MiastoStoleczne.pl

Wybór oleju do sprężarki – dlaczego ma znaczenie?

Jednym z kluczowych czynników dla prawidłowego działania sprężarki śrubowej jest odpowiedni olej, który w systemie sprężonego powietrza jest komponentem konserwującym: zmniejsza opór tarcia, zapobiega nadmiernemu zużyciu kompresora oraz wspomaga właściwe odprowadzanie ciepła. Jego dobór nie może być przypadkowy; zależy on od wielu czynników takich jak typ sprężarki, rodzaj sprężanego gazu czy warunki pracy urządzenia, łącznie z branżą, w jakiej jest ono wykorzystywane. Należy je uważnie przeanalizować – odpowiedni olej gwarantuje zachowanie prawidłowego funkcjonowania oraz wydajności sprężarki olejowej. W praktyce dokonuje się wyboru między olejem mineralnym a syntetycznym, biorąc pod uwagę jego strukturę bazową, determinującą jego właściwości.

Olej do sprężarki olejowej – normy i standardy

Olej do sprężarek jest oceniany i standaryzowany w oparciu o normę ISO 6743 – 3A 1987. Według niej, podstawowymi wymogami dla niego są:

– temperatura samozapłonu powyżej 320°C – im wyższa, tym lepiej,
– temperatura zapłonu min. 200°C – również im jest wyższa, tym lepiej.
– wysoka stabilność termiczna zapobiegająca przekształcaniu się oleju w koks osadzający się na ściankach wylotowych układu,
– zawartość siarki poniżej 3%,
– zawartość popiołów poniżej 14% (siarka i popioły powodują pogorszenie właściwości smarnych oleju),
– zawartość wody poniżej 1,5% – woda tworzy emulsję z olejem, co pogarsza jego właściwości i powoduje przyklejanie się oleju do metalu,
– lepkość – im wyższa w maksymalnej temperaturze pracy, tym lepiej. Dzięki temu części trące są lepiej chronione; poprawiają się również właściwości uszczelniające oleju oraz szybkość startu i rozprowadzanie czynnika smarującego,
– gęstość oleju, podawana w kg/m3 w temperaturze 15°C. Jej wartość dla sprężarek śrubowych powinna wynosić od 860 do 890.

Jaki olej do sprężarki śrubowej wybrać?

W porównaniu z przeznaczonym do sprężarek olejowych olejem mineralnym, wskaźnik stabilności oleju syntetycznego w obecności powietrza jest znacznie wyższy. Dotyczy to także warunków o wysokiej wilgotności. Olej mineralny reaguje z tlenem, tworząc kwasy, co w obecności pary wodnej może prowadzić do korozji, a co za tym idzie – zmniejszenia żywotności kompresora. Dodatkowo olej mineralny starzeje się znacznie szybciej od oleju syntetycznego, co sprawia, że musi być częściej wymieniany.

Kolejną przewagą oleju syntetycznego nad mineralnym jest znacznie mniejsza skłonność do tworzenia osadów, dzięki czemu układ sprężonego powietrza pracuje stabilniej i wydajniej.

Wbrew pozorom, wybór oleju najlepszego dla danego układu nie jest oczywisty. Olej mineralny jest znacznie tańszy od syntetycznego, co wpływa na jego popularność, nawet mimo konieczności częstszej wymiany. Jego właściwości są zupełnie wystarczające, jeżeli układ nie musi pracować szczególnie intensywnie.  Z kolei jeżeli występują takie warunki jak wysoka temperatura czy ciśnienie, lepiej sprawdzi się olej syntetyczny. Dotyczy to także wymagających branż, takich jak przemysł spożywczy, farmaceutyczny czy chemiczny.

Podczas cyklu pracy kompresora, olej wielokrotnie krąży w zamkniętym systemie, gdzie ulega wielokrotnemu sprężaniu, ogrzewaniu, schładzaniu oraz filtrowaniu. Z tego powodu szczególnie ważny jest wybór oleju wysokiej jakości, dobrze dobranego do całego układu sprężonego powietrza.

You might also like