Wiosna – czas na odchwaszczanie zbóż

Odchwaszczanie to jedna z technik ograniczania liczebności szkodnika w uprawach zbóż. Wiosna to jeden z najlepszych okresów to przeprowadzenia zabiegu. Eliminacja samosiewów zbóż oraz chwastów z jednoczesnym utrzymaniem kondycji roślin zapewnia większą wytrzymałość całej uprawy.

Dlaczego warto zwrócić szczególną uwagę na regularne usuwanie chwastów?

Chwasty konkurują naturalnie ze zbiorami zaplanowanymi przez rolnika i przyśpieszają przeskok wielu gatunków szkodników na regularne rośliny uprawne. Nieusunięte chwasty z czasem przekładają się na opóźnienia w zwykłych pracach polowych i zdecydowanie obniżają jakość plonów. Rolnik powinien jednak rozróżniać pozytywne i negatywne aspekty obecności chwastów, a przez to owadów pożytecznych dla hodowli.

Herbicydy, czyli główny wróg chwastów w każdej uprawie

Odchwaszczanie wymaga zastosowania rekomendowanych herbicydów na zboża, najczęściej występujących w formie wydajnego koncentratu mieszanego z wodą. Pestycydy zmieniają procesy zachodzące w roślinie i pozwalają na selektywne, lub całkowite eliminowanie zagrożeń, bez negatywnego wpływu na zbiory. Herbicydy działają bardzo szybko, bo hamują rozwój nawet po dobie od aplikacji, a pełne wymieranie niechcianych roślin kończy się w niecały miesiąc. Jak działają dobre herbicydy? Rolnik powinien zwrócić uwagę na sposób rozprowadzania preparatu, czy przypadkiem nie schodzi z liści. Główna substancja aktywna musi wnikać głęboko do liści chwastów, nawet po wystąpieniu większych opadów deszczu. Zalety niektórych herbicydów ogranicza wysokie pH, ale też zmienna temperatura, promienie UV, inne czynniki środowiskowe. Z tego powodu warto stawiać jedynie na preparaty rekomendowane w branży. Jeden zabieg z reguły nie wystarczy, ale rolnik potrzebuje zintegrowanego systemu eliminacji chwastów. Połączenie kilku środków sprawdza się najlepiej.

Im większa elastyczność i przystosowanie do rodzaju chwastów, tym lepiej dla jakości plonów

Nowoczesne herbicydy na zboża posiadają dłuższe terminy stosowania i dające dużą elastyczność rolnikom. Preparat poradzi sobie w dowolnym cyklu rozwoju chwastów i skutecznie wyeliminuje problem. Długodystansowe działanie powinno iść w parze z pełnym bezpieczeństwem środka dla samych zbóż. Producenci herbicydów prowadzą często wewnętrzne badania efektywności i zbierają informacje z setek hektarów partnerów. To pozwala na wybór wyłącznie środków sprawdzonych w różnych sezonach. Chemia stosowana w rolnictwie nie może wchodzić ze sobą w negatywne reakcje, jeżeli rolnik stosuje więcej niż jeden preparat. Wybrane substancje czynne wpływają na konkretne rodzaje chwastów, w tym jedno- i dwuliścienne. Przed większą inwestycją warto zapoznać się z listą i wybrać substancje czynne najbardziej odpowiadające specyfice uprawy.

Na zakończenie

Herbicydy dają dużą przewagę rolnikowi przy odchwaszczaniu wiosną, ponieważ wydłużają termin aplikacji substancji aktywnych i szybko radzą sobie z przywracaniem równowagi upraw. Tolerancja chemii na zmienne warunki środowiskowe to bardzo dobry znak dla rolnika, dlatego im nowocześniejszy preparat, tym lepiej.