MiastoStoleczne.pl

Praca w Holandii w produkcji czy przy kwiatach – co i kto może wybrać, wyjeżdżając za granicę?

Wybór odpowiedniej pracy za granicą, podobnie jak wybór pracy w Polsce, powinien być podyktowany posiadanymi umiejętnościami, wiedzą i zdolnościami. Niektórzy kandydaci do pracy zdają się o tym nie pamiętać. Bywa tak, że wybór pracy podyktowany jest tym, co powiedzieli znajomi lub tym, co przeczytaliśmy w internecie. Nie zawsze to, co dobre dla innych, musi być odpowiednie dla nas. Pamiętajmy o tym, wybierając pracę za granicą. Nawet dokonując wyboru pomiędzy pracą w produkcji a pracą przy kwiatach, warto wziąć pod uwagę wszystkie aspekty, również płeć i warunki fizyczne, aby nie zrobić sobie krzywdy podczas wykonywania danej pracy.

Praca w produkcji

Praca w produkcji to dość często, wybierane przez polskich pracowników zatrudnienie w Holandii. Jest ona dostępna w różnych formach oraz może być dostosowana do płci i warunków fizycznych pracowników. Najczęściej praca na produkcji to zajęcie przy taśmie produkcyjnej. Równie często pod hasłem pracy w produkcji można znaleźć oferty pracy w magazynach przy pakowaniu kartonów z najróżniejszymi produktami lub późniejszym załadowywaniu pełnych kartonów na palety. Zarówno jedna, jak i druga praca jest typową pracą fizyczną i decydując się na wybór konkretnej oferty, należy o tym pamiętać. Nie powinno więc dziwić, że cały dzień pracy spędza się na stojąco. W pracy na produkcji podnoszenie cięższych lub lżejszych przedmiotów również nie jest rzadkością. Oczywiście normy dopuszczające maksymalne obciążenie dla pracowników różnych płci powodują, że obowiązki dla kobiet i mężczyzn mogą się nieco różnić.

Praca przy kwiatach

Praca w ogrodnictwie i przy kwiatach jest zdecydowanie najpopularniejszą i najczęściej wybieraną formą pracy w wyjazdach zarobkowych do Holandii. Rynek jest duży, ofert bardzo wiele, a dzięki temu pracownicy mogą liczyć na atrakcyjne zarobki oraz dobre warunki pracy. Pracodawcy konkurują ze sobą, aby właśnie u siebie zatrudnić wymaganą liczbę pracowników na dany sezon. Choć praca w ogrodnictwie, przy kwiatach, kojarzy się z pracą sezonową, to nie do końca tak właśnie to wygląda. Kwiaty rosnące na polach rzeczywiście mają swój określony rytm życia, pielęgnacji i zbiorów. Czasem mamy także do czynienia z kwiatami hodowanymi w szklarniach. W ich przypadku naturalny rytm pogodowy nie ma większego znaczenia, a zbiory mogą odbywać się przez okrągły rok. Dzieje się tak, ponieważ popyt na kwiaty, zarówno cięte, jak i doniczkowe, w ciągu roku jest niemal stały, a zmienia się jedynie ze względu na występowanie ogólnie przyjętych w danym kraju świąt, jak np. walentynki czy dzień matki. Warto także wiedzieć, że prace przy kwiatach obejmują nie tylko zbiory. Aby kwiaty mogły być piękne i odporne na warunki panujące w transporcie, ważna jest także ich odpowiednia pielęgnacja czy zabezpieczenie ich już po zbiorze. Z tego powodu prace przy kwiatach obejmują również takie czynności, jak samo sadzenie kwiatów czy ich pielęgnacja na każdym etapie wzrostu, a więc codzienne podlewanie i nawożenie czy obrywanie liści oraz przycinanie, pakowanie, etykietowanie i przygotowywanie kwiatów do wysyłki.

Jaką pracę lepiej wybrać?

Wybierając odpowiednią dla siebie pracę w Holandii, dobrze jest skorzystać z porady fachowego i doświadczonego pracownika biura pośrednictwa pracy. Najczęściej prace w produkcji wybierane są przez mężczyzn, a prace przy kwiatach przez kobiety. Bywa i tak, że mężczyzna doskonale sprawdza się przy sadzeniu oraz pielęgnowaniu kwiatów. Nie ma absolutnie żadnych przeciwwskazań do zatrudniania panów w sektorze ogrodniczym. Po raz kolejny zaznaczamy, że dobór zarówno sektora pracy, jak i konkretnego stanowiska, powinien być ściśle uzależniony od możliwości i predyspozycji pracownika. Kwestią wartą zapamiętania jest również fakt, że praca w szklarniach wiąże się z wymogiem przebywania w temperaturze wyższej niż ta panująca na zewnątrz. O ile jesienią i zimą nie stanowi to najmniejszego problemu, o tyle wiosną i latem zaczyna być nieco kłopotliwe. Latem prace w szklarniach zalecane są raczej osobom odpornym na upały i wysokie temperatury. Zupełnie niewskazana jest letnia praca w szklarniach dla osób mających problemy z ciśnieniem czy chorujących na serce. Warunki pracy mogą bowiem potęgować ich objawy chorobowe. Należy o tym pamiętać.

Źródło: Beyond Resources – agencja pośrednictwa pracy za granicą

You might also like