MiastoStoleczne.pl

By nie nastała cisza. Trzy wskazówki, jak dbać o słuch.

Barwność łąki, cykanie świerszczy, zapach świeżo upieczonego ciasta, delikatność skóry dziecka, słodkość dojrzewających w czerwcowym słońcu truskawek. Natura obdarzyła nas pięcioma niesamowitymi zmysłami, dzięki którym możemy poznawać i doznawać świata od pierwszych chwil życia. Czy jesteśmy w stanie wyobrazić sobie naszą egzystencję bez któregoś z nich? Co gdybyś już nigdy miał nie usłyszeć śpiewu ptaków czy słów “kocham cię” z ust najbliższej osoby? Oto 3 wskazówki, jak dbać o swój słuch.

Unikaj hałasu!

W życiu codziennym towarzyszy nam ogrom dźwięków o różnych częstotliwościach. Układ słuchowy jest bardzo delikatnym systemem i głośne dźwięki mogą go łatwo uszkodzić. Niestety równie niebezpieczne dla twojego słuchu mogą być z pozoru ciche, ale często ci towarzyszące odgłosy. Z taką sytuacją możesz spotkać się np. w pracy z maszynami, gdzie przez kilka godzin jesteś wystawiony na niby nie przeszkadzający szum w tle. Zazwyczaj szybko przyzwyczajamy się do odgłosów, które towarzyszą nam w codziennej rutynie, nie zwracając na nie uwagi. One tymczasem mogą powoli, z dnia na dzień niszczyć nam słuch. Dlatego tak ważne jest, by przestrzegać zasad BHP i stosować się do zaleceń ochrony słuchu.

Hałasem, choć często dla nas przyjemnym, jest również muzyka. Słuchana zbyt głośno, zwłaszcza na słuchawkach może bardzo upośledzać działanie twoich narządów słuchowych. Zmniejsz więc głośność w swoim odtwarzaczu i ciesz się ulubionymi utworami nieco ciszej, a tym samym bezpieczniej. Pamiętaj również o odpowiedniej regulacji dźwięku, gdy będziesz oglądać kolejny odcinek ulubionego serialu w telewizji.

Na rynku AGD i RTV jest ogrom najróżniejszych sprzętów. Coraz częściej producenci zwracają uwagę na głośność ich pracy. Jeżeli niedługo będziesz wymieniał swój odkurzacz czy pralkę, zwróć uwagę na ilość decybeli, które towarzyszą ich pracy. Staraj się również nie korzystać z kilku głośnych urządzeń jednocześnie, to potęguje natężenie hałasu w twoim otoczeniu.

Zapobiegaj.

Jak w każdym aspekcie dbania o nasze zdrowie, najważniejsza jest profilaktyka. Poza unikaniem hałasu, możesz dbać o swój słuch każdego dnia również w inny sposób. Popularne “patyczki do uszu” paradoksalnie nie powinny służyć ci do ich czyszczenia. Za ich pomocą upychasz tylko zalegającą woskowinę, zatykając przewód słuchowy. Zamiast tego dokładnie myj uszy w trakcie kąpieli. Jeżeli nie zadowala cię efekt, możesz użyć specjalnych środków zmiękczających woskowinę. Wspomnianych patyczków możesz użyć do higieny zewnętrznej części ucha, czyli małżowiny.

Nasze ciało jest połączeniem wielu systemów, które oddziałują na siebie wzajemnie. Mówiąc wiec o profilaktyce słuchu nie możesz zapomnieć o reszcie ciała. Urazy głowy i ucha, miażdżyca, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, otyłość to tylko nieliczne z chorób, które mogą mieć wpływ na uszkodzenie słuchu. Genetyka też jest nie bez znaczenia, więc jeśli masz w najbliższej rodzinie kogoś obciążonego wadą słuchu, zadbaj o siebie podwójnie. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna zmniejszają ryzyko zachorowań na wiele chorób, a tym samym chronią również twój słuch.

Kontroluj.

Często nie zdajemy sobie sprawy, że to, co dzieje się w tle naszej pracy czy codziennego życia, może powoli uszkadzać nasz słuch. Stopniowe upośledzanie tego zmysłu może dziać się więc niezauważenie. Dlatego pamiętaj o regularnym badaniu układu słuchowego. Już nawet niemowlęta w pierwszych dobach życia mają profesjonalne badanie słuchu. Staraj się raz w roku albo chociaż raz na dwa lata udać się do laryngologa na kontrolę, zwłaszcza gdy pracodawca nie zapewnia ci regularnych badań kontrolnych przez lekarza pracy.

Dbanie o własne ciało to nasz obowiązek, zwłaszcza gdy chcemy cieszyć się długim zdrowiem. Pamiętaj więc o profilaktyce, zapobieganiu i kontrolowaniu stanu swojego organizmu, a on odpłaci ci się niejednym pięknym przeżyciem, aż do późnej starości.

Jeśli jednak mimo wszystko cierpisz na problemy ze słuchem – nie martw się! Nowoczesne aparaty słuchowe, laryngologia oraz poziom medycyny niosą dziś skuteczną a zaraz dyskretną pomoc dla wszystkich tych, który cierpią na niedosłuch. Jeśli podejrzewasz, że może to dotyczyć także Ciebie – udaj się koniecznie do specjalisty i zbadaj słuch!

You might also like