MiastoStoleczne.pl

Wosk, guma i atrament – jak usunąć je z dywanów i wykładzin?

Jak usunąć z wosk z dywanu lub wykładziny?

Aby wyczyścić dywan z wosku trzeba znać kilka prostych cech wosku a mianowicie, wosk twardnieje i kruszy się po ochłodzeniu i topi się przy ogrzewaniu do około 60-70 stopni Celsjusza.

Jednym ze sposobów usuwania wosku z dywanu jest użycie do tego celu żelazka. Na zanieczyszczoną woskiem powierzchnię należy położyć np. ręcznik papierowy i wykonywać żelazkiem takie ruchy jak przy prasowaniu ubrania. Podgrzany wosk osiądzie na ręczniku, procedura ta wymaga kilku wymian ręczników papierowych, ponieważ dopiero, gdy plama z wosku zniknie a ręcznik pozostanie czysty, można uznać usuwanie plamy za skuteczne. Aby nie doprowadzić do przypalenia dywanu lub wykładziny, warto przerywać, co jakiś czas podgrzewanie żelazkiem, pozwalając wystygnąć prasowanej powierzchni.

Inną czynnością prowadzącą do usunięcia wosku z dywanu lub wykładziny jest zamrażanie wosku za pomocą lodu. Aby to zrobić, należy umieścić lód z zamrażalnika w szczelnej plastikowej torbie i zastosować na wosk na dywanie, odczekać kilka minut, aby zamarzł i stał się bardziej twardy i kruchy.  Po zamrożeniu za pomocą zwykłej łyżeczki do herbaty lub łyżki stołowej, usuwać zamrożony wosk a następnie za pomocą odkurzacza zebrać pozostałość.

Jeśli takie sposoby usuwania wosku z dywanu lub wykładziny nie doprowadziły do całkowitego zniknięcia zabrudzenia warto przejść do usuwania plam przy pomocy czystych wacików bawełnianych i alkoholu (lub roztworu mydła, w którym 1 łyżeczka detergentu do zmywania lub mydła w płynie jest mieszana do 1 litrem wody). Podczas używania alkoholu, pierwszym etapem jest sprawdzenie, jak on reaguje z barwnikami w dywanie sprawdzając jego działania przez wycieranie w niewielką część włókien wacikiem zwilżonym alkoholem. Jeśli barwniki nie są usuwane, można przejść do miejsca z woskiem, delikatnie wcierając alkohol lub roztwór mydła w powierzchnię dywanu aż do całkowitego usunięcia plamy.

Jak usunąć gumę z dywanu lub wykładziny?

Guma przymocowana do dywanu lub wykładziny, może nie zostać usunięta nawet przez najbardziej profesjonalny odkurzacz, ale z prostą procedurą i odrobiną cierpliwości, można łatwo ją usunąć. A mianowicie: kostki lodu w zamkniętej plastikowej torbie, należy umieścić na zabrudzonej gumą powierzchni dywanu, pozostawić torebkę na gumie, na co najmniej 5 minut lub do czasu, aż guma się zamrozi.

Gdy guma zostanie zamrożona, należy ją ponownie odseparować od dywanu za pomocą noża lub pokruszyć ręką. Po usunięciu gumy, trzeba wyczyścić dywan z pozostałości cukru, który może przyciągać brud. Aby zabezpieczyć plamę przed zabrudzeniem, można kupić środek do czyszczenia dywanów lub przygotować własny. Wystarczy nanieść na czyszczony obszar dywanu lub wykładziny niewielką ilość alkoholu a następnie zastosować trochę płynu do naczyń, przetrzeć mokrym ręcznikiem i całość odkurzyć.

Jak usunąć atrament z dywanu lub wykładziny?

Jednym ze sposobów usuwania atramentu z dywanu lub wykładziny jest jego zabranie przy pomocy gąbki a następnie spryskanie lakierem do włosów zabrudzonej powierzchni. Po przeschnięciu dywan należy odkurzyć, a pozostała jeszcze plama może być następnie usuwana przy pomocy roztworu wody z octem w równych porcjach. Po przetarciu plamy, trzeba przemyć dywan już samą czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia.

Można również zaraz po rozlaniu atramentu, wziąć czystą ściereczkę i alkohol medyczny. Zwilżyć róg tkaniny alkoholem i przemywać plamę atramentową, delikatnie, aby ściereczka pochłonęła tusz. Należy procedurę usuwania atramentu zacząć od rogu i przesuwać się na środek, zapobiegając rozlaniu plamy, co może być poważnym problemem. Obracać powierzchnię ściereczki, wykonując ruchy skręcające zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

Trzeba wielokrotnie nakładać na zabrudzone miejsce mokrą szmatę, od czasu do czasu dodając więcej alkoholu. Alkohol musi pozostać w kontakcie z plamą przez około 30 minut. Aby nie uszkodzić dywanu lub wykładziny należy przepłukać plamę ciepłą wodą i octem. Alkohol medyczny może uszkodzić kolor dywanu, w zależności od tekstury, więc taka wstępna procedura jest dobrym pomysłem.

Jeśli plama zostanie usunięta, należy spłukać czyszczony obszar dywanu czystą wodą i pozostawić do wyschnięcia. Następnie użyć odkurzacza. Jeśli plama jest dobrze usunięta, można pokryć ją pianką do golenia. Zaczekać 15 minut, pod koniec tego czasu usunąć piankę i namoczyć za pomocą wodnego roztworu kwasu octowego.

Sól powinna również skutecznie usuwać plamy atramentu z włókien dywanu. W tym celu trzeba posypać solą rozlany atrament i delikatnie docisnąć. Jeśli plama jest już sucha, można wcześniej zwilżyć niewielką ilością wody. Po czasie ekspozycji około pół godziny, zabrudzony obszar wypłukuje się wilgotną gąbką. Jeśli nadal pozostaje ciemna plama, można go namoczyć w mleku przez kilka godzin, zanim ponownie użyje się czystej wody do końcowego płukania.

Źródło: Damat – Pranie dywanów Warszawa

You might also like