MiastoStoleczne.pl

Kroplowniki – właściwości i zastosowanie

Odpowiednie nawadnianie roślin jest podstawą pielęgnacji zarówno przydomowego ogrodu, jak i profesjonalnych upraw prowadzonych na dużą skalę. Podlewanie roślin za pomocą konewki bądź węża ogrodowego powoli staje się przeżytkiem, gdyż obecnie na rynku dostępne są różnorodne systemy automatycznego nawadniania. Jednym z najbardziej popularnych rozwiązań jest nawadnianie kropelkowe.

Nawadnianie kroplowe – zastosowanie

Nawadnianie kropelkowe to system, który sprawdza się zarówno na sztucznych podłożach w szklarni, w tunelach ogrodniczych, jak i przy uprawie warzyw oraz roślin ozdobnych w pojemnikach. Wspomniane rozwiązanie pozwala ograniczyć zużycie wody, zaoszczędzić czas przeznaczony na podlewanie ręczne oraz przede wszystkim dostarczyć roślinom wody i odżywek w ilości, która stymuluje ich prawidłowy rozwój.

Do podstawowych elementów systemu nawadniania kropelkowego należą rury doprowadzające wodę z ujęcia, linie kroplujące, kroplowniki oraz dozowniki umożliwiające systematyczne nawożenie upraw. Emitery pozwalają na utrzymanie niskiego ciśnienia wody, dlatego jest ona rozprowadzana równomiernie, a przede wszystkim precyzyjnie do strefy korzeniowej poszczególnych roślin. Kroplowniki mogą emitować zwykłą wodę lub mieszankę wzbogaconą o specjalne nawozy i dodatki. Ich wydajność waha się od 2 litrów do 8 litrów na godzinę. Obecnie najczęściej stosowane są kroplowniki posiadające kompensację ciśnienia.

Rodzaje kroplowników

Kroplownik to element dawkujący wodę do rośliny. Wyróżniamy kilka podstawowych rodzajów kroplowników:

  • Kapilarne – składające się z wężyka z polietylenu o długim i wąskim wylocie. W tym przypadku ilość wydatkowanej wody uzależniona jest od długości wężyka, średnicy wylotu oraz ciśnienia.
  • Labiryntowe – posiadające szerokie przejście z wgłębieniami.
  • Z kompensacją ciśnienia – zbudowane z korpusu o stożkowo-zaczepowej końcówce, którą umieszcza się w polietylenowej rurce.

Wybór konkretnego kroplownika zależny jest nie tylko od rodzaju upraw, ale również od wielkości nawadnianego obszaru.

Kroplowniki z kompensacją ciśnienia – właściwości

Kroplowniki z kompensacją ciśnienia to rozwiązanie, które jest obecnie najbardziej popularne. Kroplowniki tego rodzaju to urządzenia zaawansowane technicznie, które pozwalają z bardzo dużą dokładnością rozprowadzać i dawkować wodę. Funkcja kompensacji ciśnienia oznacza, że rozkłada się ono równomiernie na całym odcinku roboczym.

Głównym atutem kroplowników z kompensacją ciśnienia jest fakt, iż mogą być one stosowane nawet w przypadku stromych i pofałdowanych powierzchni. Gwarantują również oszczędność wody i chronią rośliny przed chorobami. Produkowane są z materiałów o dużej wytrzymałości i trwałej konstrukcji, dlatego są także odporne na zmienne warunki atmosferyczne.

Kroplowniki z kompensacją ciśnienia są doskonałe do upraw w cylindrach i doniczkach oraz przy krótkich cyklach podlewania w szklarniach. Nie zapychają się, mają funkcję samooczyszczania i samoczynnej regulacji przepływu wody.

Nawadnianie kroplowe jest więc niezawodnym i bardzo optymalnym sposobem nawadniania upraw. Zapewnia oszczędność wody i czasu przeznaczanego na ręczne podlewanie oraz sprzyja obfitym plonom.

Inspirowane: irriga.pl – kroplowniki

You might also like