MiastoStoleczne.pl

Najlepszy żłobek – spraw, aby Twoje dziecko zostało poliglotą

Każdy rodzic marzy o tym, aby jego pociecha osiągnęła sukces. Znając współczesne realia, już od najmłodszych lat staramy się zabezpieczyć przyszłość dziecka i zapewnić mu dobry start. Najważniejsze jest, aby zdać sobie sprawę, że inwestycja w rozwój malca nie oznacza jedynie otaczania go najnowocześniejszym sprzętem i drogimi przedmiotami. Kluczowy jest dobór placówek edukacyjnych, kursów i zajęć dodatkowych oraz wspieranie dziecka w realizacji jego pasji. Duży nacisk należy położyć na naukę języków obcych – władanie nimi to jedna z podstawowych kompetencji  kluczowych u dzieci, a także przepustka do międzynarodowej kariery. Jeśli więc szukamy najlepszego żłobka dla swojego maluszka, zdecydujmy się na placówkę dwujęzyczną – dlaczego warto?

Dwujęzyczna opieka nad dzieckiem

Młodsze dzieci zdecydowanie szybciej przyswajają języki obce, ponieważ w czasie intensywnego rozwoju uczą się wielu innych czynności i jest to dla nich proces naturalny. Nauka przychodzi im bez wysiłku, uczą się podczas zabawy i codziennego funkcjonowania, a także z łatwością opanowują obcy akcent (ich aparat mowy jest jeszcze nie wykształcony, dzięki czemu charakteryzuje się elastycznością) oraz mechanizmy rządzące językiem. Dlatego już w okresie niemowlęcym można swobodnie wprowadzać elementy nauki języka obcego – samodzielnie w domu, jak również wybierając żłobek dwujęzyczny.

Oczywiście nauka języka obcego w żłobku nie ma nic wspólnego z zajęciami stricte dydaktycznymi. Dziecko przez opiekunki jest otaczane językiem, „zanurzone w nim”. Polega to więc przede wszystkim na osłuchaniu z wypowiedziami obcojęzycznymi i akcentem. To, co dzieje się w ciągu dnia, jest komentowane przez wychowawców w obcym języku; wydają oni również proste polecenia nie po polsku. Na zajęciach czyta się bajki, rymowane wierszyki, a także puszcza piosenki i filmy animowane w obcym języku – rytm i rym sprzyjają zapamiętywaniu i kojarzeniu słów i zwrotów. Podczas dnia spędzanego w żłobku maluchy mają okazję również grać w proste gry i zabawy mające na celu wspieranie nauki języka i ogólnego rozwoju.

Dlaczego nauka języka we wczesnym wieku jest ważna?

Małe dzieci charakteryzują się bardzo chłonnymi umysłami. Ponadto nie mają żadnych oporów – w pełni przyjmują otaczające bodźce słuchowe, nie zadają pytań jak kilkulatki i nie są sceptyczne, gdy usłyszą obcy język z ust opiekuna. Dlatego też wprowadzenie nauki w tym wieku nie stanowi rewolucji czy dyskomfortu dla malca, a w późniejszych latach w naturalny i prosty sposób przechodzić będzie na inną ścieżkę komunikacji. Dzięki osłuchiwaniu się z językiem obcym od wczesnych lat życia dziecko będzie miało lepszą pamięć, a także zdobędzie myślenie abstrakcyjne. Uczęszczanie do żłobka dwujęzycznego sprawia, że opanowywanie każdego kolejnego języka dla dziecka nie będzie żadną trudnością.

Źródło: Dwujęzyczna szkoła Warszawa – Academy International

You might also like