MiastoStoleczne.pl

Czy częste zapalenia uszu mogą powodować niedosłuch?

Często pojawiające się zapalenie ucha, to dolegliwość, która może się utrzymywać przez dłuższy czas. Najczęściej ma to związek z zapaleniem ucha środkowego. Przyczyną takich dolegliwości może być utrzymywanie się ubytku w błonie bębenkowej, co można rozpoznać po wycieku z ucha treści śluzowo-ropnej. U osoby cierpiącej na tę dolegliwość pojawia się szum w uszach oraz zatkanie ucha. Trzeba przy tym pamiętać, że taki stan chorobowy może stanowić poważne zagrożenie.

Objawy stanów zapalnych ucha

Częste zapalenie ucha może doprowadzić do różnych stanów chorobowych tej części ciała. Czasami pojawia się niedowład nerwu twarzowego, zapalenie błędnika, oraz stan zapalny wyrostka sutkowego, który objawia się pulsującym bólem za uchem oraz ropną wydzieliną. Może też dojść do zapalenia opon mózgowych, zapalenia zakrzepowego zatok żylnych, ropni mózgu i móżdżku. Najłagodniejszą odmianą tej dolegliwości jest zapalenie przewlekłe proste. Do jej cech charakterystycznych należy występowanie ubytków w błonie bębenkowej, niedosłuch, oraz pojawienie się nieprzyjemnej wydzieliny usznej. Leczenie tego stanu zapalnego polega na wyeliminowaniu wycieku z ucha oraz usunięciu źródła zakażenia z nosa i gardła. Wykorzystuje się do tego drenaż oraz oczyszczanie. Stosuje się też odpowiednie preparaty, które działają skutecznie na tego rodzaju dolegliwości.

Rozpoznanie lekarskie

Podczas zapalenia ucha mogą pojawić się sytuacje, które będą wymagać zabiegu chirurgicznego. Tak jest na przykład podczas zapalenia perlakowego. W trakcie choroby w uchu pojawia się masa, która swoim wyglądem przypomina perłę. Jest to efekt połączenia się ze sobą elementów cholesterolowych, bakterii, złuszczonego nabłonka oraz zaschniętej wydzieliny. To bardzo groźny stan, który może doprowadzić do poważnych powikłań. U osób chorych pojawiają się zawroty głowy, szumy uszne oraz ból ucha. Leczenie polega na zabiegu operacyjnym, podczas którego usuwa się wszystkie chore tkanki. Należy pamiętać, że podstawą w diagnostyce jest przeprowadzenie skrupulatnego wywiadu lekarskiego z pacjentem. Lekarz musi szczegółowo zapoznać się z relacją chorego i dowiedzieć się, jakie są objawy choroby, od jak dawna występują oraz jaka jest ich częstotliwość. Bardzo istotne w typ przypadku będzie również badanie słuchu, które ukaże szkody, jakie poczyniła choroba.

Zapalenie ucha często jest lekceważone przez osoby, które się z czymś takim zmagają. Należy jednak pamiętać, że nie można traktować zbyt lekko tego rodzaju stanów chorobowych. Mogą one doprowadzić do poważnych powikłań, a nawet utraty życia. Niektóre dolegliwości można usunąć, stosując odpowiednie leki. Czasami jednak nie obejdzie się bez leczenia chirurgicznego. Wszelkie działania lekarskie zawsze są poprzedzone wnikliwymi badaniami.

You might also like