MiastoStoleczne.pl

Jak zadbać o zdrowie świnki morskiej, czyli wszystko o pasożytach zewnętrznych

Świnki morskie to zwierzęta uwielbiane zarówno przez dzieci, jak i rodziców. Warto wiedzieć jakie pasożyty zewnętrzne mogą zagrażać ich zdrowiu, a w razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów, zareagować jak najszybciej. Świnek morskich nigdy nie należy leczyć na własną rękę. W każdym przypadku konieczna jest pilna wizyta w lecznicy weterynaryjnej i konsultacja ze specjalistą w zakresie leczenia zwierząt egzotycznych. Również pasożyty świnek morskich wymagają leczenia specjalistycznego. Najbardziej powszechne pasożyty tych gryzoni to świerzbowce, wszoły i pchły.

Świerzbowiec – jak rozpoznać zakażenie?

Świerzbowiec to niebezpieczne mikroskopijne roztocza z rodziny pajęczaków, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić nawet do śmierci zwierzątka. Roztocza te drążą tunele pod skórą gryzonia, powodując ogromny ból oraz swędzenie. Pierwsze objawy świerzbu to nie tylko drapanie i gryzienie, ale również wypadanie włosów, nerwowość, niechęć do interakcji z otoczeniem oraz nalot na włosach przypominający łupież. Ciężkie przypadki zarażenia świerzbowcem powodują nawet otwarte rany oraz drgawki.

Zarażenie odbywa się zazwyczaj poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem. Warto wspomnieć, że nosiciel niebezpiecznego świerzbowca może nie mieć żadnych objawów chorobowych nawet przez kilka miesięcy. Roztocza uaktywniają się w takim przypadku w momencie największego osłabienia organizmu. Śmierć świnki morskiej może nastąpić wskutek odwodnienia, zakażenia ran i niejedzenia.

Istotne jest, aby jak najszybciej udać się do lecznicy weterynaryjnej, gdzie lekarz pobierze zeskrobinę ze zwierzątka i podda ją analizie. Niestety powszechnym błędem jest leczenie świnek na grzybicę skóry, gdy w rzeczywistości problemem zdrowotnym jest zakażenie świerzbowcem.

Wszystko o wszołach u świnek morskich

Zarażenie wszołami następuje najczęściej poprzez kontakt z zarażonym zwierzęciem. Część przypadków związana jest również z używaniem brudnych naczyń czy dotykaniem świnki morskiej rękami, które nie zostały dokładnie umyte po kontakcie z innym zwierzęciem. Kolejnym źródłem zarażenia wszołami są zanieczyszczone trociny oraz siano. Klasyczne objawy tej choroby to:

  • zadrapania i strupki na ciele zwierzęcia,
  • wypadanie włosów,
  • łuszczenie się skóry,
  • szorstkie, nieprzyjemne w dotyku włosy,
  • łojotok,
  • jaja na włosach.

W przypadku wątpliwości co do rodzaju pasożytów lekarz weterynarii powinien pobrać zeskrobinę ze skóry zwierzęcia oraz wykonać profesjonalne badanie włosów przy użyciu mikroskopu.

Pchły od A do Z

Pchły u świnki morskiej to tak zwane osobniki kosmopolityczne, czyli takie, które mogą bytować na ludziach lub zwierzętach. Podstawowe objawy zarażenia pchłami to drapanie i swędzenie. Na szczęście są one dosyć duże, dlatego łatwo zauważyć je gołym okiem. Pchły u świnki morskiej pojawiają się przez kontakt z innym zwierzęciem, które jest nosicielem pasożytów. Leczenie jest bardzo skuteczne, gdyż po miejscowej aplikacji leku na skórę gryzonia, pchły giną w ciągu kilku godzin.

Pasożyty świnek morskich to dosyć powszechny problem, a najbardziej narażone na zakażenie są najmłodsze osobniki oraz seniorzy. Jednak szybko przeprowadzona terapia jest w stanie zwalczyć u naszych małych przyjaciół zarówno świerzbowce, jak i wszoły czy pchły. Skutecznym sposobem na utrzymanie tych gryzoni w dobrym zdrowiu jest ich regularne odrobaczanie w gabinetach weterynaryjnych.

You might also like