MiastoStoleczne.pl

Inspekty ogrodowe, czyli jak wyhodować warzywa we własnym ogrodzie

Inspekty ogrodowe są pomocne, jeżeli marzymy o własnoręcznie wyhodowanych warzywach. To niezwykle proste, a zarazem praktyczne konstrukcje, które można zbudować samodzielnie lub kupić jako gotowe elementy w sklepach ogrodniczych.

Zalety inspektów ogrodowych

Wysiew nasion do inspektów jest możliwy znacznie wcześniej niż sianie bezpośrednio do nieosłoniętego gruntu. Pozwala to uzyskać wcześniejsze plony, zwłaszcza nowalijek oraz kwiatów. Inspekt przyspieszy ich wegetację na wiosnę i pomoże maksymalnie przedłużyć ją podczas pierwszych jesiennych chłodów. Chroni on także rośliny przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak wiatr, przymrozki, silne deszcze, grad itd.

Jak zrobić inspekt ogrodowy?

Inspekt ogrodowy można przygotować na dwa sposoby. Możemy zdecydować się na gotowy produkt dostępny w sklepie. Wtedy pozostanie nam jego złożenie i zamontowanie w odpowiednim miejscu ogrodu. Można także pokusić się o zbudowanie inspektu samodzielnie, co pozwoli najlepiej dostosować go do naszych potrzeb. W takim wypadku wystarczy kilka desek do zbicia skrzyni, oraz stare przeszklone okno, które będzie stanowić pokrywę, zapewniającą dostęp do zasiewów, właściwe nasłonecznienie oraz możliwość wietrzenia. Deski warto odpowiednio zaimpregnować ze względu na ciągłą styczność z wilgotną ziemią. Posiane/posadzone rośliny będą oczywiście wymagać pielęgnacji. Otwierany inspekt znacznie ułatwi nam zadanie. Czasochłonne może być jednak podlewanie roślin w inspekcie, zwłaszcza w czasie lata. W tej sytuacji możemy jednak skorzystać z systemu nawadniania kropelkowego Tropf-Blumat. Zestaw automatycznego nawadniania jest przeznaczony do upraw, obejmujących swym zasięgiem obszar do 3 lub do 10 metrów. Taki nawadniacz kropelkowy umożliwia praktycznie bezobsługowe zaopatrywanie w wodę naszych upraw, pozwalając zaoszczędzić czas i pracę na własnoręczne podlewanie, a także precyzyjnie dozować odpowiednią ilość wody. Standardowy zestaw zawiera 40 kroplowników i 15 metrów węża, lub 12 kroplowników z 7-metrowym wężem.

Rodzaje inspektów

Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje inspektów, ze względu na sposób wypełnienia skrzyni przeznaczonej do hodowli warzyw lub kwiatów:

  • Inspekt zimny – będzie wypełniony ziemią ogrodową, bezpośrednio do której zostaną wysiane nasiona. W przypadku możliwości wystąpienia przymrozków, warto przykryć zasiewy słomianymi matami, aby uchronić je przed przemarznięciem.
  • Inspekt ciepły – dno skrzyni wypełnia się końskim obornikiem na wysokość około 40cm. Po kilku dniach przykrywa się go kilkunastocentymetrową warstwą ziemi, do której po paru kolejnych dniach można wysiewać pierwsze nasiona. Obornik, rozkładając się, będzie wydzielał ciepło, które zapobiegnie przemarznięciu zasiewów, pozwalając uprawiać pierwsze warzywa nawet pod koniec lutego.

Istotny jest również odpowiedni wybór miejsca dla inspektu ogrodowego. Najlepsze będzie usytuowanie ciepłe i zaciszne, osłonięte od wiatru. Powinno też być dobrze nasłonecznione, zapewniając optymalne warunki do rozwoju roślin. Warto dokładnie oczyścić podłoże i okolice z chwastów, zapobiegając tym samym rozsiewaniu ich do naszego inspektu oraz podkradaniu cennych substancji odżywczych. Dobrze jest skierować inspekt w stronę południową, co pozwoli na maksymalne wykorzystanie promieni słonecznych, sprzyjające dobremu wzrostowi roślin.

Prawidłowo wykonany i odpowiednio zlokalizowany inspekt ogrodowy, pomoże łatwo wyhodować nasze ulubione warzywa i cieszyć się nimi przez większą część roku. Zastosowanie systemu automatycznego nawadniania pozwoli do minimum ograniczyć prace przy uprawach, zapewniając ich precyzyjne i systematyczne zaopatrywanie w wodę.

You might also like