MiastoStoleczne.pl

Cięcie laserowe – nie tylko metalu!

Cięcie laserem staje się coraz bardziej popularną metodą, stosowaną w przemyśle. Ma ona na celu podział spójności materiału, aby nadać mu pożądany kształt lub rozmiar. Polega na wykorzystaniu wiązki lasera do termicznego podzielenia tworzywa. Proces ten może zachodzić poprzez sublimację, topienie lub wypalanie. Z reguły wykonywana jest kombinacja wszystkich tych trzech metod, co zwiększa efektywność wykonywanej pracy.

Co wpływa na jakość cięcia

Aby uzyskać dobrą jakość ciętych laserowo elementów, najważniejszymi czynnikami są:

  • wykorzystanie najwyższej jakości urządzeń (muszą mieć wysoką odporność na drgania oraz umożliwiać powtarzanie cięcia)
  • precyzyjne prowadzenie strumienia laserowego (doświadczeni fachowcy są w stanie wykonać doskonałe cięcie zapewniając wysoką jakość wykonanej pracy).

Ciecie laserem – przeznaczenie

Najczęściej kojarzonym terminem jest laserowe cięcie blach. Warszawa, jako jedno z największych miast, mieści kilkanaście firm, zajmujących się precyzyjnym cięciem laserowym metali.
Jednak metoda cięcia laserowego nie jest wykorzystywana wyłącznie w przemyśle metalowym, ale coraz częściej stosuje się ją do cięcia takich materiałów, jak:

  • pleksi
  • drewno
  • szkło
  • ceramika
  • papier
  • tekstylia
  • żywność
  • tytan
  • i inne

Metody cięcia laserem

Cięcie przez odparowanie – materiał, który został poddany działaniu wiązki lasera odparowuje, jako gaz obojętny. Tę metodę stosuje się wobec materiałów, które się nie topią, jak np. drewno;

Cięcie przez topienie i wydmuchiwanie – strumień zogniskowanej wiązki topi materiał, który następnie usuwany jest za pomocą strumienia gazu obojętnego. Metoda stosowana jest do metali, zwłaszcza stali nierdzewnych;

Cięcie przez wypalenie – materiał poddany cięciu wypalany jest przez strumień tlenu lub mieszanki gazów zawierających len. Metoda wykorzystywana do laserowego cięcia metali, stali węglowych i materiałów, które spalają się w wysokiej temperaturze;

Generowanie pęknięć termicznych – naprężenia cieplne wywiązane przez zogniskowaną wiązkę powodują pęknięcia materiału. Metodę stosuje się do materiałów kruchych, jak np. szkło.

Wady i zalety cięcia laserowego

Zalety Wady
Wąski strumień ciepła i wąska strefa wpływu ciepła W zależności od zapotrzebowania inwestycja może być dość kosztowna
Gładka i czysta powierzchnia cięcia – nie ma potrzeby wykańczania Ze względu na wymogi jakościowe, ten rodzaj cięcia ogranicza grubość ciętego materiału
Wąska szczelina cięcia, co pozwala oszczędzać cięty materiał
Szeroki zakres zastosowania – można wykorzystywać cięcie laserowe niemal do każdego rodzaju materiału
Duża elastyczność procesu cięcia
Duża szybkość cięcia
Łatwość automatyzacji


Cięcie laserem jest metodą dającą ogrom możliwości. Prowadząc przedsiębiorstwo, w którym nie ma typowej linii produkcyjnej, można skorzystać z firm świadczących usługi laserowego cięcia blachy lub laserowego cięcia ogółem, co zlikwiduje konieczność posiadania miejsca oraz maszyny do cięcia laserowego. Pozwoli to także zminimalizować koszty.

You might also like