Dla kogo wskazane jest zamykanie naczynek?
Dla kogo zamykanie naczynek?
Zabieg zamykania naczynek wskazany jest przede wszystkim dla tych, którym przeszkadzają popękane naczynka. Przeważnie występują one na twarzy, zdarza się jednak, że pojawiają się również na innych częściach ciała, na przykład: dekolcie, szyi, ramionach czy nogach. Warto pamiętać, że jest to nie tylko kwestia estetyczna, ale także i zdrowotna. Niekiedy niepozorny “pajączek” może się powiększyć i rozlać, co w przyszłości będzie jeszcze trudniejsze do usunięcia. Najskuteczniejszą formą usuwania naczynek jest zastosowanie lasera, który za pomocą wiązki światła o odpowiedniej mocy powoduje podgrzanie krwi znajdującej się w naczynku, a następnie prowadzi do jego zamknięcia. Laserowe zamykanie naczynek jest bezpieczne i nie powoduje skutków ubocznych, gdyż skupia się tylko na wybranym fragmencie, nie powodując zmian w otaczających tkankach. Warto też wiedzieć, że taki zabieg wskazany jest również dla osób, które mają problem z rumieniem i płytko unaczynioną cerą. Korzystnie może wpłynąć również na cerę osób, które dodatkowo borykają się z trądzikiem różowatym. W większości przypadków wystarczy jedno podejście do zamykania naczynek, zdarza się jednak, że przy bardziej zaawansowanych zmian trzeba będzie wykonać serię zabiegów. Zabieg zamykania naczynek jest zwykle bezbolesny, choć osoby wrażliwsze mogą odczuwać delikatne ukłucia, zwłaszcza w takich miejscach jak płatek nosa.
Przed zamykaniem naczynek
Choć zamykanie naczynek jest bezpiecznym zabiegiem, tak trzeba mieć na uwadze kilka aspektów, aby uniknąć ewentualnych skutków ubocznych, najczęściej w formie przebarwień. Dlatego w tym celu należy zrobić miesięczną przerwę od stosowania kosmetyków z witaminą C, kwasami owocowymi czy retinoidami. Trzeba również zrobić miesięczną przerwę od opalania się. Niewskazane jest także przyjmowanie leków fotouczulających czy niektórych ziół. W dniu zabiegu najlepiej jest nie stosować żadnych kosmetyków, jedynie umyć miejsce, które będzie poddawane zabiegowi zamykania naczynek.
Po zabiegu zamykania naczynek
Po zamykaniu naczynek skóra może być nieco podrażniona i zaczerwieniona. Zdarza się również występowanie obrzęków i strupków w miejscu naczynek. Wówczas również należy unikać agresywnej pielęgnacji, w tym przede wszystkim unikać kosmetyków z alkoholem i peelingów. Przez kilka tygodni zalecane jest także stosowanie filtrów przeciwsłonecznych w celu ochrony skóry przed wystąpieniem przebarwień. Aby skóra szybciej wróciła do dobrej formy, dobrze jest stosować preparaty nawilżające, na przykład zawierające wyciąg z aloesu. Przez pierwsze dni po zabiegu dobrze jest także unikać gorących kąpieli, sauny, basenu czy względnie większego wysiłku. Jeśli wskazany jest kolejny zabieg zamykania naczynek, należy zrobić miesięczną przerwę między kolejnymi seriami.
Profilaktyka cery naczyniowej
Zabieg zamykania naczynek nie gwarantuje, że w dowolnym miejscu nie pojawią się nowe zmiany. Dlatego ważna jest odpowiednia pielęgnacja i delikatne obchodzenie się ze skórą. Warto jest unikać substancji drażniących, chronić skórę przed mrozem czy upałem, a także stosować odpowiednie kosmetyki dedykowane cerze naczynkowej. Będą to przede wszystkim produkty, które zawierają witaminę C, rutynę, wyciąg z kasztanowca czy arniki.