MiastoStoleczne.pl

Złączki rurowe HoMatic – co warto wiedzieć na temat ich zastosowania?

Złączki rurowe HoMatic stanowią jeden z podstawowych elementów konstrukcyjnych układów, które zazwyczaj wykorzystywane są w trakcie procesów produkcyjnych, jak również w czasie transportu. Dlatego też tego typu elementy znalazły dość szerokie zastosowanie w wielu różnorodnych gałęziach przemysłu. Niezwykle często stosowane są w różnego rodzaju układach automatyki przemysłowej, jak również w układach służących do odpylania oraz odkurzania.

Złączki rurowe HoMatic – krótka charakterystyka

Konstrukcja złączek rurowych HoMatic została zaprojektowana w taki sposób, aby ich budowa dawała najwyższą gwarancję wytrzymałości i jednocześnie niezawodności. Z drugiej strony charakteryzują się łatwym montażem i są bezpieczne przy wykorzystaniu ich do wielu różnych układów.

Prosta konstrukcja złączek obejmuje jedynie obudowę oraz współosiowo zamontowaną elastyczną tuleję. Dzięki takiej budowie złączki wyróżniają się łatwym sterowaniem przepływu. Między obudową zewnętrzną a tuleją znalazła miejsce przestrzeń, do której doprowadzane lub odprowadzane jest sprężone powietrze, co stanowi jedyny mechanizm regulujący przepływ produktów w tym układzie.

Złączki rurowe HoMatic są sterowane wyłącznie przy użyciu odpowiedniego ciśnienia. W początkowym etapie przestrzeń, która otacza tuleję wypełniana jest sprężonym powietrzem. Drugi krok obejmuje elastyczność tulei, która początkowo okrągła, pod wpływem siły wywieranej na nią przez ciśnienie sprężonego powietrza, ulega zniekształceniu, przyjmuje nieco bardziej owalny kształt aby w końcu zacisnąć się, uniemożliwiając przepływ. Dlatego też ze względu na swoje działanie i konstrukcję, która pozbawiona jest wszelkich elementów blokujących przepływ, sterowane ciśnieniem zawory rurowe idealnie sprawdzają się przy przesyle cieczy lub produktów sypkich.

Otwarcie wcześniej zablokowanego zaworu, polega na wypuszczeniu sprężonego powietrza z przestrzeni pomiędzy tuleją a obudową zewnętrzną. Po tym kroku elastyczna tuleja odzyskuje swój pierwotny okrągły kształt i ponownie umożliwia przepływ.

Kiedy i gdzie znajdują zastosowanie złączki rurowe HoMatic?

Prosta i unikalna budowa konstrukcji złączek rurowych HoMatic pozwoliły na szerokie ich zastosowanie w różnorodnych częściach szeroko rozumianego przemysłu. Wykorzystuje się je w liniach produkcyjnych do pneumatycznego transportu produktów sypkich i pylących, wszelkiego rodzaju granulatów, cieczy oraz zawiesin. Sterowanie przepływu wyłącznie ciśnieniem oraz brak elementów blokujących przepływ w konstrukcji złączek pozwalają na bardzo precyzyjną regulację przepływu.

Wśród głównych obszarów, w jakich znalazły zastosowanie złączki rurowe HoMatic, wyróżniamy:

  • transport pneumatyczny wszystkich produktów sypkich,
  • przemysł spożywczy,
  • przemysł tworzyw sztucznych,
  • przemysł chemiczny,
  • inżynieria środowiska,
  • uzdatnianie wody, oczyszczalnie ścieków,
  • przemysł materiałów budowlanych,
  • wyposażenie silosów i zbiorników.

Złączki rurowe HoMatic to gwarancja długiej żywotności elastycznych tulei, dlatego też będą służyć przez długi czas. Wyróżniają się łatwym przepływem przez zawór – bez zbędnych przewężeń, zatykania się lub blokad. Konstrukcja z profilowaną przestrzenią wewnątrz obudowy pozwala na redukcję zużycia sprężonego powietrza nawet o 40%. Przemyślany projekt i wybór materiałów, z jakich zostały wykonane złączki, pozwoliły na zastosowanie ich w wielu różnych układach.

You might also like