MiastoStoleczne.pl

Sprężarka ze stałą czy zmienną wydajnością – którą wybrać

Mnogość rozwiązań dotyczących wytwarzania i zaopatrywania zakładu w sprężone powietrze może przyprawić o zawrót głowy. Liczne modele sprężarek oferują różnorodną wydajność, efektywność i jakość uzyskiwanego sprężonego powietrza. Jedną z możliwości jest również wybór sprężarki ze stałą lub zmienną wydajnością. Rodzi się więc pytanie, którą z nich wybrać? Czy odpowiedź jest prosta i jednoznaczna? Zdecydowanie nie. Sprężarkę dobieramy w zależności od wymagań użytkowników. Dla kogo więc nada się sprężarka ze stałą a dla kogo ze zmienną wydajnością? Wyjaśniamy.

Różnorodne zastosowania sprężarek powietrza

Sprężarki powietrza to nowoczesne urządzenia, które dzięki mnogości modeli i zróżnicowanym parametrom mogą być z łatwością dostosowane niemal do wszystkich warunków pracy. Od dawna absolutną normą w każdej branży jest to, że wszelkiego rodzaju urządzenia i maszyny dostosowują się do potrzeb zakładów przemysłowych i produkcyjnych, nigdy odwrotnie. Nie inaczej jest również w przypadku sprężarek powietrza. Są to urządzenia wydajne i niebywale elastyczne, przez co mogą być dowolnie zestawiane i dostosowywane do bardzo indywidualnych potrzeb użytkowników i ich przedsiębiorstw. Od lat są nieodzownym elementem w branży spożywczej, przetwórstwa żywności, farmaceutycznej i ochronie zdrowia, tekstylnej, chemicznej, motoryzacyjnej, betoniarskiej a także w przemyśle drzewnym, maszynowym, kolejowym, farmaceutycznym, spożywczym, lotniczo-maszynowym. A to wszystko to tylko niewielki ułamek możliwych zastosowań. W istocie nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak często wykorzystujemy sprężone powietrze. Jednak dobór odpowiedniego urządzenia do pracy w przemyśle nie jest wcale łatwym zadaniem.

Zalety sprężarek ze stałą wydajnością

Dobór odpowiedniej wydajności sprężarki jest bardzo istotny. Pozwoli on na bardziej ekonomiczną pracę i eliminację ewentualnych strat związanych z wytwarzaniem sprężonego powietrza. Warto więc wiedzieć, kiedy lepiej sprawdzi się sprężarka ze stałą wydajnością a kiedy kompresor ze zmienną wydajnością. Nowoczesne kompresory ze stałą wydajnością to urządzenia energooszczędne pozwalające na niezawodną pracę pod stałym ciśnieniem. W zależności od modelu lub producenta kompresora stosowane są różne rozwiązania. Jednak to co łączy wszystkie sprężarki ze stałą wydajnością to ich miejsce przeznaczenia. Doskonale nadają się do zakładów, gdzie tryb pracy jest stały, podobnie jak ilość wytwarzanych towarów i utrzymywany jest stały poziomu produkcji. Oznacza to, że rytm pracy jest jednostajny i niezmienny. Jest to najlepsze miejsce to zastosowania kompresorów ze stałą wydajnością. Zapewnią one największą efektywność i wydajność pracy. 

Należy pamiętać, że najważniejszym czynnikiem decydującym o wyborze sprężarki powinny być jej cechy i dostosowanie do specyfiki zakładu.

Gdzie sprawdzą się kompresory ze zmienną wydajnością?

Kompresory zmiennoobrotowe pozwalają na pracę z wydajnością, która w zależności od modelu waha się w przedziale od 0,51 do 58,20 m3/min. To bardzo duża rozbieżność, która sprawia, że są to urządzenia niebywale funkcjonalne i elastyczne. Tym samym stanowią idealne rozwiązanie dla zakładów, w których sama produkcja a także jej wydajność jest zmienna. Sprężarka z łatwością podąża za tymi zmianami i dostosowuje się. Ogromną zaletą kompresorów ze zmienną wydajnością jest możliwość dopasowania ilości powietrza potrzebnego podczas pracy urządzeń w danym momencie. Sprężarki ze zmienną wydajnością doskonale sprawdzają się w branży elektronicznej, lotniczej, maszynowej, petrochemicznej, chemicznej, wojskowej, farmaceutycznej medycznej czy spożywczej. Ponadto producenci dokładają wszelkich starań, aby sprężarki ze zmienną wydajnością były energooszczędne przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej sprawności.

You might also like