MiastoStoleczne.pl

Jak zorganizować transport towarów z Azji?

Wymiana handlowa pomiędzy Europą a Azją intensywnie się rozwija, a sprzyja temu równoczesny rozwój branży transportowej i nowoczesne rozwiązania, które ułatwiają przewóz towarów. Import towarów z Azji wiąże się jednak z pewnymi trudnościami i wymaganiami, zwłaszcza w obszarze formalności, warto więc dobrze zapoznać się z tym tematem, aby przeprowadzić cały proces sprawnie i bezproblemowo.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze środka transportu?

Azjatyckie produkty coraz częściej sprowadzane są do Europy, wśród nich najbardziej zyskują na popularności chińskie towary. Niskie ceny produkcji i tania siła robocza przyciągają do Azji przedsiębiorców z całego świata, którzy właśnie tam lokują swoje firmy. Olbrzymia ilość i różnorodność artykułów, które trafiają do Europy, wymaga dopasowania do nich odpowiedniej metody transportu.

Najczęściej wybieranym środkiem transportu w imporcie azjatyckich towarów są kontenerowce – duże statki, które przewożą stalowe kontenery wypełnione produktami. Transport drogą morską jest najtańszym rozwiązaniem, lecz równocześnie jest to najwolniejszy sposób dostawy artykułów.

Jeśli zależy nam na czasie, ale równocześnie nasz budżet jest ograniczony, warto zapoznać się z ofertą transportu kolejowego, a zwłaszcza z usługą ekspresowych pociągów towarowych. Transportują one towar o wiele szybciej, niż standardowa kolej, co jest ich jednym z największych atutów. Do importu towarów z Azji używa się zmodernizowanych magistrali kolejowych łączących Europę z Bliskim Wschodem i Chinami.

Ze wszystkich dostępnych środków transportu niewątpliwie najszybszym jest samolot, więc jeśli kluczowy jest szybki czas dostawy, będzie to najlepszy wybór. Drogą powietrzną można przewieźć praktycznie wszystko, lecz ten środek transportu najlepiej się sprawdza w przypadku przesyłek małych i lekkich, przesyłek wartościowych i artykułów szybko psujących się. Rygorystyczne procedury i wnikliwe oraz liczne kontrole gwarantują bezpieczeństwo przewożonego ładunku, co jest istotne zwłaszcza w przypadku towarów o dużej wartości.

O czym warto pamiętać organizując import towarów z Azji?

Decydując się na import azjatyckich towarów, należy przede wszystkim dobrze sprawdzić sprzedającego, o czym wiele osób zapomina, skuszonych niską ceną produktów. Bardzo ważne jest ustalenie warunków dostawy z azjatyckim dostawcą, a najlepszym rozwiązaniem jest wzięcie pełnej odpowiedzialności za przewóz na siebie. Chociaż azjatycki sprzedawca bardzo często będzie proponował, że zajmie się całym transportem, może zakończyć się to dla importera niemiłymi niespodziankami.

Przenosząc odpowiedzialność za przewóz na azjatyckiego sprzedawcę, importer pozbawia siebie możliwości wyboru przewoźnika. Może się to skończyć bardzo długim czasem dostawy, ponieważ towar będzie płynął przez wiele miesięcy, zawijając do różnych portów, gdyż takie rozwiązanie jest najtańsze. Zdarza się, że czas dostawy nie jest istotny, więc długa droga nie musi być dużą niedogodnością, ale problem może pojawić się również w sytuacji, gdy azjatycki dostawca wybierze tanią i niesprawdzoną firmę ubezpieczającą. W przypadku zaginięcia lub uszkodzenia towarów, uzyskanie pieniędzy z ubezpieczenia może okazać się nieskuteczne.

Organizując transport towarów z Azji warto zorientować się dokładnie w kwestii niezbędnych formalności. Każdy towar sprowadzany do Europy podlega odprawie celnej oraz opłacie cła i podatków. Niektóre produkty wymagają dodatkowo przedstawienia świadectwa pochodzenia towaru, zwłaszcza w przypadku roślin niezbędne mogą być świadectwa fitosanitarne.

Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy na temat przepisów transportowych, warto w tej sytuacji powierzyć przewóz wyspecjalizowanej firmie spedycyjnej, która dostosuje cały proces do naszych indywidualnych potrzeb. Spedytorzy współpracują z agencjami celnymi, więc bez problemu przejmują odpowiedzialność za przygotowanie formalności związanych z odprawą. Wykorzystując swoje doświadczenie, wybiorą renomowanych przewoźników, zaproponują również stosunkową niską cenę a zarazem wysoką jakość obsługi.

Źródło: Symlog.eu – Spedycja Międzynarodowa

You might also like