Poręcze na schody zewnętrzne – rodzaje, opinie, porady
Poręcze to nie tylko element dekoracyjny schodów, ale i ich główne zabezpieczenie. Dzięki nim poruszamy się po schodach, niwelując niebezpieczeństwo potknięcia lub upadku. Pamiętajmy jednak, że aby poręcz stanowiła dla nas oparcie, a nie przeszkodę, musi być ona odpowiednio dopasowana do typu i rodzaju schodów – zarówno tych wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Wśród jakich typów poręczy możemy wybierać?
Z poręczą poręczniej, czyli poręcz idealna
Główną funkcją poręczy, a więc pochwytów przyściennych, jest zabezpieczanie użytkowników schodów przed upadkiem. Poręcz ma nie tylko zdobić, a więc być wizualnie efektowną, ale przede wszystkim ma być wygodna i sprawiać, że poruszając się po schodach, będziemy się czuli komfortowo. Warto też zadbać o to, aby poręcz była idealnie dopasowana zarówno do typu schodów, jaki i samej balustrady.
Poręcz a balustrada, czyli diabeł tkwi w szczegółach
Wbrew powszechnie przyjętej nomenklaturze technicznej oraz temu, jakimi określeniami posługujemy się na co dzień, poręcz i balustrada nie są tym samym elementem wyposażenia schodów. Poręcz i balustrada stanowią wprawdzie o naszym bezpieczeństwie i zabezpieczają użytkowników schodów przed upadkiem oraz pomagają im się po nich poruszać, ale w gruncie rzeczy pełnią odmienne funkcje. Poręcze są zwieńczeniem balustrady, ale sama balustrada nie musi być nimi zakończona – sama w sobie zasłania schody i chroni nas przed upadkiem. Z kolei poręcze także mogą istnieć bez balustrady i mogą być bezpośrednio zamontowane przy samej ścianie, przy której znajdują się schody.
Jaki rodzaj poręczy wybrać?
Poręcze schodowe mogą być wykonane z różnych materiałów – wszystko zależy od naszej inwencji, projektu oraz charakteru schodów czy wyglądu przydomowego otoczenia. Pamiętajmy, że w przypadku poręczy montowanych na zewnątrz, szczególnie jeśli schody nie są osłonięte żadnym zadaszeniem, postępujemy nieco inaczej niż w przypadku poręczy wewnętrznych i musimy szczególnie zadbać o ich jakość oraz zabezpieczać je przed wpływem czynników atmosferycznych.
– poręcze za stali zwykłej – to jeden z najtańszych i najprostszych sposobów na zabezpieczenie schodów zewnętrznych. Musimy jednak pamiętać, że choć poręcze ze stali zwykłej są wytrzymałe i z powodzeniem możemy je stosować na zewnątrz, to nie są one aż tak odporne jak poręcze wykonane ze stali nierdzewnej. Dlatego jeżeli zdecydujemy się na wybór stali zwykłej, musimy pamiętać o jej odpowiednim zabezpieczeniu oraz konserwacji – poręcze ze stali zwykłej nie są antykorozyjne i są podatne na zmienne warunki atmosferyczne. Cena montażu poręczy oraz barierki ze stali zwykłej waha się w granicach 150-200 zł/m2.
– poręcze ze stali nierdzewnej – stanowią dużo trwalsze zabezpieczenie schodów niż ich odpowiednik ze stali zwykłej. Poręcze ze stali nierdzewnej są odporne na działanie wilgoci oraz uszkodzenia mechaniczne, nie trzeba ich też dodatkowo konserwować oraz zabezpieczać przed działaniem zmiennych warunków atmosferycznych. Wyglądają przy tym bardzo elegancko i estetycznie i z pewnością zadowolą zwolenników prostoty i nowoczesności. Koszt instalacji poręczy ze stali nierdzewnej to około 250-500 zł/m2.
– poręcze drewniane – jest to tradycyjny sposób wykończenia zarówno schodów wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Schody zakończone drewnianymi poręczami i balustradami charakteryzują się klasycznym wyglądem i estetyką wykonania i właściwie zawsze pasują do wnętrza naszego domu lub jego zewnętrznego otoczenia. Jeżeli jednak montujemy drewniane elementy na zewnątrz, to musimy pamiętać o ich zabezpieczeniu oraz regularnej konserwacji – drewno nie jest odporne na działanie wody, dlatego niezabezpieczone może szybko ulegać zniszczeniu. Koszt wykończenia standardowej balustrady poręczą wykonaną z drewna nie powinien przekroczyć 300 zł/m2.
– poręcze kute – ze względu na materiał, z którego są wykonane, to jeden z rodzajów poręczy, które mogą przybierać różnorakie kształty i zachwycać wyszukanymi formami. Żeliwo dosyć łatwo poddaje się obróbce, dlatego chętnie jest wykorzystywane do wykańczania wymagających projektów przewidujących bogate zdobienia. Musimy jednak pamiętać, że żeliwo jest stosunkowo ciężkie, dlatego powinno być stosowane w konstrukcjach, które bez problemu wytrzymają większe obciążenie poręczy. Koszt balustrady oraz poręczy wykonanej z żeliwa może sięgać nawet 700 zł/m2.
Źródło: https://www.kobamet.pl