Metoda Barrona, czyli skuteczny i nieinwazyjny sposób na leczenie hemoroidów

Hemoroidy są jednym z najbardziej wstydliwych problemów zdrowotnych. Mimo iż jest to dosyć powszechne schorzenie, wiele osób rezygnuje z leczenia, obawiając się bólu podczas zabiegu i związanych z nim powikłań. Istnieją jednak innowacyjne sposoby leczenia żylaków, które szybko i bezboleśnie pomagają pozbyć się uciążliwej dolegliwości. Jednym z nich jest metoda Barrona.

Choroba hemoroidalna, czyli żylaki odbytu

Wbrew pozorom, hemoroidy posiada każdy zdrowy człowiek. W praktyce są to drobne guzki splotów naczyń krwionośnych, które odpowiadają za poprawne uszczelnianie jelita grubego. Prawidłowo działające hemoroidy rozluźniają mięśnie w sposób umożliwiający swobodne wydalanie. Poważne problemy zaczynają się w sytuacji, gdy dochodzi do zapalenia wspomnianych guzków. Nie tylko robią się one wyjątkowo nabrzmiałe, przez co sprawiają ogromny ból, ale również zaczynają nieprawidłowo pracować, co z kolei przyczynia się do niepoprawnego odpływu krwi.

W pierwszym stadium choroby hemoroidalnej guzki zaczynają krwawić, ale nie sprawiają pacjentowi większych kłopotów. Dopiero później, kiedy zaczynają być bardziej wyczuwalne, często wypadają i powodują ogromny ból.

Ważne jest, aby po pojawieniu się pierwszych objawów choroby, niezwłocznie udać się do specjalisty. Szybkie rozpoczęcie leczenia ograniczy się wtedy jedynie do nieinwazyjnego zabiegu oraz regularnego przyjmowania leków.

Metoda Barrona – skuteczny sposób leczenia hemoroidów

Zabieg usuwania hemoroidów metodą Barrona, polega przede wszystkim na założeniu gumowej obrączki na szyjkę krwawiącego guzka. Dzięki temu odcinany jest dopływ krwi, guzek ulega martwicy i po kilku dniach całkowicie odpada. Gwarancją skuteczności zabiegu jest jego kilkukrotne powtórzenie, w zależności od tego, z jaką ilością żylaków zmaga się pacjent.

Metoda Barrona jest mało inwazyjna, a przy tym skuteczna. Ponadto pacjent od razu po zabiegu może wrócić do swoich codziennych obowiązków.

Niektórzy przez kilka dni odczuwają delikatny dyskomfort, który można jednak załagodzić, stosując ciepłe nasiadówki z dodatkiem nadmanganianu potasu.

Kiedy warto poddać się zabiegowi, który wykorzystuje metodę Barrona?

Leczenie hemoroidów wspomnianą metodą, najczęściej zalecane jest osobom, które borykają się z żylakami odbytu drugiego stopnia. W tym przypadku hemoroidy są bardzo widoczne i często wypadają z kanału odbytu. Pacjenci, którzy znajdują się już w trzecim stadium choroby, gdzie wypadające żylaki trzeba ponownie wprowadzać do kanału odbytu, mogą poddać się zabiegowi tylko po odpowiedniej rekomendacji lekarza prowadzącego.

Dlaczego warto zastosować metodę Barrona w leczeniu żylaków?

Z pewnością jedną z największych zalet zastosowania tej techniki jest bezbolesność i krótki czas trwania zabiegu. W odróżnieniu od operacyjnego usuwania żylaków, wykorzystanie metody Barrona nie wymaga również późniejszej hospitalizacji. Pacjent musi natomiast przez jakiś czas unikać większego wysiłku fizycznego.

Leczenie metodą Barrona w minimalny sposób narusza błonę śluzową odbytu. Fakt, iż nie jest ona niepotrzebnie naciągana, ma znaczący wpływ na komfort pacjenta. Ponadto obrączka zaciska się dokładnie na szyjce guzka krwawniczego i samoistnie odpada, dlatego zwykle nie pojawiają się rany wymagające długiego gojenia. Najczęściej po zabiegu nie występują również żadne dodatkowe powikłania.

Choroba hemoroidalna leczona metodą Barrona w niektórych przypadkach może powrócić. Jest to bezpośrednią oznaką tego, że żylaki znajdują się już w bardzo zaawansowanym stadium choroby i kwalifikują się wyłącznie do leczenia operacyjnego.