Zastosowanie kukurydzy w żywieniu trzody chlewnej
Żywienie trzody chlewnej wymaga dokładnego dobrania tego, co da najważniejsze składniki odżywcze zwierzakom. Dzięki temu zachowają one zdrowie i dobrą kondycję, a rolnik może skupić się na codziennej pracy. Pasza dla świń to niezbędny produkt, z jakiego korzystają gospodarstwa rolne. W tym wypadku postawmy na wysoką jakość i cenne składniki produktu. Ogromne znaczenie ma zastosowanie kukurydzy w żywieniu trzody chlewnej. Dlaczego warto korzystać z kukurydzy? O czym musimy pamiętać? Czym cechuje się kukurydza? Jakie ma zalety podczas żywienia trzody chlewnej?
Ziarno kukurydzy
Okazuje się, że ziarno kukurydzy ma wysoką wartość energetyczną, co odróżnia je od innych zbóż. Ponadto, bazuje na wysokiej strawności składników pokarmowych i dużej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych. Nie ma tutaj mowy o substancjach antyżywieniowych. Kukurydza jest smaczna i chętnie stosowana w wielu gospodarstwach. Co ciekawe, w żywieniu świń, kukurydza może być skarmiana jako CCM lub jako ziarno. W ostatnim czasie zauważalny jest wzrost uprawy kukurydzy. Ma to związek z postępem w hodowli i dostępnością do nowoczesnych maszyn. W ziarnowej technologii, kukurydza jest głównie przeznaczona na paszę dla świń. Ponadto, nie bez znaczenie jest wzrost wykorzystania wyrobu na biogaz.
Pasza dla świń
Warto zauważyć, że kukurydza jest paszą lekkostrawną, energetyczną i o dużych walorach dietetycznych. Żywienie trzody chlewnej może opierać się na skarmianiu jako ziarno lub w postaci kiszonki z kolb rozdrobnionych. Istotne jest odpowiednie zbieranie i suszenie ziarna kukurydzy, dzięki czemu zastosujemy je praktycznie w każdej grupie wiekowej u świń. Jakie zalety ma pasza do świń tego typu? Przede wszystkim odznacza się dużą strawnością, co dotyczy niskiej zawartości włókna surowego i braku substancji antyżywieniowych. Ziarno stawia na dużą koncentrację energii, jaka jest łatwo przyswajalna przez zwierzęta. Nie od dziś wiadomo, że w naszym kraju to właśnie kukurydza ma najwyższą wartość energetyczną na tle innych zbóż. Taki stan rzeczy wynika z faktu, że mamy do czynienia z dużą zawartością tłuszczu i wysokim poziomem skrobi. Odpowiedni skład tłuszczu sprawia, że zyskujemy dostęp do nienasyconych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza kwasu linolowego.
Cenne składniki
Pasza dla świń powinna odznaczać się cennymi składnikami, jakie są niezbędne do prawidłowego rozwoju trzody chlewnej. Niezwykle istotne jest to, ze coraz częściej stosowana jest konserwacja całego ziarna kukurydzy, za pomocą składowania w hermetycznych zbiornikach. To tania i szybka metoda konserwacji, jaka ma wiele zalet. Kiszenie pozwala uniknąć rozdrabniania, jakie wymaga sporej ilości energii i czasu. Pomocne są foliowe rękawy lub zamknięte worki foliowe. Zastosowanie pras zapewni wysoki stopień ubicia materiału zakiszanego, a użycie rękawów da możliwość zabezpieczenia przed dostępem wód opadowych i powietrza.
Kukurydza w żywieniu trzody chlewnej odgrywa wiele istotnych funkcji. Jest to cenione zboże, które stało się składnikiem paszy dla świń.