MiastoStoleczne.pl

Kamień na taras, czyli o wytrzymałości trawertynu i wapienia na czynniki atmosferyczne

Trawertyn i wapień to materiały, które wyróżniają się ponadczasowym wyglądem. Dlatego powstają z nich liczne elementy znajdujące się np. w kuchniach, salonach i łazienkach. Niektóre osoby decydują się również na wykorzystanie ich na zewnątrz budynków. Pozostaje jednak pytanie o ich wytrzymałość na czynniki atmosferyczne. Czy wapień lub trawertyn na taras to dobry pomysł?

Płytki wapienne – naturalny wygląd połączony z dużą wytrzymałością

Wapień to skała osadowa powstająca na dnie mórz i jezior w wyniku osadzania się materii organicznych. Płytki wykonane z takiego materiału charakteryzują się zarówno naturalnym wyglądem, jak i dużą wytrzymałością.

Projektując taras prawdopodobnie, szukasz elementów, które będą dobrze komponować się z roślinnością w ogrodzie. Dlatego dobrym rozwiązaniem są płytki wapienne, które spełniają te wymagania. Jednocześnie sprawiają, że taras wygląda bardzo elegancko.

A jaka jest ich wytrzymałość? Są odporne na mróz, a także uszkodzenia mechaniczne i ścieranie. W związku z tym mogą służyć Ci przez długie lata. Warto jednak pamiętać o impregnacji, a także czyszczeniu ich za pomocą specjalnych środków przeznaczonych do powierzchni kamiennych.

Trawertyn – jak sprawdzi się na zewnątrz budynku?

Trawertyn to porowata skała osadowa, złożona przede wszystkim z aragonitu i kalcytu. Dekoracyjny trawertyn nazywany jest „alabastrem egipskim”, ponieważ wykorzystywano go już w starożytnym Egipcie.  Do dziś cieszy się dużą popularnością i znajduje powszechne zastosowanie w budownictwie.

Z trawertynu powstają m.in. schody zewnętrzne, elewacje budynków, obudowy kominków, podłogi, a także blaty kuchenne. Biorąc pod uwagę jego walory estetyczne doskonale, sprawdza się jako kamień dekoracyjny. Dodatkowo pięknie odbija światło. Dzięki temu trawertyn na tarasie wygląda bardzo efektownie.

Niestety nie jest to materiał pozbawiony wad. Jego porowata struktura sprawia, że jest mniej wytrzymały i dość kruchy. Mimo wszystko charakteryzuje się dużą odpornością na niskie temperatury, a także zmienne warunki atmosferyczne. Dlatego użycie płytek wykonanych z tego materiału do urządzenia tarasu nie jest złym pomysłem.

Jeśli zdecydujesz się na zakup elementów z trawertynu, powinieneś pamiętać o ich impregnacji oraz właściwej pielęgnacji. Jest to bardzo ważne, aby zachowały one swój niepowtarzalny wygląd. Impregnację należy wykonywać raz lub dwa razy w roku, wykorzystując do tego odpowiednie środki przeznaczone do kamienia naturalnego. W przypadku, gdy płytki lub inne elementy z trawertynu uległy przebarwieniu możesz zdecydować się na zabieg odnowienia. Jest on przydatny, gdy klasyczne sposoby na usunięcie defektów są niewystarczające.

Oprócz impregnacji istotna jest również regularna pielęgnacja. Na szczęście jest to materiał, który nie wymaga skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Elementy z trawertynu czyść za pomocą delikatnego płynu. Unikaj wybielaczy, środków na bazie octu oraz tych silnie żrących.

inspiracja: metamar.pl – hurtownia kamieni naturalnych

You might also like