MiastoStoleczne.pl

Sprężarki zmiennoobrotowe – oszczędzaj na kosztach eksploatacyjnych

Każde przedsiębiorstwo pragnie uzyskać ze swojej działalności, jak największe zyski przy jednocześnie maksymalnej redukcji kosztów. Działanie to ma szczególne znaczenie w przypadku firm produkcyjnych, które na swoje potrzeby wykorzystują park maszynowy. Doskonałą metodą na redukcję kosztów eksploatacyjnych są sprężarki o zmiennej wydajności.

Dopasuj ilość sprężonego powietrza do aktualnych potrzeb zakładu

Wiele firm, które kupują urządzenia do wytwarzania sprężonego powietrza, tak naprawdę nie ma pewności, czy sprzęt ten w rzeczywistości będzie w pełni wykorzystany. Bywa, iż brak stałych odbiorców lub też krótki staż na rynku usług wymusza przestoje w działaniu kompresorów przemysłowych, jak również obliguje uruchamianie sprężarek, tylko w wybranych okresach czasu.

W sytuacji, kiedy zakład generuje zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze, a wykorzystywane w nim kompresory wytwarzają stałą ilość medium roboczego, to z założenia system będzie powodował straty energetyczne i wyższe koszty eksploatacji parku maszynowego. W efekcie przedsiębiorstwo traci na konkurencyjności, ponieważ wyższe koszty działania musi pokryć podwyższając ceny swoich usług/ towarów, albo też rozszerzając grono klientów. Oba te działania są niepewne, ryzykowne i mogą zakończyć się przysłowiowym fiaskiem.

Redukuj straty prądu elektrycznego w swojej firmie, dzięki sprężarce zmiennoobrotowej

O wiele bezpieczniej jest redukować straty prądu elektrycznego przy pomocy sprężarek zmiennoobrotowych. To urządzenia, których zakup z pewnością pozwoli Ci na oszczędności w zakresie kosztów eksploatacyjnych, nawet do 100.000 złotych rocznie. Dzięki wykorzystaniu sprężarek o zmiennych obrotach, możesz dopasować ilość wytwarzanego sprężonego powietrza do aktualnych potrzeb procesu produkcyjnego.

Główne zalety kompresorów przemysłowych o zmiennych obrotach

Sprężarki śrubowe o zmiennej wydajności dostarczają tylko tyle sprężonego powietrza, ile wymaga dany cykl produkcyjny. To bezawaryjne, wydajne i dopasowane do Twoich potrzeb urządzenia. Kompresory o zmiennej wydajności stanowią idealne rozwiązanie dla firm, które bardzo rzadko mogą konkretnie sprecyzować, jaka ilość sprężonego powietrza będzie im potrzebna, w danym horyzoncie czasowym. Tego rodzaju sprężarki są równie wytrzymałe i niezawodne co tradycyjne kompresory przemysłowe o stałych obrotach.

Warto wspomnieć, iż każdy kompresor przemysłowy, który zaliczany jest do kategorii sprężarek śrubowych o zmiennej wydajności, posiada trzy, kluczowe parametry pracy. Mają one niebagatelne znaczenie, w kwestii zapotrzebowania na sprężone powietrze – szczególnie w zakresie pokrycia zapotrzebowania zakładu oraz wydatków eksploatacyjnych.

3 podstawowe parametry pracy sprężarki zmiennoobrotowej

Sprężarki o zmiennej wydajności produkują sprężone powietrze o szerokim zakresie ciśnienia roboczego. Jego wartość wynosi od 5 do 13 barów. Dzięki temu, urządzenia dopasowują się do aktualnego zapotrzebowania procesu na sprężone powietrze. Sprężarki zmienoobrotowe posiadają różną skalę wydajności pracy, dzięki czemu, mogą pokryć ilość sprężonego powietrza zarówno w okresach intensywnego, jak i w czasie minimalnego zapotrzebowania. Wydajność ta, wynosi od 0,51 do 58,20 m3/min. Jak już wcześniej wspomniano, moc silnika sprężarek zmiennoobrotowych jest na tyle wydajna, aby sprawnie i bezproblemowo działać nawet w czasie wytężonej pracy. Silniki elektryczne, w kompresorach o zmiennej wydajności, posiadają moc od 5,5 do 355 kW.

Urządzenia, które działają w trybie ciągłym przy stałej i niezmiennej mocy urządzeń przez 8-,12- czy 24-godzinnym generują duże straty. Przykładem tego są m.in. tradycyjne kompresory przemysłowe o stałej mocy. Dlatego też, jeśli zakład wykorzystuje zróżnicowaną ilość sprężonego medium w cyklu produkcyjnym, warto zainwestować w sprężarki zmiennoobrotowe i tym samym zredukować koszty eksploatacyjne o kilkanaście tysięcy złotych w skali roku.

Źródło: ALMiG – sprężarki powietrza

You might also like