Windykacja sądowa – jak jej uniknąć?
Wielu polskich przedsiębiorców zastanawia się, czy lepiej skorzystać z windykacji polubownej, czy wejść z nierzetelnymi kontrahentami na drogę sądową. Zależy to oczywiście od kontekstu sprawy. Obie opcje mają zalety. Profesjonalna firma windykacyjna na pewno doradzi, jakie rozwiązanie dla ciebie będzie najkorzystniejsze.
Windykacja polubowna – jak dogadać się z dłużnikiem?
Decydując się na windykację polubowną prowadzisz z dłużnikiem negocjacje miękkie, a więc bez udziału sądu. Ich celem jest przekonanie osoby zalegającej z płatnościami do ich uregulowania, poprzez wysyłanie ponagleń oraz prowadzenie rozmów negocjacyjnych. Częstą techniką jest propozycja rozłożenia długu na raty, na korzystnych dla obu stron warunkach.
To, jak długo trwa windykacja polubowna, w dużej mierze zależy od cierpliwości przedsiębiorcy, a także nastawienia do całej sprawy dłużnika. Jeżeli od początku negocjacji widać, że osoba zadłużona nie wykazuje chęci polubownego załatwienia sprawy, warto wejść na drogę sądową, aby oszczędzić czas i szybko odzyskać należne pieniądze.
Trzeba zawsze brać pod uwagę, że brak terminowej płatności nie zawsze wynika ze złej woli kontrahenta. Zdarzają się różne wypadki losowe uniemożliwiające wniesienie opłaty. Jeżeli jednak rozmowa nie przynosi rezultatów, dłużnik przestaje odbierać telefony lub jest opryskliwy, negocjacje miękkie nie przyniosą spodziewanych rezultatów. Po wyczerpaniu wszystkich metod polubownego wyegzekwowania należności, pozostaje jedynie droga sądowa.
Windykacja sądowa trwa dłużej, ale jest skuteczna
Firma windykacyjna, do której zgłosisz się, jeżeli polubowne załatwienie sprawy z dłużnikiem nie przyniesie spodziewanych rezultatów pokieruje procesem windykacji sądowej. Trzeba przygotować się na wydłużony proces, ze względu na konieczność skompletowania wszystkich dokumentów potwierdzających zadłużenie. Kolejną kwestią jest oczekiwanie na wyznaczenie terminu rozprawy. Może to trwać od kilku tygodni do kilku miesięcy, w zależności od szybkości pracy sądu, któremu podlegasz.
Windykacja sądowa składa się z 5 podstawowych etapów:
- Jeżeli polubowna windykacja nie przyniosła rezultatów, z pomocą kancelarii prawnej należy złożyć do sądu pozew o zapłacenie należności.
- Sąd po zbadaniu całej sprawy wydaje nakaz zapłaty.
- Wierzyciel ma obowiązek złożyć wniosek o nadaniu wyrokowi klauzuli wykonalności.
- Jeżeli dłużnik nadal nie zapłaci zadłużenia powiększonego w tym przypadku o koszty postępowania sądowego, sprawa kierowana jest do komornika, który rozpocznie postępowanie egzekucyjne.
- Komornik prowadząc egzekucję, zajmuje rachunki bankowe dłużnika, albo jego nieruchomości i ruchomości.
Zawsze lepiej się dogadać niż wchodzić na drogę sądową
Dla żadnej ze stron wchodzenie na drogę sądową nie jest przyjemne, dlatego w przypadku zadłużenia warto za wszelką cenę starać się dogadać. Trzeba jednak zawsze brać pod uwagę rację strony, która oczekuje zapłaty. Nikt nie powinien musieć upominać się o swoje pieniądze.