MiastoStoleczne.pl

Cokół w nowej odsłonie

Zastosowanie cokołu w dolnej części budynku ma na celu jego ochronę. Z zasady tworzy się go z materiałów, które są bardziej odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, niż te użyte na pozostałej elewacji budynku. Cokół, oprócz swojej podstawowej funkcji, może stanowić także ozdobę budynku.

Cokół – element budynku

Cokół to stały element, który występuje w każdym budynku. Jego powstanie uwarunkowane jest konstrukcją domu jednorodzinnego. Zazwyczaj jest to fragment ściany fundamentowej bądź też piwnicznej, który nieco wystaje ponad poziom terenu. Jego wysokość zależy od wielu różnych czynników, m.in. samego ukształtowania terenu, czy też kompozycji danej elewacji. Praktyczne zastosowanie cokołu polega głównie na roli ochronnej. Z zasady chroni ścianę budynku przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz nadmiarem wilgoci.

Cokół można wykonać przy użyciu takich materiałów, jak: deska Tabulo, elastyczne płytki klinkierowe KLINKIERO lub elastyczny beton architektoniczny STONO. Cokół może lekko wystawać ze ściany lub też być cofnięty, czyli funkcjonować jako fragment podcięty w stosunku do ściany wyżej.

W nowoczesnym budownictwie stosuje się cokoły cofnięte. Tworzą one rodzaj kapinosa, który zapobiega wpływaniu deszczówki ze ściany budynku wprost na powierzchnię cokołu. Cofnięcie cokołu pozwala na to, aby krople deszczu spadały w promieniu kilku centymetrów – głównie na opaskę, a nie na połączenie ściany z gruntem.

Jak uzyskać efekt domu bez cokołu?

W celu uzyskania bardzo modnego obecnie domu bez widocznego cokołu można zastosować elastyczną deskę Tabulo, którą można użyć także do wykończenia ścian zewnętrznych domu. Dzięki temu, cokół będzie tworzył ze ścianą jednolitą strukturę, bez widocznego przejścia. W nowoczesnym budownictwie stosuje się często elastyczną deskę Tabulo, której zaletą jest fakt, iż nie wymaga ona konserwacji, jak również jest odporna na niekorzystne działanie czynników atmosferycznych, głównie wody, śniegu czy promieni UV. Łatwy montaż nie powoduje marnowania czasu na żmudne przygotowanie powierzchni, jak również zakładanie materiału. Deska Tabulo stanowi imitację drewna, ale jest on niego dużo bardziej wytrzymała i co ważne, nie jest łatwopalna. Deska Tabulo, funkcjonująca jako cokół nie ulega także procesom próchnienia oraz nie porasta grzybami czy algami. Wytrzymałość deski Tabulo pozwala na zastosowanie jej przy gruncie, bez obawy o to, że straci ona swoją powłokę zabezpieczającą.

Ciekawe rozwiązanie –  płytki KLINKIERO oraz beton architektoniczny STONO

Płytka KLINKIERO to materiał, który doskonale sprawdzi się, jako cokół w każdym domu jednorodzinnym. Szeroka gama kolorystyczna pozwala na stworzenie bardzo ciekawej kompozycji, która może kontrastować kolorystycznie ze ścianą, jak i tworzyć spójną całość. Zastosowanie strukturalnej elastycznej cegły klinkierowej tworzy bardzo interesujący efekt dekoracyjny, a jednocześnie chroni fasadę budynku przed szkodliwym działaniem wszelkich czynników atmosferycznych. Ten elastyczny materiał dekoracyjny jest wyjątkowo trwały, dzięki czemu, przetrwa w niezmienionej formie wiele lat.

Innym sposobem na uzyskanie interesującego efektu, w postaci estetycznego cokołu jest użycie elastycznego betonu architektonicznego. Ten materiał doskonale imituje betonowe wykończenie ścian. Posiada niski ciężar właściwy, co czyni go idealnym elementem wykończeniowym w systemach ociepleń budynków. Elastyczny beton architektoniczny cechuje wysoka odporność na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, w tym również wilgoci. Zastosowanie specjalistycznych środków uniepalniających gwarantuje bezpieczeństwo.

Cokół może się wyróżnić, tworząc ozdobny element wokół budynku, jak również może stanowić niewidoczny element i zostać sprytnie zakamuflowany. Przy jego tworzeniu warto skorzystać z nowoczesnych rozwiązań i wybrać dostępne na rynku materiały, w postaci elastycznych desek Tabulo, elastycznych płytek  KLINKIERO czy elastycznego betonu architektonicznego STONO.

Źródło: https://kosbud.com.pl

You might also like