MiastoStoleczne.pl

Wilgoć technologiczna – dlaczego koniecznie trzeba się jej pozbyć?

Postęp technologiczny przeobraża wiele dziedzin ludzkiej działalności. Branża budowlana nie jest tu wyjątkiem. Korzystanie z najnowszych rozwiązań umożliwiło znaczne przyspieszenie tempa prac budowlanych oraz wykończeniowych. Oczywiście to zjawisko wiąże się nie tylko z zaletami, ale również z problemami, które w przeszłości nie były tak zauważalne.

Czym jest wilgoć technologiczna?

Idealnym przykładem takiego problemu jest kwestia nadmiernej wilgoci wewnątrz nowo powstałych budynków. Nowe technologie pozwalają na szybsze stawianie konstrukcji, ale wiąże się z tym pewna cena. Obecnie używa się znacznie większych ilości wody podczas robót budowlanych, a szczególnie przy wykańczaniu konstrukcji. Chodzi między innymi o wodę używaną podczas tynkowania lub wykładania gładzi szpachlowych. Nacisk na krótkie terminy realizacji prac budowlanych oznacza, że w wielu przypadkach prace są kontynuowane pomimo nadmiaru wilgoci.

Warto zaznaczyć, że warunki klimatyczne w Polsce utrudniają wysychanie wilgoci w krótkim okresie. Z problemem wilgoci technologicznej borykają się nie tylko nowo powstałe budowle, ale również stare konstrukcje, które w ostatnich latach były remontowane. Osuszanie jest traktowane przez polskie firmy budowlane jako dodatkowa usługa wymagająca dopłaty. Z uwagi na to wielu inwestorów decyduje się pominąć ten etap, aby oszczędzić pieniądze. W dłużej perspektywie czasu taka decyzja może generować nowe problemy. Ich rozwiązanie oznacza zwykle koszty, których można było uniknąć.

Jakie problemy wynikają z nadmiaru wilgoci technologicznej?

Duża ilość wilgoci umożliwia pojawienie się pleśni i grzybów. W zależności od ich gatunku mogą one stanowić stosunkowo drobną niedogodność lub stwarzać zagrożenia dla zdrowia mieszkańców. Z całą pewnością negatywnie wpływają na standard życia. Bardziej kosztownym problemem, który może zaistnieć w wyniku nadmiernej wilgoci, jest ryzyko osłabienia konstrukcji budynku. Naprawa ewentualnych zniszczeń będzie o wiele droższa niż uprzednie osuszenie całego budynku. Trudności z osuszaniem wynikają między innymi z materiałów, które są wykorzystywane podczas budowy. Pod wpływem ciepła uwalniają one wodę, którą wchłonęły podczas procesu obróbki. Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że jeżeli osuszanie zostanie przeprowadzone niepoprawnie, to zamiast zlikwidowania wilgoci, przemieści się ona w głąb ścian.

Wybór metody osuszania ścian

Aby uniknąć takich sytuacji, ważne jest wybranie właściwych metod osuszania. Warto skorzystać ze specjalistycznych urządzeń, które umożliwią szybkie i skuteczne usunięcie wilgoci. Dobrym przykładem takich sprzętów są osuszacze. Oczyszczają pomieszczenie z wilgoci poprzez ruch  powietrza i wykazują się większą efektywnością w porównaniu do zwykłego wietrzenia. W procesie wykorzystuje się również osuszacze kondensacyjne, które pełnią funkcje wspomagającą. Są to jedynie dwa przykłady dostępnych urządzeń. Istnieje wiele innych opcji i dlatego też warto zasięgnąć opinii specjalistów.

Niezależnie od wybranej przez nas metody, pozbycie się wilgoci technologicznej jest koniecznością. Najlepiej zadbać o to już podczas budowy bądź remontu. Pieniądze wydane na tym etapie pozwolą uniknąć znacznie większych kosztów w przyszłości.

Źródło: nord-help.com.pl – zalanie mieszkania

You might also like