5 mitów na temat zabiegu implantacji

0

Implanty zębowe są doskonałą metodą uzupełnienia braków w uzębieniu. Dzięki nim nawet w przypadku dużych ubytków możliwe jest uzyskanie pełnego, pięknego i zdrowego uśmiechu. Nowoczesne implanty są całkowicie bezpieczne. Skutecznie zastępują zarówno pojedyncze zęby, jak i całe łuki zębowe. Osoby zainteresowane zamocowaniem sztucznych koron zębowych często obawiają się przebiegu i negatywnych skutków zabiegu. Na szczęście krążące o implantach nieprzychylne opinie są całkowicie bezpodstawne.

Zabiegi implantacji są obarczone dużym ryzykiem odrzucenia

Jest to jedno z najczęściej pojawiających się fałszywych twierdzeń. Współczesne implanty są całkowicie bezpieczne – odrzucenie ich przez organizm zdarza się bardzo rzadko. Zazwyczaj problemy z odrzucaniem wszczepu pojawiają się u pacjentów, którzy istotnie zaniedbują zalecenia lekarza z zakresu higieny jamy ustnej.

Wszczepianie implantu jest bolesne

Obecne środki i urządzenia wykorzystywane w gabinetach stomatologicznych, pozwalają na całkowite wyeliminowanie bólu podczas różnego rodzaju zabiegów. Także mocowanie implantów jest wykonywane z użyciem miejscowego znieczulenia. Wiele gabinetów stomatologicznych może już dziś zaoferować swoim pacjentom możliwość leczenia w znieczuleniu ogólnym (narkozie).

Implanty nie różnią się między sobą

W leczeniu implantoprotetycznym kluczową rolę odgrywa wybór materiałów, z których powstanie uzupełnienie – zarówno samego implantu (wszczepu), jak i odbudowy protetycznej, czyli korony, która zostanie zamontowana na implancie. Tanie, sztuczne korony nigdy nie będą tak trwałe i estetyczne jak ich droższe odpowiedniki. Warto zasięgnąć opinii kilku specjalistów, omawiając rodzaj zastosowanego systemu do implantacji i wybierając uzupełnienie protetyczne.

Implanty – rozwiązanie tylko dla wybranych

Właściwie nie ma ograniczeń czy przeciwwskazań do wykonania zabiegu implantacji. Jedynie wśród osób poniżej 18 roku życia mocowanie sztucznych koron nie jest wskazane ze względu na ciągle trwający proces kształtowania się kości. Pomijając niepełnoletnich pacjentów, implanty mogą być z powodzeniem stosowane zarówno u osób zdrowych, jak i przedstawicieli grup podwyższonego ryzyka – nowoczesne implanty można zakładać między innymi palaczom, cukrzykom i ludziom cierpiącym z powodu chorób przyzębia.

Implant można wszczepić w dowolnym momencie życia

Niestety, w tym przypadku czas gra na niekorzyść pacjenta. Im wcześniej po powstaniu ubytku zdecydujemy się na zastosowanie implantu, tym większa szansa jego przyjęcia i osiągnięcia pożądanego efektu estetycznego. W miarę upływu czasu, w obrębie istniejącej luki może dochodzić do zaniku kości, przemieszczania się oraz przekrzywiania pozostałych zębów. Może to przyczyniać się do szybszego ścierania i chwiania się istniejącego uzębienia, a w przyszłości – utrudniać zastosowanie implantu.

Dzięki systematycznemu rozwojowi dziedziny implantologii stomatologicznej współcześnie zabieg można przeprowadzić u zdecydowanej większości pacjentów. Bezpieczny i bezbolesny zabieg, w trakcie którego wszczepiany jest wysokiej klasy implant, pozwoli odzyskać piękny uśmiech.