MiastoStoleczne.pl

3 ciekawostki o Warszawskich Stegnach

3 ciekawostki o warszawskich Stegnach

Stegny to pierwsze osiedle w Warszawie, w którym budynki są zmontowane z prefabrykowanych elementów wielkowymiarowych,  z tak zwanej “wielkiej płyty”. A projekt osiedla w 1970 roku zdobył nagrodę Ministra Budownictwa. Teren obejmuje aż 75 hektarów, usytuowany jest na Dolnym Mokotowie w południowej części Warszawy. Osiedle osadzone jest między aleją Wilanowską oraz ulicami Sobieskiego i Idzikowskiego. Zostało zaprojektowane niezwykle innowacyjnie. Miało zapewnić mieszkańcom jak najbardziej komfortowe warunki do życia. Budynki zostały usytuowane w taki sposób, aby wewnątrz aglomeracji zachować sporo zieleni oraz jak najbardziej ograniczyć ruch samochodowy. Twórcami projektu są Jadwiga Grębecka (główny projektant), Jan Szpakowicz oraz Romuald Welder. Dziś jednak, Stegny to także zupełnie nowe, świeże budownictwo – najnowsza architektura na najwyższym poziomie i na prawdę dobre miejsce do życia. Co warto wiedzieć, jeśli szukamy nowego mieszkania na Stegnach?

“Łamane” bloki

Kształt osiedla na Stegnach ustawiono tak, aby wymusić ruch powietrza na osi północ-południe. Umożliwiły to wysokie pasy zieleni, które oddzielają najwyższe budynki od rozmieszczonych 4-kondygnacyjnych grup budynków. W ten sposób stworzono znakomite warunki do rekreacji, umieszczając w tym pasie również lokale gastronomiczne, przedszkola oraz obiekty sportowe tworząc korytarze powietrzne.

Egzotyczne nazwy ulic

Osiedle dzieli się na Stegny Południe, Stegny Północ oraz Stegny Rożek. W czasie budowy było ono w porównaniu do innych najbardziej wysuniętym punktem na południe, w związku z czym nadano egzotyczne nazwy ulic, które kojarzone były z południową częścią Europy. A dokładniej z popularnymi nadmorskimi kurortami. Między innymi Capri, Barcelońska, Egejska, Jałtańska czy Katalońska.

Innowacyjność osiedla

Stegny jeszcze 1945 roku pokrywały pola uprawne. Do budowy przystąpiono dopiero 1971 roku. I trzeba przyznać, że każdy element został przez projektantów skrupulatnie przemyślany. Istotne punkty na mapie osiedla, takie jak szkoły, przychodnie czy sklepy, zostały rozmieszczone w taki sposób, aby z każdego mieszkania można do nich dotrzeć w przeciągu kilku minut. Stegny to przede wszystkim dobrze skomunikowana z resztą miasta i prestiżowa okolica. Komunikacja miejska umożliwia na podróż do łazienek królewskich w kilkanaście minut. Niezwykle popularny jest również tor łyżwiarski “Stegny” położony przy ulicy Inspektowej 1, zaprojektowany przez Janusza Kalbarczyka. Zimą jest pokryty sztucznie mrożonym lodem i służy do uprawiania sportu łyżwiarskiego. Natomiast latem tor jest przeznaczony do jazdy na rolkach. Zaledwie kilka kilometrów dzieli osiedle Stegny od Jeziorka Czerniakowskiego.

You might also like