Jak pielęgnować ogród wertykalny wewnętrzny?
Wertykalny ogród wewnętrzny zachwyca swoim wyglądem, poprawia powietrze, ale również wymaga pielęgnacji. Mimo iż jest ona w większości przypadków ograniczona do minimum, nadal nie możemy zapominać, że kwietne ściany tworzone są z żywych roślin. Te z kolei przez okres swojej żywotności wymagają dostępu do wody, ale także odpowiedniej pielęgnacji. Pozostawiony samemu sobie ogród wertykalny, w zależności od wybranych roślin, może już po kilku miesiącach wyglądać znacznie inaczej niż początkowo, a dłuższy brak zainteresowania skutkuje tym, że roślinna ściana, zamiast zdobić nasze pomieszczenie, będzie go szpecić. Jak pielęgnować ogród wertykalny? O czym nie można zapominać?
Nawodnienie kluczem do sukcesu
Każda roślina potrzebuje wody, nawet popularny chrobotek, który pobiera wilgoć z otoczenia, jeśli jest jej niedostateczna ilość, wymaga nawodnienia. Pozostałe kwiaty, jakie zdecydujemy się umieścić w wertykalnym ogrodzie, potrzebują regularnego podlewania. Najczęściej, kiedy decydujemy się na założenie wertykalnego ogrodu, wybieramy rozwiązanie oferujące automatyczne nawodnienie, niezależnie czy do czynienia mamy z wersją mobilną, czy stałą. Jeśli owo nawadnianie nie jest podpięte bezpośrednio do sieci, warto pamiętać o regularnym napełnianiu pojemnika na wodę, aby rośliny miały do niej stały dostęp.
Przycinanie roślin
Każda roślina rośnie. Mimo iż cykl wzrostowy poszczególnych gatunków różni się, nie da się uniknąć tego, że na przestrzeni krótszego czy dłuższego czasu nasze rośliny urosną. O ile początkowo, wzrost ten jest pożądany i w wielu przypadkach zakładając wertykalny ogród wewnętrzny rozmieszcza się rośliny w taki sposób, że zakłada się rezerwę wzrostową. Jednak po kilku czy kilkunastu miesiącach, wzrost poszczególnych roślin jest na tyle duży, że ściana zaczyna wyglądać coraz to mniej estetycznie i konieczne jest jej przycięcie. Ze względu na fakt, iż każda roślina wymaga innej pielęgnacji, warto kwestię przycinania pozostawić bardziej doświadczonym osobom czy firmom ogrodniczym.
Ochrona przed szkodnikami i chorobami
Żywe rośliny prezentują się znacznie lepiej niż sztuczne, niestety są one też bardziej podatne na choroby czy szkodniki. Niekiedy dochodzi do nich wskutek niewłaściwej pielęgnacji, polegającej na zbyt częstym nawadnianiu. Jeśli rośliny, które umieszczone są na ścianie ogrodu wertykalnego, zaczynają mieć plamy na swoich liściach, czy ich powierzchnia jest bardziej niż zazwyczaj poskręcana, warto przyjrzeć się im dokładniej. Zdarza się, że wynika to z różnego rodzaju szkodników, które widać gołym okiem, takich jak pajęczaki czy mszyce. Każda zmiana w wyglądzie roślin powinna być sygnałem do zastosowania dedykowanych środków ochrony, zarówno przed szkodnikami jak i chorobami.