MiastoStoleczne.pl

Czy ręcznie tkany dywan jest trudny i drogi w utrzymaniu?

Ręcznie robiony dywan może być bardzo atrakcyjnym elementem każdego wnętrza. W wielu przypadkach stanowi pewnego rodzaju inwestycję na przyszłość lub pozostaje cenną pamiątką rodzinną. Ręcznie plecione dywany bywają mocne i wytrzymałe na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, ale większość egzemplarzy jest przeważnie krucha i wykonana z delikatnych materiałów. Jak zatem utrzymać ręcznie robiony dywan w czystości? Jak przedłużyć jego żywotność? Czy profesjonalna pralnia dywanów będzie dobrym, a w dodatku niedrogim rozwiązaniem?

Codzienna pielęgnacja

Ręcznie tkane dywany należy regularnie czyścić i odkurzać, aby zapobiec nagromadzeniu się kurzu, piachu czy błota, które mogą trwale uszkodzić strukturę włókien. Ponadto należy co kilka miesięcy zmieniać położenie dywanu, wyrównując w ten sposób wszelkie obszary zużycia mechanicznego. Ręcznie tkane dywany warto również chronić przed nadmiernym działaniem promieni słonecznych. Jeśli to możliwe należy unikać także chodzenia po ich powierzchni w butach na obcasach czy zostawiania na dywanie ostro zakończonych przedmiotów. Również ciężkie meble mogą powodować nieodwracalne odgniecenia lub ścieranie się włókien naturalnego pochodzenia.

Zasadniczo, aby przedłużyć żywotność i zapewnić atrakcyjny wygląd dywanów ręcznie tkanych, należy chronić je przez poważniejszymi zabrudzeniami oraz wpływem wilgoci.

Pranie dywanów ręcznie tkanych

Wbrew pozorom dbanie o ręcznie tkane dywany wcale nie jest trudne i pracochłonne, ale wymaga regularności i dokładności w usuwaniu drobnych zabrudzeń. Istnieje wiele domowych metod na utrzymanie ich w czystości, ale zawsze istnieje ryzyko trwałego odbarwienia dywanu w przypadku zastosowania niewłaściwego detergentu. Duże wyzwanie może stanowić również dokładne wypłukanie ręcznie tkanego dywanu z pozostałości środków chemicznych.

O ile odkurzane takiego dywanu czy zapranie drobnych plam możemy wykonać samodzielnie w domu, to każde kompleksowe pranie czy renowację powinniśmy powierzyć specjalistom. Tego rodzaju dywany zwykle bywają bardzo kosztowne i cenne pod względem sentymentalnym, a przy tym delikatne i trudne w utrzymaniu. Z tego powodu pranie dywanów ręcznie tkanych wymaga nie tylko profesjonalnego sprzętu, ale również fachowej wiedzy i doświadczenia. Profesjonalna pralnia dywanów dysponuje zwykle nowoczesnymi urządzeniami i specjalistycznymi środkami chemicznymi, które sprawiają, że cały proces jest bezpieczny, skuteczny i niedrogi. Gruntowne odświeżenie i regenerację dywanu należy wykonywać przynajmniej raz na kilka lat.

W swoim domu każdy chce się czuć wyjątkowo i przytulnie, a syntetyczne dywany z supermarketów bardzo rzadko pozwala osiągnąć ten efekt. Czasami warto więc zainwestować w ręcznie tkany dywan, który z pewnością podkreśli nieszablonowy charakter każdego wnętrza. Utrzymanie go w czystości wymaga jednak więcej pracy oraz uwagi niż czyszczenie i pranie zwykłego dywanu. Na szczęście pielęgnacją naszego ręcznie tkanego dywanu z powodzeniem może zająć się profesjonalna pralnia dywanów.

Inspirowane: Damat.pl – pranie dywanów Warszawa

You might also like