Jakie kwiaty wybrać na balkon?

Wielu z nas lubi się zrelaksować po pracy w cichym miejscu otoczonym przez pachnące rośliny. Nie każdy jednak ma dom z ogrodem. Jeśli mieszkasz w bloku także masz możliwość przygotowania własnego zacisza relaksu. Wystarczy zadbać o odpowiednią aranżację roślinami balkonu lub tarasu, a będzie to możliwe już tej wiosny.

Najpiękniejsze rośliny balkonowe

Zanim zdecydujesz się na zakup roślin balkonowych oszacuj jak wiele doniczek zmieści się na Twoim tarasie. A może zamiast kilku małych pojemników z roślinami wolisz postawić jedną dużą skrzynię, w której posadzisz różne odmiany kwiatów? Niezależnie od pomysłu na aranżację przestrzeni warto zdecydować się na kwiaty, które długo kwitną i występują w różnych kolorach. Dzięki temu unikniesz dosadzania kwiatów w trakcie lata i możesz dopasować wygląd roślin do reszty dodatków i stylu swojego mieszkania. Jeśli zdecydujesz się na kwiaty wiszące, w tej roli świetnie sprawdzą się surfinie lub petunie. W sklepie ogrodniczym możesz poszukać też wiszących odmian fiołków. Do donic stojących na podłodze warto wsadzić czubatkę ubiorkolistną, portulakę wielkokwiatową lub klasyczne stokrotki. Do skrzyń balkonowych najczęściej wybieranymi kwiatami są pelargonie lub hortensje, które zachwycają bogatą paletą barw.

Sadzenie i rozmieszczenie roślin

Przed zakupem roślin należy przemyśleć ich rozmieszczenie. Trzeba to zrobić, zanim jeszcze wybierzesz się na zakupy, aby wiedzieć, jak wiele potrzebujesz kwiatów lubiących stanowisko słoneczne, a ilu lubiących mniejsze nasłonecznienie. Najpierw warto narysować szkic balkonu i udać się z nim do sklepu na wypadek, gdybyś potrzebowała zamiennika dla jakiegoś rodzaju kwiatów, które zaplanowałaś zasadzić. Dobrze jest też porozmawiać ze sprzedawcą i poinformować o planach zasadzenia roślin. Jest to szczególnie ważne, gdy zamierzasz wszystkie kwiaty posadzić w dużej skrzyni. Niektóre kwiaty nie mogą rosnąć zbyt blisko siebie, gdyż to niekorzystnie wpływa na pobierane z gleby składniki odżywcze. Kiedy już wrócisz z sadzonkami do domu, warto przed rozsadzeniem kwiatów we właściwe doniczki zrobić próbę generalną. Nie każdy z nas ma wystarczającą wyobraźnię przestrzenną i potrafi idealnie rozplanować przestrzeń balkonu czy tarasu. Taka próba rozstawienia kwiatów zanim je zasadzisz, pozwoli na wyeliminowanie niektórych błędów popełnionych przy planowaniu.

Właściwa pielęgnacja kwiatów balkonowych

Na balkonie czy tarasie najlepiej wyglądają różne rodzaje kwiatów. Gdy zakwitną, tworzą kolorowy dywan, który cieszy nasze oczy. Jednak, aby tak się stało należy o nie właściwie dbać. Oprócz nawożenia i ochrony przed szkodnikami najważniejsze jest ich właściwe nawadnianie balkonowe. W zależności od gatunku kwiaty potrzebują różnej ilości wody. Dlatego w przypadku aranżacji balkonu lub tarasu najlepiej sprawdzi się system nawadniania BLUMAT. Ten inteligentny system sam reguluje dopływ wody w zależności od indywidualnych potrzeb roślin. Specjalny czujnik wykrywa, gdy gleba wokół korzeni jest sucha i wtedy rozpoczyna dostarczanie wody aż do momentu osiągnięcia optymalnej wilgotności. Woda dociera do rośliny bardzo powoli, dzięki czemu ma niemalże pokojową temperaturę, która jest najlepsza do właściwego wzrostu rośliny i zapewnia jej wspaniałe kwitnienie. Najlepszym wyborem będzie zestaw Tropf-Blumat dla upraw do 3 m, który jest przeznaczony dla roślin znajdujących się na świeżym powietrzu (tarasy, balkony). Zainstalujesz go bardzo łatwo w każdej skrzyni lub donicy i jednocześnie zapewnisz swoim kwiatom optymalny poziom nawodnienia wtedy, kiedy tego faktycznie potrzebują. A sobie wygodę i możliwość rozkoszowania się pięknym widokiem kwiatów bez konieczności dbania o ich codziennie podlewanie.

Sama aranżacja ogrodu na tarasie już może wpłynąć na Ciebie relaksująco. Podczas przygotowania własnego miejsca do odpoczynku w otoczeniu zieleni zwróć uwagę na to, aby po zasadzeniu kwiatów był do nich łatwy dostęp. To umożliwi właściwą pielęgnację roślin. Jeśli nie chcesz zaprzątać sobie głowy ich systematycznym podlewaniem wykorzystaj wspomniany system nawadniania BLUMAT. Dzięki niemu możesz zapomnieć o uciążliwym chodzeniu po tarasie z konewką, a zamiast tego usiąść wygodnie z książką i rozkoszować się pięknem swojego balkonu.