Wielojęzyczność dziecka kluczem do wszechstronnego rozwoju

Nie od dzisiaj wiadomo, że im wcześniej rozpocznie się trening intelektualny dziecka, tym większy sukces odniesie ono w życiu prywatnym i zawodowym jako dorosła osoba. Przykładów z historii można by przytaczać tu bardzo wiele (Mozart, Einstein, Newton), lecz lepszym rozwiązaniem będzie w tym przypadku podanie jednego z rozwiązań mogących popchnąć najmłodszych w kierunku  doskonałego rozwoju intelektualnego. Sposobem na lepszy rozwój dziecka może być wielojęzyczność, której podwaliny zbuduje przedszkole międzynarodowe.

Przedszkole międzynarodowe a językowe

Na początek warto zwrócić uwagę na różnice między przedszkolem językowym a międzynarodowym. W przypadku najwcześniejszego etapu edukacji różnice między jednym a drugim nie są tak daleko idące, jak w przypadku szkół średnich o podobnych profilach, jednak i tu można powiedzieć, że przedszkole językowe jedynie wplata naukę języka obcego (zwykle angielskiego) w cały swój polski program nauczania, kiedy to o profilu międzynarodowym kładzie nacisk na używanie danego języka non-stop. W przypadku przedszkola międzynarodowego można mieć także do czynienia z programem nauczania dostosowanym do wymogów innych krajów, co w efekcie może skutkować wielokulturowością grup dzieci. Takie rozwiązanie bowiem chętnie wybierane jest przez osoby, które zmieniają kraj zamieszkania np. ze względu na sytuację zawodową i potrzebują umieścić dziecko w odpowiedniej placówce zapewniającej mu odpowiednią edukację zgodną z programami danego kraju.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze przedszkola międzynarodowego?

Sprawa nie jest bardzo trudna, jednak przed posłaniem dziecka do przedszkola międzynarodowego warto jest postawić na placówkę oferującą dobrze wykwalifikowaną kadrę i międzynarodowy program nauczania z odpowiednimi certyfikatami (np. IB). Oczywiście dziecko będzie uczyło się języka raczej poprzez zabawę, kontakt z rówieśnikami i konieczność używania obcej mowy na co dzień. Warto też postawić na placówkę, która oprócz używania języka obcego w sposób dla dziecka naturalny będzie rozwijała jego ciekawość świata, chęć uczenia się i przede wszystkim kreatywność. Takie rozwiązania z pewnością przyniosą wymierne efekty w przyszłości nie tylko w postaci biegłej znajomości obcego języka, ale też zdolności do szybkiego uczenia się i łatwości radzenia sobie z problemami dnia codziennego.