Wędliny swojskie – możliwe sposoby podania oraz pasujące dodatki
Swojskie wędliny bardzo często goszczą na polskich stołach. Nic w tym dziwnego, gdyż wyroby tego rodzaju są smaczne, aromatyczne i pozbawione konserwantów. Jak podawać wędliny swojskie, aby dobrze wyglądały wśród innych potraw? Jakie dodatki będą w tym przypadku odpowiednie?
Czy sposób podania jest ważny?
Czasy, w których wędlinę czy kiełbasę kroiło się w plastry i zwyczajne kładło na talerzu, na szczęście minęły bezpowrotnie. W dzisiejszych czasach deski wędlin są równie popularne, jak deski serów i stanowią bardziej wartościową przekąskę niż chipsy, paluszki czy ciastka. Przygotowując zakąski ze swojskich wędlin, warto zwrócić wagę na sposób ułożenia mięsa oraz naczynia, na których zostaną podane przysmaki.
W jakim otoczeniu swojskie wędliny wyglądają najlepiej?
Wędliny swojskie pokrojone w grube plastry dobrze wyglądają na drewnianych deskach. Duże deski do krojenia wykonane z naturalnego drewna sprawiają bowiem, że wyroby mięsne nabierają nieco myśliwskiego charakteru. Jeżeli drewno posiada rzeźbienia lub naturalne wzory ze słojów, przekąski z pewnością będą wyglądały bardzo atrakcyjnie i apetycznie. W ekologicznych kuchniach modne jest także podawanie wędlin na tzw. płytach łupkowych. Tace wykonane z kamienia łupkowego wyglądają oryginalnie i elegancko. Swojska wędlina podana w ten sposób może konkurować z tą serwowaną w najlepszych restauracjach. Warto podkreślić, że drewniane deski czy płyty łupkowe będą nie tylko estetycznym, ale przede wszystkim funkcjonalnym rozwiązaniem.
Jak podawać wędliny swojskie?
Dziś w kuchni stawiamy przede wszystkim na oryginalność. Sposób podania wędliny ograniczają zatem wyłącznie nasze umiejętności manualne oraz wyobraźnia.
Poniżej kilka inspiracji w zakresie podawania przystawek tego rodzaju.
- W kształcie kwiatu – ten sposób serwowania jest odpowiedni dla cienkich polędwic, np. z łososia. Z kawałków wędliny wystarczy zrobić harmonijkę, którą następnie można spiąć wykałaczką lub związać trawą cytrynową. Tak przygotowana deska z pewnością będzie smaczną dekoracją stołu.
- Zawinięte plastry – wariant ten jest polecany osobom, które nie dysponują zbyt dużą ilością czasu na przygotowanie dania. Wędlinę kroimy na grubsze plastry, które zwijamy na pół i układamy przy krawędzi półmiska. Aby efekt był ciekawszy, co kilka plastrów możemy zmieniać rodzaj wędliny.
- Ruloniki – bardzo łatwe do wykonania, ale ciekawe rozwiązanie – po zwinięciu swojskich wędlin w dość ciasne rulony można ułożyć je na półmisku. Z pewnością uzyskamy w ten sposób efekt jak na zdjęciu w magazynie kulinarnym.
Jakie dodatki będą odpowiednie do swojskich wędlin?
Wędliny swojskie najlepiej prezentują się w towarzystwie kolorowych przypraw, świeżych ziół, warzyw konserwowych i suszonych owoców.
W roli ozdoby świetnie sprawdzi się kolorowy pieprz lub gałka muszkatołowa. Dobrym pomysłem będzie też przyozdobienie półmiska z wędlinami kminkiem, pieczonym czosnkiem lub suszoną cebulą. Na atrakcyjność dania wpłyną również gałązki świeżej bazylii, majeranku czy oregano. Świeże zioła nie tylko pięknie wyglądają, ale też wspaniale pachną, więc warto wziąć je pod uwagę podczas przygotowania deski wędlin. Z kolei niewielkie ogórki kiszone, oliwki czy kapary nie tylko zapewnią doskonały efekt wizualny, ale będą również doskonale komponować się z plastrami wędliny. Jeżeli nie stronimy od ostrych przypraw, z powodzeniem możemy wykorzystać w tym przypadku również faszerowane serkiem papryczki jalapeno. Ponadto, swojskie wędliny niejednokrotnie faszerowane są suszonymi morelami, śliwkami lub żurawiną. Słodkie owoce tworzą bowiem niespotykaną kompozycję smakową wraz z mięsem o wytrawnym charakterze.
Swojskie wędliny niezależnie od dodatków apetycznie pachną i wspaniale smakują. Przed ich podaniem warto zastanowić się nad naczyniem (deska, płyta bądź tradycyjny talerz) oraz dodatkami (słodkie lub wytrawne). W ten sposób deska wędlin zyska wyjątkowy charakter i ze zwyczajnego półmiska z wędlinami stanie się pretendentem do dania głównego.