MiastoStoleczne.pl

Gratowanie po cięciu laserowym – jakie urządzenia wybrać by zwiększyć jakość wykończenia?

Cięcie plazmą lub laserem pozwala na uzyskiwanie precyzyjnych i skomplikowanych kształtów. Na powierzchni materiału poddawanego tego rodzaju obróbce mogą jednak pojawiać się nierówności i zadziory. Gratowanie detali, to proces który wykonuje się bardzo często w różnych gałęziach gospodarki. Szczególnie tam gdzie oprócz walorów estetycznych, przykłada się dużą wagę do jakości elementów na przykład w branży samochodowej.

Czym jest grat i jak można go usunąć?

Grat to zgodnie z definicją nagromadzenie się materiału na krawędziach obrabianych elementów. Pojawienie się nierówności o ostrych i nieregularnych kształtach jest skutkiem „wydmuchu” stopionego materiału podczas cięcia laserowego lub plazmowego i oddziaływania wysokiej temperatury. Gratowanie to proces obróbki polegający na mechanicznym usunięciu zadziorów oraz ostrości krawędzi. Podczas obróbki możliwe jest zastosowanie narzędzi ręcznych lub urządzeń mechanicznych. Wykorzystanie tych drugich pozwala na zaokrąglenie i wygładzenie powierzchni, usunięcie odprysków, zgorzeliny, a także warstwy tlenków, których obecność może powodować odpadanie powłok malarskich.

Urządzenie do obróbki z dwiema stacjami roboczymi

Wśród urządzeń dostępnych na rynku przeznaczonych do obróbki powierzchniowej znajduje się maszyna do gratowania Polteknik GP 1000-ZZ. To sprzęt wyposażony w dwie stacje robocze, który może zostać wyposażony w dyski przeznaczone do usuwania silnej zgorzeliny, gratowania i zaokrąglania krawędzi, do usuwania tlenków, a także polerowania powierzchni ze stali nierdzewnej. Model ten wyposażony jest w jednostkę napędową o mocy 17 kW, która pozwala na uzyskanie prędkości posuwu na poziomie 0,5-2 m/min. Maszyna o szerokości roboczej 1000 mm umożliwia obróbkę materiału o grubości od 0,5 mm do 60 mm.

Maszyny z różnymi stacjami roboczymi

W celu zwiększenia jakości wykończenia materiałów poddanych cięciu laserowemu lub plazmowemu możliwe jest zastosowanie maszyn do gratowania wyposażonych w większą liczbę różnych stacji roboczych. Do dyspozycji użytkowników jest m.in. urządzenie oznaczone symbolem GL1000-PR. W przypadku tego modelu pas z bezkońcowym pasem ściernym na pierwszej stacji roboczej napędzanej silnikiem o mocy 17 kW umożliwia usuwanie gratu i dużych zadziorów. Druga stacja robocza z szczotkami listkowymi napędzana silnikiem o mocy 4,4 kW oraz wyposażona w system oscylacji, pozwala na silne zaokrąglenie powierzchni i usuwanie tlenków z powierzchni bocznych.

Do najbardziej zaawansowanych i rozbudowanych urządzeń zaliczyć należy maszynę do gratowania GM1000. Do jej zbudowania użyto aż czterech agregatów, w których funkcję materiału ściernego pełni włóknina techniczna lub płótno ścierne. Pierwszy agregat zawierający 9 narzędzi roboczych przeznaczony jest do usuwania niedużego gratu, tlenków, odbijania zgorzeliny oraz zaokrąglania krawędzi. Przy pomocy drugiego i trzeciego agregatu możliwe jest usuwanie gratu i silnych zadziorów. Czwarty agregat o mocy 4,4 kW wyposażony w 4 narzędzia robocze, służy do zaokrąglania krawędzi i usuwania tlenków. Charakterystyczną cechą urządzenia typu GM1000 jest możliwość dostosowania procesu gratowania do wymagań i potrzeb użytkownika

Podsumowanie

Nowoczesne maszyny do gratowania to zaawansowany technicznie sprzęt przeznaczony do wykańczania powierzchni ciętych za pomocą lasera lub plazmy. Materiały poddane końcowej obróbce zyskują efektowny wygląd i mogą być w sposób bezpieczny wykorzystywane w różnych gałęziach przemysłu.

You might also like