MiastoStoleczne.pl

Gniazda elektryczne – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku

Gniazda elektryczne są niezbędnym elementem wyposażenia każdego domu, ponieważ umożliwiają korzystanie z sieci i urządzeń zasilanych prądem. Na rynku istnieje szeroki wybór gniazdek, dlatego przed ich zakupem warto poznać ich rodzaje i właściwości. Tylko komponenty o wysokiej jakości zapewniają bowiem bezpieczną i komfortową eksploatację rozmaitych urządzeń elektrycznych.

Rodzaje gniazdek elektrycznych

Gniazdka dostępne na rynku są zróżnicowane pod względem montażu, sposobu mocowania czy zastosowania. Poszczególne modele różnią się również kolorami, rozmiarami, rodzajem osprzętu i połączenia czy zakresem częstotliwości. Gniazda elektryczne powinny dobrze wpasowywać się w wystrój pomieszczenia, a jednocześnie umożliwiać wygodne użytkowanie sprzętów. Z tego powodu kontakty najlepiej instalować w miejscach łatwo dostępnych. W pobliżu biurka, szafki RTV czy łózka warto zdecydować się na modele wielokrotne, umożliwiające jednoczesne przyłączenie wielu odbiorników do źródła energii elektrycznej.

Zasadniczo wyróżniamy gniazda elektryczne podtynkowe i natynkowe, pojedyncze i podwójne z uziemieniem, wtyczkowe, hermetyczne, ekwipotencjalne czy kompaktowe.

Gniazda natynkowe i podtynkowe

Gniazda natynkowe nie wymagają kucia ścian, gdyż są montowane na powierzchni istniejącego tynku. Nie jest to zbyt estetyczne rozwiązanie, dlatego kontakty tego typu stosowane są zwykle w garażach, schowkach, kotłowniach czy na strychach. Nie ma przeciwwskazań do montowania ich w pomieszczeniach codziennego użytku, ale mała atrakcyjność oraz obszerność tego typu instalacji sprawia, że są one wykorzystywane stosunkowo rzadko. Gniazda natynkowe będą odpowiednim rozwiązaniem w sytuacji, gdy ściana jest zbyt cienka, aby wykuć w niej puszkę lub zamontować kontakt wewnątrz przegrody.

Znacznie częściej spotykane są gniazda podtynkowe, montowane w otworze wykutym w ścianie, z zastosowaniem specjalnej ochronnej puszki. Jest to rozwiązanie o wiele bardziej estetyczne, które jest standardowo wykorzystywane zarówno w nowo powstających budynkach, jak i w starszych konstrukcjach (przy wymianie bieżącej instalacji elektrycznej). W sprzedaży dostępne są różnorodne modele i formy gniazd podtynkowych – komponenty pojedyncze lub wielokrotne, połączone wspólną ramką z plastiku lub drewna.

Gniazda hermetyczne

W pomieszczeniach o normalnej wilgotności powietrza wystarczy zamontować zwykłe gniazdo podtynkowe. Natomiast jeśli wykonujemy instalację w łazience czy pralni, konieczne będzie zastosowanie gniazda hermetycznego, wyposażonego w klapkę i szczelną obudowę, która zapobiega przenikaniu wilgoci i zapewnia pełne bezpieczeństwo użytkowania gniazdka. Hermetyczne gniazda podtynkowe mogą być również z powodzeniem montowane w kuchni, garażu czy piwnicy, ponieważ nawet pomimo zwiększonej wilgotności powietrza, chronią instalację przed uszkodzeniem oraz zmniejszają ryzyko zwarcia sieci. Gniazda hermetyczne instalowane są również na zewnętrznych ścianach budynków, gdyż szczelna obudowa chroni je przed deszczem czy śniegiem.

Dodatkowe właściwości gniazdek

Współczesne gniazda elektryczne oferują takie rozwiązania, jak ogranicznik przepięć, port USB do ładowania sprzętów mobilnych, czy wyrzutnik wtyczki, który ułatwia wypinanie zasilacza.

Jeżeli w domu mieszkają dzieci, warto zastosować modele z klapką lub specjalne gniazdka, które działają wyłącznie po prawidłowym podpięciu urządzenia. Wspomniane rozwiązania z pewnością w dużym stopniu ograniczą ryzyko niebezpiecznego porażenia prądem.

W ofercie producentów znajdziemy także gniazda z kluczem, które umożliwiają podłączenie do prądu wyłącznie urządzeń wyposażonych w specjalną nakładkę na wtyczkę. Natomiast hermetyczne gniazda podtynkowe z wyłącznikiem różnicowo-prądowym zapewnią bezpieczne korzystanie z sieci w przypadku wiekowych i zawilgoconych budynków, w których wymiana instalacji nie jest możliwa.

Gniazdo elektryczne, zwane także kontaktem, jest niezbędnym elementem instalacji elektrycznej każdego budynku. Wybór modelu, który spełnia normy bezpieczeństwa i jest dopasowany do konkretnych potrzeb użytkownika, z pewnością pozwoli na wygodne, bezproblemowe korzystanie z urządzeń elektronicznych, bez ryzyka porażenia prądem czy powstawania spięć w instalacji.

You might also like