MiastoStoleczne.pl

Czy zęby można wybielać, jeśli ma się implant?

Wybielanie zębów należy do grupy zabiegów dentystycznych o znaczeniu przede wszystkim estetycznym. Chociaż wszystkie czynności, które trzeba wykonać wcześniej (przede wszystkim czyszczenie zębów z kamienia nazębnego) mają niebagatelne znaczenie nie tylko dla urody, ale i dla zdrowia. Wybielanie zębów można przeprowadzić kilkoma metodami, a każda z nich prowadzi do uzyskania pięknego uśmiechu i wywołuje w pacjentach potrzebę wzmożonej dbałości o uzębienie.

Zabieg wybielania zębów

Celem wybielania zębów jest rozjaśnienie ich koloru oraz usunięcie wszelkich przebarwień pojawiających się z czasem na powierzchni całego uzębienia lub tylko punktowo. Zabiegu nie stosuje się u osób poniżej 18 roku życia, u kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Istnieje kilka przeciwwskazań do tego zabiegu, m. in.

  • uszkodzenia mechaniczne zębów
  • uszkodzenia próchnicowe zębów
  • stan zapalny dziąseł
  • zła higiena jamy ustnej
  • alergia na preparaty do wybielania zębów
  • zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego.

Czy można wybielać implanty?

Wybielanie zębów jest możliwe wyłącznie dla zębów żywych. Nie wybiela się koron, mostów, zębów martwych i implantów. Jeżeli zachodzi potrzeba wybielenia zębów lub po prostu pacjent tego sobie życzy, wybielania zębów należy dokonać na kilka tygodni przed ewentualnym nałożeniem koron na implanty. Ponieważ zasadą jest, że odcień bieli koronek dobiera się do aktualnego odcienia reszty uzębienia.

W jaki sposób wybielić implanty?

Nie ma idealnego zabiegu na wybielenie implantów w trakcie zabiegu wybielania zębów. Dobierając kolor koronek na implantach, trzeba liczyć się z tym, że po kilku latach może pojawić się pomiędzy nimi różnica kolorystyczna. W skrajnych przypadkach warto po jakimś czasie wymienić koronkę na implantach i dostosować jej odcień do aktualnej kolorystyki zębów.

Istnieje jeden sposób, który wyraźnie może wspomóc przywracanie jednakowego odcienia bieli wszystkich zębów, włącznie z implantami. Jest to tzw. zabieg higienizacji jamy ustnej, któremu to zabiegowi każdy z nas powinien raz w roku się poddawać w gabinecie dentystycznym. Zabieg ten obejmuje skalling, piaskowanie i polerowanie płytki zębowej. Można rozszerzyć go o fluoryzację. Wszelkie osady znajdujące się na powierzchni zęba usuwa się za pomocą ultradźwiękowego urządzenia oraz piaskarki. Zabieg jest zupełnie bezbolesny. Po takim zabiegu dużo skuteczniej można ocenić stan uzębienia i sprawdzić, które z przebarwień są już na stałe, a które uda się usunąć podczas wybielania. Sam zabieg higienizacji zębów poprawia ich wygląd i to zarówno zębów stałych, jak i syntetycznych.

Wybielanie zębów martwych

Wybielanie zębów martwych jest możliwe, wymaga jednak zupełnie innej technologii. Cechą charakterystyczną martwych zębów jest to, że z czasem ciemnieją i sinieją. Szczególnie w przypadku zębów przednich stanowi to problem, ponieważ stają się nieestetyczne. Martwy ząb wybiela się poprzez umieszczenie w komorze zęba odpowiedniego preparatu przeznaczonego specjalnie do tego celu i komorę zęba zamyka się opatrunkiem tymczasowym. Taki zabieg należy przeprowadzić kilkukrotnie, wymaga od 3 do 4 wizyt u stomatologa. W trakcie każdej wizyty zmienia się preparat, wymieniając go na nowy. Po uzyskaniu oczekiwanego efektu wybielenia zęba, lekarz zakłada nowe wypełnienie zęba.

Pomimo tego, że implantów nie udaje się tak po prostu wybielić i mogą się one odrobinę różnić odcieniem od reszty zębów, nie powinno to hamować decyzji pacjenta o wprowadzeniu ich do leczenia. Wystarcza systematycznie dbać o swoje zęby, żeby uniknąć wyraźnych różnic.

Źródło: StyleWhite.pl – Jak wybielić zęby?

You might also like