MiastoStoleczne.pl

Jak ocieplić i wzmocnić konstrukcję namiotu garażowego przed sezonem jesień-zima

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy trzeba pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu dla różnych akcesoriów codziennego użytku. Nie tylko samochód powinien być wówczas przechowywany w zadaszonym oraz suchym miejscu. Takich samych warunków wymagają również rowery, motory, meble ogrodowe, łodzie czy maszyny ogrodowe. W tym zakresie świetnie sprawdzi się namiot garażowy. Obiekty o większych gabarytach będą wymagały więcej przestrzeni, więc w ich przypadku bardziej odpowiedni będzie duży namiot garażowy. Wiele osób uważa, że tego rodzaju mobilne namioty garażowe to wyłącznie letnie konstrukcje, które nie sprostają trudnym warunkom pogodowym, takim jak deszcz, grad, śnieg, wiatr i mróz. Ich wątpliwości łatwo jednak rozwiać – wystarczy odpowiednio wcześnie pomyśleć o odpowiednich wzmocnieniach oraz ociepleniu garażowych konstrukcji tego typu.

Jak docieplić oraz zabezpieczyć na sezon jesienno-zimowy namioty garażowe?

W celu zabezpieczenia namiotów zapewne warto zainwestować w dodatkowe naciągi linowe. Koniecznie trzeba również sprawdzić, czy namiot garażowy został we właściwy sposób zakotwiczony. Zarówno duży namiot garażowy, jak też i mniejsze namioty garażowe powinny ponadto przechodzić okresowe kontrole (przed sezonem jesienno-zimowym są one wręcz niezbędne). Warto wówczas sprawdzić, w jakim stanie są gumy naciągnięte na plandekę oraz śruby montażowe

Jeśli podłoże pod namiot garażowy nie jest zbyt stabilne, warto pomyśleć o jego relokacji. Może to być teren z małymi nierównościami, ale musi być on na tyle stabilny, by mógł zagwarantować mocne trzymanie kotew namiotu (w przypadku podłoża betonowego wykorzystywane są kotwy rozporowe, a w innych sytuacjach kotwy z prętów żebrowanych). Jeżeli stabilność konstrukcji jest trudna do określenia, zapewne warto dla pewności oraz własnego bezpieczeństwa poprosić profesjonalną ekipę o sprawdzenie wszystkich elementów zabezpieczających i dokonanie wszelkich niezbędnych poprawek. Warto pamiętać także o tym, że w każdej chwili można zamówić dodatkowe elementy wyposażenia namiotów garażowych, a wśród nich np. dodatkowe słupy we wjazdach lub w namiocie (zwiększające ich wytrzymałość na śnieg), dodatkowe punkty mocowań pasków maskujących albo specjalne liny, które są wykorzystywane do napinania całej konstrukcji. Jako dodatkowe zabezpieczenie może również posłużyć mieszane poszycie – np. połączenie plandeki z blachą (w tym wypadku namioty garażowe mogą mieć ściany boczne z blachy, a poszycie dachu wykonane z plandeki).

Zabezpieczenie przed śniegiem to jedna z tych czynności, o której nie można zapomnieć. Zalegające masy śniegu można skutecznie usunąć poprzez ogrzanie całego namiotu lub wykonać tę czynność ręcznie (np. silikonową łopatą). Każdy namiot garażowy można także dodatkowo doposażyć na zimę, zaopatrując się w słupy zmniejszające jego rozpiętość, gdyż w ten sposób wzmocniona zostanie cała jego konstrukcja. Z kolei przed mrozem najlepiej ochroni ogrzewanie, takie jak nagrzewnica elektryczna lub olejowa.

Zalety namiotów garażowych

Do podstawowych zalet namiotów garażowych należy stosunkowo niska cena, w zamian za dużą funkcjonalność oraz wysoką jakość. Konstrukcje tego typu ponadto stanowią doskonałą alternatywę dla kamiennych i drewnianych konstrukcji wykorzystywanych do przechowywania, gdyż nie trzeba mieć specjalnego pozwolenia na ich postawienie. Namioty tego rodzaju są także bardzo stabilne i łatwe w montażu.

Namioty garażowe to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Dzięki nim zarówno samochody, jak i inne sprzęty czy akcesoria, mogą być bezpiecznie przechowywane. Trudne warunki jesienno-zimowe także nie wpłyną negatywnie na funkcjonalność tego rodzaju mobilnych konstrukcji budowlanych. Wystarczy odpowiednio wcześnie pomyśleć o ich zabezpieczeniu, wzmocnieniu oraz dodatkowym ociepleniu.

You might also like