i w dużych punktach gastronomicznych.