MiastoStoleczne.pl

Nowoczesne rozwiązania w montażu rynien

System rynnowy jest jednym z ważniejszych elementów ochronnych budynku. Służy on do bezpiecznego odprowadzania wody pochodzącej z deszczu lub topniejącego śniegu, tak aby nie uszkodziła ona ścian budynku. Właściwie zainstalowane orynnowanie pozytywnie wpływa na żywotność budynku i zapobiega wszelkim uszkodzeniom, które wymuszałyby kosztowne naprawy. Chociaż tradycyjne systemy rynnowe nadal pozostają skuteczne, warto przyjrzeć się najnowszym rozwiązaniom – producenci rynien stale pracują nad ulepszaniem istniejących metod montażu, aby spełnić coraz większe oczekiwania klientów.

Tradycyjne systemy odprowadzania wody deszczowej

Wiele poszczególnych elementów składa się na system rynnowy. Stanowią go przede wszystkim biegnące wzdłuż dachu rynny, które odbierają wodę spływająca z budynku. Następnie płynie ona do rur spustowych, które odprowadzają wodę poza obszar budynku. Na system składają się też przeróżne części mocujące rynny i rury spustowe, które łączą system w całość. Są to między innymi narożniki, kolanka, odpływy oraz haki. W celu umożliwienia prostego montażu i poprawnego działania całego systemu odprowadzania wody deszczowej należy upewnić się, że elementy rynnowe są ze sobą kompatybilne.

Popularnym wyborem pozostają systemy rynien stalowych, w których elementy systemu są wykonane ze stali ocynkowanej galwanicznie. Dzięki temu zwiększona zostaje ich odporność na rdzę, co jest niezwykle przydatne z uwagi na spełnianą przez system funkcję. Ponadto cynkowanie galwaniczne umożliwia pokrycie rynien i rur lakierem bądź farbą, co ma istotne znaczenie dla estetyki budynku. Elementy rynnowe wykonane z takiej stali są odporne na działanie wszelkich czynników atmosferycznych, co znacznie zmniejsza częstotliwość wymaganych napraw systemu. Ich gładka struktura dodatkowo przyspiesza przepływ wody.

Kolejnym rodzajem systemu rynnowego jest ten wykonany z PVC. Z uwagi na cechy charakterystyczne materiału, z którego wykonano elementy rynnowe, taki system jest zarówno lekki, jak i elastyczny. Co więcej, wykorzystanie tego typu tworzywa likwiduje potrzebę malowania oraz konserwacji rynien. Są w stanie zachować doskonały wygląd przez długi czas.

Innowacje z zakresu montażu systemów rynnowych

Tradycyjnie większość rynien i rur spustowych ma półokrągły kształt. Obecnie wielu producentów oferuje rury w przekroju kwadratowym oraz trapezowym. Możliwe jest również wybranie półokrągłej rury spustowej w połączeniu z kwadratowymi rynnami i na odwrót. Dużą zaletą kwadratowego przekroju jest możliwość znacznego zwiększenia ilości wody, którą można odprowadzać. Kwadratowe rynny łatwiej jest też ukryć w elewacji, stosując właściwie dobrane haki i maskownice. Dlatego też sprawdzają się one w systemach rynnowych bezokapowych, w których dach budynku pozbawiony jest krawędzi, czyli okapu. Rynny są ukryte dzięki czemu budynek prezentuje się niezwykle nowocześnie.

Kolejnym innowacyjnym elementem w montażu systemu rynnowego jest połączenie go z instalacją grzewczą.  W jakim celu? To rozwiązanie jest szczególnie przydatne w miejscach, gdzie temperatura w zimie spada poniżej 0°C. Poprzez zainstalowanie kabli grzejnych wewnątrz rynien i rur wypustowych, można uniknąć problemów związanych z zamarzaniem wody. Zwiększenie jej objętości, kiedy przechodzi w stan stały, może przyczynić się do powstania uszkodzeń systemu rynnowego. Wykorzystanie kabli grzejnych jest też niezbędne, kiedy decydujemy się na bezokapowy system rynien. Warto podkreślić, że orynnowanie połączone z ogrzewaniem jest w pełni zautomatyzowane, co zapewnia nie tylko wygodę użytkowania, ale również wysoki stopień bezpieczeństwa.

Powyższe pomysły są jedynie niektórymi z wielu innowacyjnych koncepcji, które producenci rynien stale wymyślają i udoskonalają, aby dostosować się do zmieniających się warunków na rynku.

You might also like