MiastoStoleczne.pl

Wiosna, czyli idealny czas na mycie okien

Wiosenne porządki to bardzo często zmora wielu perfekcyjnych pań domu. Nic w tym dziwnego, gdyż zapewne wszyscy chcą, aby ich dom lśnił czystością. Z reguły największą trudnością w porządkach jest czas wiosennego mycia okien. Czyste i lśniące okna bez żadnych smug to nie lada wyczyn – warto jednak stosować się do kilku prostych wskazówek, aby okna były nienagannie czyste. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne jak mogłoby się to wydawać!

Jak sprawnie umyć okna?

Na rynku jest bardzo szeroki asortyment różnorodnych ściereczek do mycia szyb, a także bardziej profesjonalnych ściągaczek do szyb wykonanych z gumy. Wybór odpowiedniego sprzętu jest w głównej mierze kwestią osobistych preferencji – jeszcze kilkanaście lat temu z powodzeniem do mycia okien wykorzystywało się… zwykłą, szarą gazetę, która z powodzeniem dokładnie polerowała szyby bez smug i zacieków.

Bez wątpienia w wiosennych porządkach warto wykorzystać środki do mycia szyb, które z powodzeniem można kupić w każdym markecie bądź w sklepach internetowych. Zazwyczaj posiadają one wygodny aplikator w sprayu, dzięki któremu w szybki sposób można pokryć środkiem czyszczącym całą powierzchnię szyby. Ekologicznym sposobem na umycie okien jest także wykorzystanie roztworu z wody i z cytryny, ale sposób ten niestety niekoniecznie sprawdzi się w przypadku mocno zabrudzonych okien. W takich przypadkach profesjonalna chemia do mycia szyb będzie zdecydowanie szybszym i prostszym sposobem na pozbycie się uciążliwych zabrudzeń.

Pierwszym krokiem w drodze do czystych szyb jest przede wszystkim dokładne umycie okna za pomocą ciepłej wody oraz z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Warto cierpliwie usunąć wszelkie zabrudzenia (powstałe wskutek opadów deszczu, zalegającego śniegu czy odchodów ptaków) oraz dokładnie wyszorować ramę okienną, framugi i uszczelki. To także doskonały moment na uprzątnięcie parapetu oraz dokładne jego wyszorowanie. Do czyszczenia warto używać delikatnej ściereczki bądź kuchennej gąbki – ostre krawędzie szczoteczek czy druciaków mogą niestety porysować elementy okienne oraz samą szybę! Do rozpuszczenia ciężkiego brudu warto użyć namoczonej szmatki pozostawionej na kilkadziesiąt minut lub posmarować uporczywie zabrudzone miejsce olejem i odczekać – wymaga to niewątpliwie większej ilości czasu, ale pozwoli uniknąć intensywnego szorowania.

Mycie szyb okiennych bez smug i zacieków

Mycie szyb to niewątpliwie ostatni element czyszczenia okien, z reguły najbardziej pracochłonny. Po usunięciu zabrudzeń szybę warto spryskać profesjonalnym środkiem do mycia szyb, który nie tylko ochroni powierzchnię przed zabrudzeniami i zapewni jej lśnienie, ale przede wszystkim zapobiegnie tworzeniu się smug. Szybę bezwzględnie należy wytrzeć do sucha (najlepiej lekko polerując jej powierzchnię delikatną ściereczką). Niektóre osoby z powodzeniem w ostatnim etapie używają kobiecych rajstop – są bardzo delikatne i świetnie sprawdzają się do wytarcia szyb do sucha.

Mycie okien to wbrew pozorom ciężka i wyczerpująca praca, uznawana za jeden z najbardziej trudnych momentów wiosennego sprzątania. Warto jednak stosować profesjonalną chemię do okien, dzięki czemu można zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale przede wszystkim niepotrzebnych nerwów i stresu.

You might also like