Wynajem szalunków sposobem na optymalizowanie kosztów budowy

Wynajem szalunków to sposób na zmniejszenie kosztów rozmaitych inwestycji budowlanych. Korzystać z niego mogą zarówno firmy budowlane, jak i sami inwestorzy. W tym drugim przypadku mamy na myśli zarówno podmioty gospodarcze i inwestorów instytucjonalnych, jak i osoby fizyczne budujące sposobem gospodarczym.

Rodzaje szalunków na wynajem

Rynek wynajmu szalunków jest obecnie na tyle rozwinięty, że stosunkowo łatwo można na nim znaleźć właściwie każdy rodzaj szalunków. Wśród firm działających w tej branży sporo jest takich, które specjalizują się w tym konkretnym typie sprzętu budowlanego. Dzięki temu klienci mają dostęp nawet do nietypowych i rzadko używanych systemów szalunkowych.

Biorąc pod uwagę miejsce zastosowania, szalunki dzielimy na trzy podstawowe rodzaje:

• Szalunki fundamentowe – na małych budowach cały czas najpopularniejszym rozwiązaniem jest samodzielnie wykonanie szalunku z desek. Coraz częściej jednak nawet w takich przypadkach inwestorzy decydują się na wynajem gotowych systemów szalunkowych.
  • Szalunki stropowe – składają się ze stalowych lub aluminiowych podpór, drewnianych dźwigarów oraz innych elementów niezbędnych do stabilizacji stropu.
  • Szalunki ścienne – są to szalunki stalowe lub aluminiowe. Biorąc pod uwagę ich ciężar, a także rodzaj konstrukcji budowlanych, jakie mają podtrzymywać, można je podzielić na szalunki lekko-, średnio- i wielkogabarytowe. W przypadku tych ostatnich najczęściej mamy do czynienia z szalunkami ze stali.
  • Szalunki do wykopów – chodzi tu o szalunki używane m.in. do zabezpieczania prac ziemnych (np. wymiana instalacji). Są to również szalunki wykorzystywane w budownictwie wielorodzinnym i przemysłowym do zabezpieczania placów budowy przed osuwaniem się ziemi.

Kto powinien rozważyć wynajem szalunków?

Każdy z wymienionych rodzajów szalowania można dziś wynająć. Przystępując do poszukiwania szalunków na wynajem, należy mieć na uwadze fakt, iż niektóre firmy specjalizują się w jedynym typie (najczęściej są to wtedy szalunki do wykopów), a inne mają w swej ofercie wszystkie rodzaje. Ze stosunkowo najszerszą ofertą będziemy mieć do czynienia, wyjmując szalunki stropowe lub ścienne. Jednak niezależnie od tego, jakiego rodzaju szalowania szukamy, wybór w zakresie producentów i oferowanych przez nich rozwiązań jest bardzo duży. Branża ta rozwija się bowiem bardzo intensywnie, równolegle z rozwojem technologii budowlanych.

Wynajem szalunków to oferta zarówno dla dużych firm budowlanych, jak i mniejszych podmiotów. Jest to także dobra opcja dla inwestorów (firm i instytucji). Ponadto coraz częściej do wynajmu szalunków przekonują się również osoby fizyczne.

Dlaczego warto zdecydować się na wynajem?

Istnieje kilkanaście powodów, dla których warto zdecydować się na wynajem szalunków:

1. Nie ma konieczności wydawania dużych środków na zakup szalunków.
  2. Jeżeli jesteśmy zainteresowani zakupem danego systemu szalunkowego, warto go najpierw przetestować – wynajem stanowi ku temu bardzo dobrą okazję.
  3. Wiele firm specjalizujących się w sprzedaży i wynajmie szalunków daje klientowi możliwość zamiany wybranego systemu szalowania na inny w trakcie trwania umowy.
  4. Czytelny system rozliczania kosztów najmu.
  5. Weekendy i dni wolne od pracy nie są wliczane do okresu najmu.
  6. Dosyć powszechną praktyką rynkową jest negocjacja cen. Na upusty możemy liczyć zwłaszcza wtedy, gdy wynajmujemy szalunki na dłużej lub gdy jesteśmy stałym klientem danej firmy.
  7. Unikamy kosztów magazynowania, remontów i konserwacji szalunków.
  8. Z reguły również odpadają koszty transportu z i na budowę – zwykle leżą one po stronie wynajmującego.
  9. Możemy wybrać rozwiązanie dopasowane w sposób optymalny do realizowanej inwestycji.
  10. Firmy wynajmujące ten sprzęt nierzadko oferują klientom wsparcie techniczne, a nawet szkolenia dla pracowników, którzy mają korzystać z wynajmowanego sprzętu.
  11. Różnorodność, jeśli chodzi o sposób finansowania – na rynku można znaleźć nie tylko oferty najmu szalunków, ale również ich leasingu.

Za wynajmem szalunków (niezależnie od tego, czy będą to solidne stalowe szalunki ścienne, czy zaawansowane systemy szalunków wykopowych) przemawia wiele argumentów natury ekonomicznej. Warto jednak podkreślić też kwestie technologiczne. W wielu przypadkach dzięki wynajmowi możemy mieć bowiem pewność, że dana inwestycja jest realizowana najlepszym możliwym sprzętem i nie musimy się ograniczać tylko do tych rozwiązań, które już posiadamy.