Rola alpinizmu przemysłowego we współczesnym świecie

Według ostrożnych szacunków blisko 55% ludności Ziemi żyje dzisiaj w miastach, a w roku 2050 będzie to już 75%. Naturalnym tego rezultatem jest stały wzrost cen gruntów i nieruchomości na terenach miejskich. Już od ponad 100 lat sposobem na maksymalne wykorzystanie ograniczonych powierzchni w centrach miast jest wznoszenie coraz wyższych budynków, zarówno mieszkalnych, jak i użytkowych. Należyta konserwacja takich budynków niesie ze sobą poważne wyzwania wynikające między innymi z trudnego dostępu do elewacji oraz instalacji zewnętrznych. Jakie techniki dostępu należy zatem zastosować przy myciu elewacji kilkunastopiętrowego budynku?

Alpinizm przemysłowy

Odpowiedzią na tego typu potrzeby są techniki dostępu linowego (ang. rope access). Jeszcze 20 lat temu były one w Polsce znane tylko członkom Polskiego Związku Alpinizmu oraz przedstawicielom wybranych służb. Trzeba jednak wspomnieć, że ówczesne techniki asekuracji daleko odbiegały od międzynarodowych standardów bezpieczeństwa obowiązujących dzisiaj w tzw. dostępie przemysłowym. Alpiniści przemysłowi stanowili nieliczną grupę wykonawców, która podejmowała się rozmaitych prac na wysokościach. Czyszczenie kotłów elektrociepłowni we Wrocławiu, zabezpieczenia antykorozyjne suwnic w Stoczni Gdańskiej, mycie okien na wysokości Warszawa – takie zlecenia wykonywali wówczas tzw. liniarze, którzy doświadczenie zdobywali w jaskiniach, na skałach i ściankach wspinaczkowych.

Technicy dostępu linowego

Przełom w stosowaniu technik bezpieczeństwa nastąpił wraz z pojawieniem się na polskim rynku kursów IRATA. „Industrial Rope Access Trade Association” tłumaczone jest jako „Stowarzyszenie Techników Przemysłowego Dostępu Linowego”. Organizacja ta została założona w Wielkiej Brytanii przez wiodących przedstawicieli przemysłu wydobywczego (gaz, ropa). Celem IRATY jest podnoszenie standardów bezpieczeństwa w pracach wysokościowych. Certyfikat IRATY w bardziej rozwiniętych gospodarczo krajach jest często warunkiem otrzymania pracy jako technik dostępu linowego. Obecność IRATY na polskim rynku wymusiła niejako znaczne podniesienie standardów bezpieczeństwa oraz sprzętu wykorzystywanego w pracach wysokościowych. Stosunkowo szybko, bo już w 2009 roku na rynku pojawiła się rodzima organizacja o podobnym charakterze – OTDL, czyli „Organizacja Techników Dostępu Linowego”. Certyfikaty IRATY, jak i OTDL są wymiernym świadectwem znajomości technik dostępu linowego.

Prace wysokościowe Warszawa

Współcześnie w stolicy działa wiele firm posiadających zarówno odpowiednie certyfikaty, jak i bogate doświadczenie w pracach na wysokościach. Mycie szyb na wysokości Warszawa to usługa najczęściej wykonywana przez techników dostępu linowego. Popularne w centrum szklane elewacje wymagają regularnego mycia, co stwarza spory rynek dla tego typu usługodawców. Jednak prace na wysokości Warszawa nie ograniczają się tylko do mycia okien. Malowanie elewacji, montaż anten, montaż banerów reklamowych, odśnieżanie dachów, naprawy dekarskie, montaż oświetlenia – wszystkie te zlecenia z powodzeniem wykonują firmy oferujące techniki dostępu linowego. Chociaż część z tych prac można wykonać z użyciem podnośników koszowych bądź rusztowań, rozwiązania takie nie dorównują elastycznością i wszechstronnością dostępowi linowemu.

Odpowiedzialni wykonawcy

W latach dziewięćdziesiątych na polskim rynku działało zaledwie kilka firm oferujących usługi wysokościowe na wysokim poziomie. Dzisiaj powszechność szkoleń oraz nieograniczony dostęp do wiedzy i sprzętu sprawiły, że jest to rynek mocno nasycony mniejszymi i większymi przedsiębiorstwami. Konkurencja mocno wpłynęła na obniżenie cen usług, co z punktu widzenia klienta czy zleceniodawcy jest zjawiskiem pozytywnym. Poszukując wykonawcy z tej branży, warto jednak upewnić się, że posiada on odpowiednie uprawnienia i kwalifikacje. Pozwoli to uniknąć tragicznych niespodzianek, które niestety od czasu do czasu się zdarzają.