MiastoStoleczne.pl

Auta hybrydowe, czyli ekonomia i ekologia

Koncern Honda do niedawna nie mógł poszczycić się wieloma osiągnięciami w kwestii aut z napędem hybrydowym, chociaż pierwszy model Honda Insight był sprzedawany już w 1999 roku. Ostatnie działania japońskiego producenta oraz osób odpowiedzialnych za zarządzanie gigantem motoryzacyjnym z Kraju Kwitnącej Wiśni, zapowiada ostrą ofensywę. Czy warto jednak kupować hybrydy? Jak w rzeczywistości działają?

Hybrydy – co to jest?

Hybrydowy napęd w swojej najprostszej definicji to taki, który wykorzystuje dwa źródła mocy. W przypadku współczesnych hybryd za najbardziej wydajne uznano połączenie tradycyjnego silnika spalinowego oraz napędu elektrycznego. Napędy takie mają wiele wariantów, które dzielimy na trzy główne kategorie:

– szeregowe,
– równoległe,
– mieszane.

To, do jakiej grupy zaliczany jest napęd samochodu, zależy od tego, czy napęd elektryczny współgra ze spalinowym, pracują naprzemiennie w cyklach czy stosowane są mieszane rozwiązania z pogranicza dwóch wcześniejszych systemów (obecnie najbardziej popularne rozwiązanie).

Ekonomia

Ekonomiczne uzasadnienie w przypadku hybryd dla laika, nie musi być takie oczywiste. Dla przykładu Honda CR-V w wersji hybrydowej jest nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych droższa niż jej spalinowy odpowiednik. Wiele osób wątpi w to, aby można było tyle zaoszczędzić wyłącznie na mniejszym zużyciu paliwa, szczególnie że możemy zakupić również samochód z instalacją LPG. Warto jednak zwrócić uwagę, że mniejsze zużycie benzyny lub oleju napędowego to jedno, a pozostałe koszty eksploatacji to co innego. Kiedy zakupujemy auto hybrydowe nie musimy się przede wszystkim martwić wymianą takich części, jak:

– elementy układu wtryskowego,
– dwumasowe koła zamachowe,
– sprzęgło,
– alternator,
– rozrusznik,
– paski klinowe.

Dodatkowo hybrydy wykazują dużo niższe zużycie układu hamulcowego oraz opon, ponieważ pierwszy etap hamowania jest realizowany przez system odzyskiwania energii. Jeśli dorzucimy do tego możliwość darmowego lub o wiele tańszego parkowania w centrach dużych miast, rzadsze przeglądy oraz o wiele wyższą cenę hybryd na rynku wtórnym, nawet laik zacznie zauważać, że inwestycja w hybrydę się opłaca.

Ekologia

Ekologiczny aspekt hybrydy również jest niby oczywisty, aczkolwiek wiele osób prawdopodobnie nie jest w stanie go zrozumieć. Głównie przeszkodą tutaj jest niezrozumienie kwestii działania hybrydy. Wiele osób myli auta hybrydowe z elektrycznymi, dowodząc, że hybryda zużywając prąd z gniazdka, generuje zanieczyszczenia w elektrowni itp. Jeśli zrozumiemy, na czym polega zasada zachowania energii, zrozumiemy jak ładowane są akumulatory hybrydowe oraz to, że hybryda nie potrzebuje gniazdka elektrycznego, to zauważymy jak pozytywny wpływ na środowisko ma to rozwiązanie. Dzięki temu hybrydy mogą pochwalić się nawet 75% mniejszym spalaniem, co jest szczególnie istotne podczas poruszania się w mieście. W mieście hybrydy przeważnie jeżdżą na napędzie elektrycznym, dzięki czemu nie dokładają swojej cegiełki do chmury smogu.

Wygoda, funkcjonalność zakres modeli

Pierwsze modele hybrydowe, jakie powstały, były to wersje dość ubogie w wyposażenie. Przede wszystkim celem było w samochodach tych zredukowanie masy samochodu, co z kolei wymuszały niedoskonałe układy napędu elektrycznego. Obecnie technologia ta została dopracowana na tyle, że w ofercie dealerów pojawia się coraz szersza gama samochodów. Dla przykładu koncern Honda, który do tej pory nie oferował wiele w kwestii hybryd, wprowadza do swojej oferty hybrydowego SUV-a. Honda CR-V ma szansę podbić rynek, również dlatego, że jeśli idzie o asortyment to nie odbiega ona od modeli spalinowych. Honda ma jednak bardziej ambitne plany. W latach 2025-2030, produkcja hybryd ma stanowić 66% wszystkich aut Hondy. Możemy zapewne spodziewać się hybrydowego Civic-a, Jazz-a oraz NSX-a.

Inspirowane: Autowitolin.pl – salon Honda

You might also like