MiastoStoleczne.pl

Zabawy stymulujące zmysł dotyku – przykłady zabaw i ich znaczenie dla rozwoju dzieci

Pierwsze lata życia dziecka to okres intensywnego rozwoju wszystkich zmysłów. Maluchy uczą się samodzielnie poruszać, odkrywają stopniowo najbliższe otoczenie i błyskawicznie nabywają nowych umiejętności. W jaki sposób można wesprzeć rozwój małego dziecka?

Pierwszy rok życia

Już w okresie niemowlęcym, maleństwo jest bardzo wrażliwe na różnorodne bodźce. Każda mama wie, jak szybko dziecko potrafi wyczuć emocje rodziców. Dlatego niezmiernie ważne jest to, żeby w obecności dziecka nie unosić się gniewem, nie krzyczeć i być opanowanym. Dzięki temu, maluszek będzie czuł się bezpiecznie, a co za tym idzie, jego rozwój będzie mógł przebiegać prawidłowo.

Już wielokrotnie zostało udowodnione naukowo, jak bardzo istotne dla niemowląt jest poczucie bezpieczeństwa. Dziecko, które jest często przytulane i noszone na rękach, lepiej się rozwija i szybciej uczy nowych umiejętności. Dlatego też w pierwszych miesiącach życia bliskość to najlepsze, co mogą dać rodzice swoim dzieciom!

Bardzo istotne dla małego dziecka są pierwsze wrażenia sensoryczne. Wszystko, czego dotyka maluszek, jest dla niego nowe i niezwykle ciekawe. Na tym etapie, rodzice mogą bawić się z dzieckiem, podając mu do rączki przedmioty różniące się materiałem i teksturą – gładkie, szorstkie, miękkie, twarde.

Kilkumiesięczne niemowlę jest już bardzo ciekawskie i uważnie obserwuje otaczający je świat. Na tym etapie warto pokazywać dziecku na przykład książeczki z obrazkami, aby stymulować rozwój jego wzroku. Do trzeciego miesiąca życia najlepsze są obrazki czarno-białe, gdyż to właśnie te kolory niemowlę widzi najwyraźniej.

Sensoryczne zabawy z małym dzieckiem 

Po ukończeniu pierwszego roku życia, małe dziecko zdążyło już zdobyć całkiem sporą wiedzę na temat swojego najbliższego otoczenia. Oczywiście nadal potrzebuje czułej opieki i poświęcania mu dużej ilości czasu. W tym wieku rodzice mogą wspomagać jego rozwój na wiele sposobów, na przykład poprzez kreatywną zabawę. Oto kilka pomysłów na przyjemne spędzenie czasu z maluchem:

  1. Zabawy z piaskiem kinetycznym

Piasek kinetyczny to jedna z najciekawszych zabawek dla kilkulatków, jakie można znaleźć w sklepach! Od zwykłego piasku różni się tym, że nie brudzi rąk, jest dostępny w różnych kolorach, a kiedy doda się do niego wody, można stworzyć kolorowe, piaskowe cuda! To świetna propozycja na kreatywną zabawę dla całej rodziny.

  1. Zabawy z plasteliną

Dzięki swojej unikalnej strukturze, plastelina pozwala w łatwy sposób wyrzeźbić praktycznie wszystko! Dlatego też świetnie rozwija nie tylko zmysł dotyku, ale również wyobraźnię i kreatywność malucha!

  1. Malowanie palcami

Większość małych dzieci bardzo lubi zabawy z wykorzystaniem farb, a największą frajdę może im sprawić malowanie własnymi rękami! To ciekawe doświadczenie sensoryczne, które świetnie wpływa na rozwój zmysłu dotyku.

  1. Huśtanie i kołysanie

Zabawy z kołysaniem warto rozpocząć już w pierwszym roku życia dziecka i kontynuować także w kolejnych. Dzieci wprost uwielbiają być noszone na rękach, szczególnie przez mamę i tatę, gdyż wtedy mogą poczuć się kochane i bezpieczne. Dziecko można kołysać na przykład w rytm muzyki. Zarówno maluszek, jak i rodzic, mogą się przy tym świetnie bawić!

W pierwszych latach życia, umysł dziecka jest szczególnie wrażliwy na wszelkie bodźce, dlatego rodzice powinni zadbać o to, aby budować w maluchu poczucie bezpieczeństwa i stworzyć mu jak najlepsze warunki do rozwoju. Muszą pamiętać o tym, że wszelkie zabawy sensoryczne mają bardzo duże znaczenie dla dziecka, ale najważniejsza jest bliskość i czułość!

Inspirowane: Sensoludki.pl – żłobek Bemowo

You might also like