Podstawowe rodzaje prezerwatyw – przegląd rozwiązań dostępnych na rynku
Prezerwatywy to najbardziej powszechne środki antykoncepcyjne. Producenci popularnych „gumek” prześcigają się w coraz nowszych propozycjach, które zwiększają doznania, gwarantując przy tym pełne bezpieczeństwo użytkowania. Szeroki asortyment na rynku prezerwatyw sprawia, iż każdy znajdzie produkt dopasowany do swoich potrzeb i preferencji.
Słów kilka o prezerwatywie
Prezerwatywa, która potocznie nazywana jest kondomem, należy do mechanicznych metod antykoncepcyjnych stosowanych głównie przez mężczyzn. Znacznie mniej popularne są natomiast kobiecie prezerwatywy. Ich podstawową funkcją jest zapobieganie niechcianej ciąży oraz ochrona przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy są jedną z najstarszych metod antykoncepcji. Dawniej produkowane były ze zwierzęcych skóry lub jelit. Obecnie prezerwatywy wytwarza się z lateksu lub z antyalergicznych, syntetycznych materiałów.
Na rynku dostępne są bardzo zróżnicowane rodzaje prezerwatyw (np. prezerwatywy smakowe, prezerwatywy opóźniające wytrysk). Niektóre prezerwatywy posiadają dodatkową funkcję – wzmacniają doznania partnerów. Coraz większą popularnością cieszą się też prezerwatywy opóźniające wytrysk. Tego typu produkty zalecane są nie tylko mężczyznom, którzy mają problem z przedwczesnym wytryskiem, lecz także parom, które pragną maksymalnie wydłużyć stosunek.
Najlepsze prezerwatywy
Niestety żadna metoda antykoncepcyjna nie daje w 100% gwarancji przed niechcianą ciążą. Najlepsze prezerwatywy to te, które są idealnie dobrane do indywidualnych potrzeb użytkownika. To czy prezerwatywa będzie skutecznie chroniła przed zapłodnieniem, w dużej mierze zależy również od jej prawidłowego stosowania. Przede wszystkim należy dobrać właściwy rozmiar prezerwatywy, prawidłowo ściągać kondom oraz zakładać go w odpowiednim momencie. Najlepsze prezerwatywy wzmacniają doznania obojga partnerów podczas seksu, poprzez specjalne wypustku lub ze względu na walory smakowe (seks oralny).
Rodzaje prezerwatyw
Na rynku dostępne są rozmaite rodzaje prezerwatyw, zróżnicowane ze względu na kolor, smak, rozmiar, właściwości czy materiał wykonania. Do podstawowych typów prezerwatyw należą:
- kondomy dla kobiet i mężczyzn (bardziej popularne są prezerwatywy dla mężczyzn),
- klasyczne (lateksowe),
- bez lateksu (dużo cieńsze, zwiększające odczucia),
- z wypustkami i prążkowane (zwiększają intensywność doznań),
- zapachowe i smakowe (najczęściej używane w tracie seksu oralnego),
- różnokolorowe,
- ze środkiem plemnikobójczym (zwiększona skuteczność antykoncepcji),
- nawilżone (polecane szczególnie dla kobiet zmagających się z suchością pochwy),
- prezerwatywy opóźniające wytrysk,
- rozgrzewające bądź chłodzące.
Niezależnie od wybranego rodzaju należy używać prezerwatyw w odpowiednim rozmiarze.
Prezerwatywy – rozmiary
Prezerwatywa, aby była skuteczna, powinna być dobrze dobrana. Rozmiar prezerwatyw można znaleźć na opakowaniu i podawany jest przeważnie w milimetrach. Najbardziej popularne na rynku są prezerwatywy uniwersalne w rozmiarze pomiędzy L a XL. Jednak dla lepszej ochrony zaleca się indywidualne dobranie rozmiaru prezerwatywy do członka. W tym celu należy zmierzyć obwód oraz długość członka we wzwodzie, a następnie skorzystać z tabeli rozmiarów prezerwatyw (dostępna na stronie dobrego producenta prezerwatyw). Odpowiednio dobrana prezerwatywa przekłada się bowiem zarówno na komfort, jak i bezpieczeństwo podczas seksu.
Prezerwatywy są tanim oraz łatwym w użyciu środkiem antykoncepcyjnym. Oczywiście prezerwatywy służą nie tylko do zabezpieczenia przed niechcianą ciążą, lecz także jako urozmaicenie doznań seksualnych i ochrona przed chorobami wenerycznymi.