MiastoStoleczne.pl

Pierwsza wizyta u ginekologa

Wizyta w gabinecie ginekologicznym często wiąże się ze stresem i poczuciem dyskomfortu, zwłaszcza jeżeli jest to nasze pierwsze spotkanie z lekarzem tej specjalizacji. Czy jednak jest się czego obawiać? Czy może strach ma tylko wielkie oczy? Na pewno o wiele łatwiej będzie nam się zdecydować na taką konsultację, jeżeli zapoznamy się ze wszystkimi podstawowymi informacjami. Zyskamy wówczas większą pewność siebie i komfort psychiczny.

Kiedy pójść na pierwszą wizytę do ginekologa?

Pierwsza wizyta u ginekologa powinna nastąpić zanim rozpoczniemy współżycie seksualne, aczkolwiek w niektórych przypadkach wcześniejsze konsultacje również są wskazane. Taką sytuacją może być np. pojawienie się miesiączki. Oczywiście nie jest to powód, aby od razu biec do gabinetu, ale jeżeli te tzw. trudne dni przechodzimy bardzo boleśnie lub krwawienie jest obfite, to należy zasięgnąć porady lekarskiej. Innym wskazaniem będą infekcje, które nieleczone nasilają objawy, a te bywają naprawdę dokuczliwe. Możemy odczuwać swędzenie, pieczenie, a nawet ból. Te z pozoru “łagodne” oznaki utrudniają codzienne funkcjonowanie, ponieważ ciągle je odczuwamy i trudno jest wówczas skupić się na nauce czy pracy. Musimy pamiętać, iż lekarz jest po to aby nam pomóc i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Opinii na postawione pytanie jest wiele i z pewnością nie zabraknie osób, które na swoją pierwszą wizytę udadzą się dopiero po 20 czy 25 roku życia. Oczywiście, jeżeli posiadamy rzetelną wiedzę np. z zajęć szkolnych o edukacji seksualnej i nie występują u nas żadne niepokojące objawy, to faktycznie z pierwszą wizytą możemy poczekać, ale nie odkładajmy tego w nieskończoność. Bywa i tak, że kobiety ze względu na brak symptomów chorobowych odkładają konsultację zbyt długo i przychodzą do lekarza np. dopiero kiedy zajdą w ciążę. Jest to zdecydowanie za późno!

Niepełnoletność a pierwsza wizyta u ginekologa

Zgodnie z polskim prawem osoba niepełnoletnia nie może sama pójść do lekarza ginekologa. Potrzebny jest rodzic lub opiekun prawny, który wyrazi zgodę na badanie. Nie obawiajmy się obecności bliskiej nam osoby, gdyż będzie ona dla nas wsparciem. To, że wyrazi zgodę na badanie, nie oznacza, że będzie przy nim obecna! Jeżeli chcemy, zostanie w gabinecie, a samo badanie odbędzie się za parawanem. Jeżeli natomiast odczuwamy zbyt duży wstyd, taka osoba może spokojnie zaczekać w poczekalni. Naprawdę nie ma obowiązku, aby oprócz pacjenta i lekarza był obecny ktoś jeszcze.

O co zapyta lekarz?

Pytania, które zada nam ginekolog służą ocenie naszego zdrowia i dlatego ważne jest, abyśmy wstępnie się do nich przygotowały. Podstawą jest udzielenie informacji na temat naszego cyklu miesiączkowego (weźmy ze sobą kalendarzyk, jeżeli zapisujemy w niej wszystkie miesiączki). W wywiadzie lekarskim pojawią się także pytania o to, czy są jakieś objawy, które nas niepokoją, czy odczuwamy bóle brzucha, czy stosujemy antykoncepcję etc. Następnie lekarz poprosi nas o przygotowanie się do badania ginekologicznego. W tym celu należy rozebrać się od pasa w dół i położyć się na fotelu ginekologicznym. Niczego się nie obawiajmy, ponieważ lekarz wszystko nam wytłumaczy! W niektórych gabinetach są do dyspozycji specjalnie wydzielone pomieszczenia z toaletą i bidetem. Wówczas ginekolog poprosi nas o przygotowanie się do badania w tym właśnie pomieszczeniu. Możemy umyć miejsca intymne, a nierzadko założyć jednorazową spódniczkę, w której przejdziemy na fotel ginekologiczny. Samo badanie trwa zaledwie parę minut, a lekarz udziela nam informacji na jego temat.

Dla zwiększenia swojego komfortu, a równocześnie zmniejszenia poczucia wstydu czy zażenowania, warto abyś ubrała dłuższą bluzkę lub spódnicę. Nie musisz jej zdejmować, ściągasz tylko bieliznę, a ubranie podciągasz do góry, siadając na fotel. Podczas badania możesz mieć na sobie buty, czy skarpetki, chyba, że w gabinecie są dostępne kapcie jednorazowe. Nie ma także konieczności depilacji miejsc intymnych, wystarczy zwykła codzienna higiena tych okolic. Ginekolog w Białymstoku udziela fachowych porad, wykonuje profesjonalne badania, a także odpowie na wszystkie nurtujące pytania.

Pamiętajmy, że tylko regularne wizyty profilaktyczne są kluczem do sukcesu w walce o nasze zdrowie!

You might also like