MiastoStoleczne.pl

Rzeczoznawca budowlany i błędy malarskie

W teorii malowanie ścian nie stanowi większego wyzwania i zazwyczaj jest jednym z przyjemniejszych etapów wykończenia domu. W praktyce jednak prace malarskie nierzadko stanowią niemałe wyzwanie, a ich prawidłowe przeprowadzenie jest niełatwe nawet dla wykwalifikowanych ekip budowlanych. Jakich błędów unikać podczas malowania ścian i czy w przypadku naszego niezadowolenia z prac wykonawczych możemy poprosić rzeczoznawcę budowlanego o sporządzenie ekspertyzy budowlanej?  

 

Zły wybór farby, farba złej jakości

 

Podstawowym błędem popełnianym podczas prac malarskich jest nieprawidłowy dobór farby do typu malowanej powierzchni. Powszechnym błędem jest także zakup farby złej jakości, która nie zdaje egzaminu w zakresie trwałości. Wybierając farbę do naszego domu, powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na klasę jej ścieralności, stopień krycia, konsystencję i odporność na zabrudzenia. W przypadku pomieszczeń, w których mamy do czynienia z gromadzeniem pary wodnej, ważne jest też, żeby farba miała właściwości grzybobójcze.

 

Prawidłowy dobór farby do konkretnego pomieszczenia w domu warunkuje nie tylko dobry wygląd ściany, ale także sprzyja oszczędności. Mieszanka, która nie będzie odporna na ścieranie, z pewnością nie sprawdzi się w kuchni czy w ogóle – w domach, w których przebywają dzieci. Plamy powstałe podczas użytkowania budynku nie tylko będą trudne do usunięcia, ale ich ścieranie będzie powodowało nieestetyczne przebarwienia w strukturze farby. W przypadku takich pomieszczeń jak łazienka lub spiżarnia dodatkowo ważne jest, żeby farba była nie tylko nieścieralna, ale i odporna na zawilgotnienia. W przeciwnym wypadku po niedługim czasie od remontu możemy mieć problem z rozwijającymi się na powierzchni ściany grzybami. Poza tym źle dobrana farba może puchnąć i odpadać razem z tynkiem. Jeżeli do tego dojdzie, a usterki będą spowodowane błędami wykonawczymi, mamy prawo do odszkodowania lub naprawienia szkód. Pomoże nam w tym rzeczoznawca budowlany, który sporządzi ekspertyzę budowlaną i wskaże konieczne prace naprawcze.

 

Źle przygotowana i zanieczyszczona ściana

 

Nawet jeżeli kupimy dobrej jakości farbę dostosowaną do rodzaju pomieszczeń i stanu ścian, to będzie to dopiero początek sukcesu podczas prac wykończeniowych. Skuteczność prac malarskich jest uzależniona także od jakości podłoża, które będzie malowane. Nie możemy oczekiwać, że zanieczyszczony lub zniszczony mur dobrze przyjmie kolejną warstwę farby. Przed przystąpieniem do prac malarze powinni zatem nie tylko oczyścić i osuszyć ścianę, ale i usunąć wszelkiego rodzaju nierówności i uzupełnić ubytki. Ekipa budowlana powinna także pozbyć się starej warstwy emulsji. W przeciwnym wypadku świeża farba nie tylko nie będzie w pełni pokrywała powierzchni, ale i będzie odpadała ze starą mieszanką, tworząc nieestetyczne plamy. Żeby uniknąć tych konsekwencji, wykonawca powinien także zawczasu zadbać o to, żeby ściana była odtłuszczona.

 

Jeśli mamy wątpliwości co do jakości wykonanych prac wykończeniowych albo farba niedługo po zakończeniu prac malarskich odpada od ściany, możemy poprosić wykonawcę o ponowne wykonanie prac. Aby ich egzekwowanie odbyło się bez niepotrzebnych nieporozumień, warto wcześniej zadbać o wykonanie ekspertyzy budowlanej. Rzeczoznawca budowlany nam w tym pomoże.

 

Źle przeprowadzone prace malarskie

 

Wiele ekip budowlanych zapomina, że sukces prac wykończeniowych zależy nie tylko od dobrej jakości materiałów, ale i warunków, jakie zapewnimy sobie podczas pracy. Niestety nierzadko pośpiech i niedokładność są spowodowane chęcią szybkiego zakończenia robót, co bardzo często skutkuje dodatkowymi kosztami, które po czasie ponosi właściciel budynku. W przypadku prac malarskich bardzo ważne jest, żeby zadbać o prawidłową temperaturę pomieszczenia i dobre nasłonecznienie. Niedopuszczalne jest, żeby pracom malarskim towarzyszyły niskie temperatury lub wysoka wilgotność powietrza. W takich warunkach farba nie będzie wysychała, a na powierzchni będą tworzyły się zacieki. Z drugiej strony, jeżeli temperatura w pomieszczeniu będzie zbyt wysoka, to farba będzie wysychała zbyt szybko, co może skutkować nieestetycznymi smugami na ścianie.

 

Nieestetyczne smugi, które pojawiają się na świeżo pomalowanej ścianie, to nierzadko efekt źle dobranych narzędzi. Zanieczyszczone pędzle lub wałki ze zbyt długim włosiem będą utrudniały nam prawidłowe rozprowadzenie farby. Wykonawca powinien o tym pamiętać, w przeciwnym wypadku będziemy mieli słuszność, jeśli zlecimy mu ponowne wykonanie prac malarskich.  

You might also like