MiastoStoleczne.pl

Napięcia, stres, zniechęcenie? Kiedy warto udać się do poradni psychologicznej

Współczesny świat coraz częściej przyzwyczaja ludzi do życia w ciągłym pośpiechu. Wiele osób wychodzi z założenia, że jeśli chociaż na chwilę zatrzyma się, to na zawsze utraci wywalczoną pozycję. Dotyczy to nie tylko życia zawodowego, ale również osobistego. Za wszelką cenę staramy się dorównać innym, ponieważ pozornie na tym opiera się dzisiejsze funkcjonowanie w społeczeństwie.

Niestety, często ludzie nie zdają sobie sprawy, kiedy ich umysł zaczyna nie radzić sobie z nadmiarem obowiązków, problemów oraz niezaspokojonych ambicji. Prowadzi to nieraz do nadmiernego stresu, zniechęcenia, a w skrajnych przypadkach nawet do kompletnego zaniku motywacji. Jeżeli tylko odczuwamy znaczące oznaki niepokoju związanego z przytłaczającym nadmiarem obowiązków, to warto rozważyć wizytę w poradni psychologicznej.

Czy warto korzystać z pomocy psychologa?

Do poradni psychologicznej może się wybrać każdy – niezależnie od wieku, płci, wykonywanego zawodu, czy problemu, z którym dana osoba się zmaga. Niestety, nadal wiele osób uważa, że usługi psychologa są przeznaczone jedynie dla osób z poważnymi zaburzeniami psychicznymi. Częste przekonanie, że jest się w pełni zdrową osobą, prowadzi do życia w błędnym przeświadczeniu, że napotkany problem tak naprawdę nie istnieje, a nawet jeśli, to jest tymczasowy i za parę dni zniknie. Prawdą jednak jest, że ludzie, którzy nie radzą sobie z napięciem oraz stresem, które wywołuje codzienne życie, raczej nie poradzą sobie również z rozwiązaniem problemu bez pomocy specjalistów.

Innym powodem, który zniechęca wiele osób przed wizytą w poradni psychologicznej, jest strach przed zwierzaniem się obcej osobie ze swoich problemów. Opowiadanie innym o własnych emocjach dla wielu osób może się wydawać zadaniem nie do wykonania. Należy jednak pamiętać, że psycholog jest zobowiązany przestrzegać tajemnicy zawodowej, co gwarantuje, że nasze zwierzenia nie wydostaną się poza ściany gabinetu. Czasami pacjenci wstydzą się również samego psychologa, chociaż warto zwrócić uwagę, że jest to osoba, która posiada wysokie kwalifikacje oraz doskonale zna problemy wielu ludzi, dzięki czemu nauczyła się nikogo nie oceniać.

W jakich sytuacjach warto udać się do psychologa?

Wiadomo, że odczuwalny stres i spadek motywacji może być naturalnym stanem, który towarzyszy każdemu człowiekowi na różnych etapach życia. Jak więc rozpoznać sytuację, w której warto wybrać się do poradni psychologicznej? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Jeśli odczuwamy stres związany chociażby z pracą, ale motywuje nas on do działania i nie przeszkadza w codziennym funkcjonowaniu, to prawdopodobnie nie potrzebujemy specjalistycznej pomocy. Jeżeli jednak poczucie stresu lub zniechęcenia paraliżuje nasze życie, nie pozwala progresywnie działać, wywołuje paranoidalne lęki, staje się przyczyną frustracji, czy wpływa na kiepskie samopoczucie całego organizmu, to zdecydowanie należy wybrać się do psychologa. Oczywiście w mniej poważnych przypadkach wizyta u specjalisty też nie zaszkodzi, a jedynie może pomóc zmienić myślenie o sobie samym, znaleźć nowy sposób funkcjonowania w świecie oraz nauczyć cieszyć się z codziennego życia.

Podsumowując, lepiej zawsze być ostrożnym i dokładnie obserwować własne reakcje na różne zdarzenia. Wiadomo, że wiele profesji oraz różnego rodzaju aktywności jest nierozerwalnie związanych ze stresem czy nieustannym napięciem, ale w momencie, gdy stan dyskomfortu psychicznego zaczyna nas przerastać, to znaczy, że coś niedobrego się dzieje i najlepiej udać się do poradni psychologicznej.

You might also like