MiastoStoleczne.pl

Dlaczego warto zdecydować się na zawory zaciskowe HoMatic?

Zawory to urządzenia wykorzystywane do zamykania otworów lub wylotów, a także regulowania przepływu surowca przez instalacje. Ich zastosowanie umożliwia bezpieczną i ekonomiczną eksploatację całego układu. Wśród urządzeń wykorzystywanych w pneumatycznych systemach rurowych znajdują się zawory zaciskowe HoMatic.

Budowa i zasada działania zaworów

Zawory zaciskowe HoMatic składają się z obudowy oraz umieszczonej w jej wnętrzu tulei. Do wytworzenia obudowy wykorzystuje się zazwyczaj stopy aluminium lub stal nierdzewną. Istnieje również możliwość zastosowania nowoczesnego tworzywa POM. Jest to polimer z grupy polieterów wykorzystywany również do produkcji armatury wodnej oraz podzespołów samochodowych. Bez względu na rodzaj zastosowanego materiału zawory HoMatic wyróżniają się estetycznym wyglądem i nowoczesnym wzornictwem. Tuleja umieszczona we wnętrzu urządzenia zbudowana jest zazwyczaj z kilku warstw. Zewnętrzną warstwę, która ma styczność z przesyłanym surowcem, wykonuje się z naturalnego kauczuku, gumy nitrylowej, a także tworzyw oznaczonych symbolami EPDM, FPM, CR oraz CSM.

Zasada działania zaworów HoMatic jest bardzo prosta. Po doprowadzeniu sprężonego powietrza o ciśnieniu o 2-2,5 bara wyższym od tego, które znajduje się w układzie, okrągła tuleja zaczyna zmieniać kształt na owalny, co uniemożliwia przepływ surowca przez instalację. Kiedy sprężone powietrze zostanie spuszczone, tuleja automatycznie wraca do pierwotnego kształtu, a zawór się otwiera. Korzystając z tego rodzaju zaworów zaciskowych, należy zwrócić szczególną uwagę na to, by ciśnienie w układzie nie było wyższe niż 4 bary. Zbyt wysokie ciśnienie może doprowadzić do szybszego zużywania się tulei.

Zalety i zastosowanie zaworów zaciskowych HoMatic

Podstawową zaletą zaworów zaciskowych HoMatic jest ich prosta konstrukcja. Brak wewnętrznych mechanizmów, które mogłyby ulec uszkodzeniu, sprawia, że tego rodzaju urządzenia działają niezawodnie nawet w najtrudniejszych warunkach. Brak elementów, które mogłyby utrudniać przepływ surowca przez układ pozwala uniknąć przewężeń i zastojów, co przekłada się na poprawę wydajności działania całego układu. Zawory dostępne są w wersji gwintowanej oraz kołnierzowej, dlatego mogą być wykorzystywane w różnych instalacjach. Liczne zalety zaworów zaciskowych HoMatic sprawiają, że znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Najczęściej wykorzystuje się je podczas pneumatycznego transportu materiałów sypkich. Znaleźć je można m.in. w przemyśle spożywczym podczas przesyłania orzechów laskowych, czekolady lub innych zawiesin, a także w przemyśle chemicznym przy transporcie różnego rodzaju proszków i nawozów. Zawory ciśnieniowe wykorzystuje się także w procesach oczyszczania ścieków oraz uzdatniania wody.

Zawory zaciskowe HoMatic to urządzenia, które wyróżniają się znakomitym stosunkiem ceny do jakości. Niska awaryjność spowodowana brakiem wewnętrznych mechanizmów, które mogłyby ulec zatarciu sprawia, że zawory te działają niezawodnie i bezawaryjnie przez wiele lat.

źródło: proorganika.com.pl – transport pneumatyczny

You might also like